Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće  (Posjeta: 6049 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jurica

Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« : 12-02-2013, 20:28:25 »
Pročitao sam tu negdje da bi bilo poželjno prekriti ga prozirnim najlonom dok ne propupa. Dali je potrebno otkrivat ga povremeno i dali je kod gloga poželjno stavit veći % treseta. Koliko sam shvatio glogu treba vlaga da krene pa uz prekrivanje i više treseta to možemo dobit?!?
Dali tako mogu postupit i sa izvađenim hrastom?
Ja starije primjerke pokrijem najlonskom vrećom ali Crnom ne prozirnom.
U mješavinu stavljam 30% treseta iz razloga što drva zalijevam samo jednom dnevno - navečet i taj mi se je omjer pokazao dobrim za zadržavanje vlage za ljetnih  žega.
Hrastovi moja tiha patnja , ali nemam sreće sa njima ,zimzelene vrste Hrasta su druga priča lako se love ali naći dobar primjerak je lutrija.
Sa njima sam probao svašta i lijepo krenu tamo do 7mj .i onda odu lagano u jelda....
Imam jednoga kojeg sam dobio ali je u posudi doslovno od 100 l i neznam kako će preživjet smanjenje životnog prostora !

Offline Dean02

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #1 : 29-03-2013, 08:26:17 »
Sto se tice pokrivanja sa vrecom izvadjenog stabla...
Zanima me do kad bi bilo dobro drzat drvo ispod vrece. Meni je jedan glog ispod vrece poceo listat,dali da ga vadim ili jos ne?

Offline Andrija Zokić

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #2 : 29-03-2013, 14:42:52 »
Zanima me do kad bi bilo dobro drzat drvo ispod vrece. Meni je jedan glog ispod vrece poceo listat,dali da ga vadim ili jos ne?

Nemoj još, čekaj dok novi izboji ne ojačaju a to može biti negdje pri kraju proljeća, ovisi o formi stabla.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline jurica

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #3 : 29-03-2013, 17:50:16 »
Zanima me do kad bi bilo dobro drzat drvo ispod vrece. Meni je jedan glog ispod vrece poceo listat,dali da ga vadim ili jos ne?

Nemoj još, čekaj dok novi izboji ne ojačaju a to može biti negdje pri kraju proljeća, ovisi o formi stabla.
Gle ja to radim malčice drukčije : kad drvo pozitivno odreagira (kao recimo tvoj Glog ) ja počnem na vreći radit rupe škarama promjera 2-3 cm. recimo prvi dan napravim 3 rupe pa za 3 dana još 3 rupe pa za 3dana još... i tako dok ne izbušim otprilike 60% vreće , onda mičem sve.
Talijani su mi preporučili da nikako ne micat vreću od jednom jer to šokira drvo i ode papa.
I da ja koristim crne vreće !

Offline Andrija Zokić

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #4 : 30-03-2013, 00:27:02 »
Zanima me do kad bi bilo dobro drzat drvo ispod vrece. Meni je jedan glog ispod vrece poceo listat,dali da ga vadim ili jos ne?

Nemoj još, čekaj dok novi izboji ne ojačaju a to može biti negdje pri kraju proljeća, ovisi o formi stabla.
Gle ja to radim malčice drukčije : kad drvo pozitivno odreagira (kao recimo tvoj Glog ) ja počnem na vreći radit rupe škarama promjera 2-3 cm. recimo prvi dan napravim 3 rupe pa za 3 dana još 3 rupe pa za 3dana još... i tako dok ne izbušim otprilike 60% vreće , onda mičem sve.
Talijani su mi preporučili da nikako ne micat vreću od jednom jer to šokira drvo i ode papa.
I da ja koristim crne vreće !

Da, tako i mi postepeno radimo. Nego kaži mi zašto CRNE vreće? I ja sam vidio da to talijani koriste ali ne kužim zašto.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Dean02

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #5 : 30-03-2013, 08:19:42 »
Jurica reci mi koliko cesto zalevas drvo pod vrecun, vjerojatno nes manje, ali koliko?

Offline jurica

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #6 : 30-03-2013, 09:08:08 »
Što se tiče crne vreće , rekli su da tako u mraku drvo počinje prije razvijat korijen zbog topline i vlage a pupove počinje bacat nešto kasnije kada ojača .Iz razloga što je bez svijetla počinje valjda kasnije i pupat  :question:

Offline Adrian

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #7 : 30-03-2013, 10:23:39 »
Iz razloga što je bez svijetla počinje valjda kasnije i pupat  :question:
Ne bih nikako rekao da je početak pupanja ovisan toliko o svijetlu. Kad imam sadnice voća u trapu u mraku, a zatopli, one krenu sa bijelim izbojima.

Offline Marija

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #8 : 30-03-2013, 10:55:53 »
Iz razloga što je bez svijetla počinje valjda kasnije i pupat  :question:
Ne bih nikako rekao da je početak pupanja ovisan toliko o svijetlu. Kad imam sadnice voća u trapu u mraku, a zatopli, one krenu sa bijelim izbojima.

pupanje ima veze s temperaturom .... desetak dana nek je temperatura 15-ak  stupnjeva i kreće vegetacija
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #9 : 30-03-2013, 18:43:10 »
Jurica reci mi koliko cesto zalevas drvo pod vrecun, vjerojatno nes manje, ali koliko?
Zalivaš puno manje jer ima dosta vlage , ali drvo dok ne počnem bušit rupe na najlonu svaki ili barem svaki drugi dan proluftam tako da maknem najlon na najmanje pola sata. A što se tiče kad zaliti kad i sve ostalo kad vidiš da se suptrat lagano počinje sušiti!

Offline jurica

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #10 : 30-03-2013, 18:48:53 »
Iz razloga što je bez svijetla počinje valjda kasnije i pupat  :question:
Ne bih nikako rekao da je početak pupanja ovisan toliko o svijetlu. Kad imam sadnice voća u trapu u mraku, a zatopli, one krenu sa bijelim izbojima.

Pa eto baš zato i taj smajlić (  :question: ) nije ni meni jasno to obrazloženje , ali najbitnije je da stvar radi i valja .  Napominjem za one koji to nisu radili da to radim sa biljkama listačama koje sam izvadio sa jako oskudnim korjenjem i uspijeh nije 100 % ali preživi puno više nego bez najlona.

Offline Bruno

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #11 : 31-03-2013, 09:08:57 »
Ja kad radim kakve popravke surf dasaka s karbonom i smolom zamotam sve u crnu kesu i stavim na sunce .Možda tako podižu temperaturu?

Offline Marija

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #12 : 31-03-2013, 10:54:42 »
Ja kad radim kakve popravke surf dasaka s karbonom i smolom zamotam sve u crnu kesu i stavim na sunce .Možda tako podižu temperaturu?

... i kakav je tvoj uspjeh, je li ti koja daska umrla  :happy2:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bruno

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #13 : 31-03-2013, 22:46:55 »
propupala

Offline Marija

Odg: Smještaj izvađenih stabala ispod crne vreće
« Odgovori #14 : 01-04-2013, 08:21:44 »
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai