Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Osvjetljenje za foto  (Posjeta: 4105 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Osvjetljenje za foto
« : 29-01-2013, 19:57:59 »
Dakle, razlika je totalna. Nebo i zemlja. Teško da se može dovoljno naglasiti koliko je važno osvjetljenje kod fotografiranja bilo čega...a tako i bonsaija.
Nabavio sam dobar studijski set za osvjetljenje i rezultat je izvrstan. Već sada se kuži da je puno bolje.
Moram ući detaljnije u stvar...treba još malo eksperimentiranja ali, nema razloga da se kod kuće ne može napraviti isto takva fotografija kao što se može vidjeti po katalozima Noelandersa i slično. Uvjeren sam.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Osvjetljenje za foto
« Odgovori #1 : 29-01-2013, 22:14:04 »
Dobri linkovi:

http://www.lastolite.com/

http://www.bowensdirect.com/

Ima zanimljivih caka i savjeta za fotkanje. Naravno i opreme...


Offline Andrija Zokić

Odg: Osvjetljenje za foto
« Odgovori #2 : 30-01-2013, 08:52:47 »
Ovo su prave stvari. Jeftinija a korektna verzija bi bilo bežični okidač i flash. Obični žuti reflektori nisu od neke koristi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Osvjetljenje za foto
« Odgovori #3 : 30-01-2013, 10:06:21 »
Prva fotka je ono što bi trebalo, omekaniti i disperzirati svjetlo flasha i također osvijetliti tamnu stranu što se na prvoj fotki vidi na reflektirajućim površinama lijevo. Čajkova fotka je primjer lošeg osvjetljenja objekta, em jednostrano, em tvrdo nedisperzirano svjetlo. Barem koliko ja to shvaćam..a ja sam samo amater
Gornjim postom sam htio naglasiti da nije potrebno puno..mnogi od nas imaju jako dobre foto aparate koji su koštali puno novaca. Investicija u jednu foto lampu, jednu pozadinu i jednu reflektorsko difuzorsku ploču nije tolika koliko može pridonijeti iskoristivosti punog kapaciteta i učinka foto aparata kojeg imamo. Mislim da je to drugih 50% priče, čak i više.
S lošijim fotićem se može uz dobru pripremu i osvjetljenje dobiti bolji rezultat nego s dobrim u lošim uvjetima

Offline Andrija Zokić

Odg: Osvjetljenje za foto
« Odgovori #4 : 30-01-2013, 10:20:14 »
Čajkova slika je difuzno svjetlo od flasha ali problem je što je samo sa jednog boka. Ovaj se problem riješi postavljanjem stiropora ili folije suprotno od flasha kao na prvoj fotografiji.
Mi imamo plastenik i ako je sunčano vrijeme svjetlo se prilično omekša prolaskom kroz najlon plastenika.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Osvjetljenje za foto
« Odgovori #5 : 30-01-2013, 10:38:59 »
Mi imamo plastenik i ako je sunčano vrijeme svjetlo se prilično omekša prolaskom kroz najlon plastenika.
.... tako da i stabla proplešu  :love:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai