Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Početnik  (Posjeta: 6377 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nikola

Početnik
« : 18-10-2014, 18:32:47 »
Pozdrav svima,
početnik sam u pitanju uzgoja bonsaija, pa me zanimaju neke stvari, nadam se da ćete moći da mi pognete  :happy:
Od prijatelja sam pre pola godine, dobio desetak veoma malih jelkica, posadio sam ih u saksiju i polako napreduju, pa me zanima da li je moguće nastaviti uzgoj u saksiji/posudi i napraviti nekakav bonsai, da li uopšte može od toga da nastane bonsai? A ako može kako to treba uraditi?
Hvala unapred

Offline alexhor

Odg: Početnik
« Odgovori #1 : 18-10-2014, 19:45:14 »
dobrodošao na forum nikola.
Ovdje ćeš vjerojatno dobiti sve odgovore. Za pčetak bi bilo dobro da baciš koju fotografiju. Inače naš stručnjak za četinare je Adrian, barem ja mislim da on zna svašta i ima iskustva. Samo daj neke fotke da vidimo što se skriva iza riječi "jelkica".

Offline nikola

Odg: Početnik
« Odgovori #2 : 18-10-2014, 20:50:40 »
Ovo su moje "jelkice" ima ih jos ali su iste kao ove, izinjavam se sto se slike slabo vide  :mdr:

Offline alexhor

Odg: Početnik
« Odgovori #3 : 18-10-2014, 21:08:31 »
E vidiš, sad je jasnije, s ovim si miljama i godinama daleko od bonsaija. Možda bi bilo najbolje da to posadiš u vrt ili u dvorište i pustiš da tamo nesmetano rastu. Možeš ih kasnije dok su "na rastu" malo ožicati da dobiješ nekakve pokrete na stablu. Ali da bi postali kandidati za bonsai i u vrtu će trebati proći puno godina. Evo, to je moje mišljenje. Potraži malo po forumu teme o četinarima i ostalom, naučit ćeš puno. Drvo dok je u posudi jednostavno ne raste istim intenzitetom kao u prirodi jer je dinamika podloge u posudi i u vrtu različita. Ove jelkice neće u posudi nikad odebljati do 5 cm promjera (tj , hoće ali u tvojoj trećoj generaciji)

Offline brko

Odg: Početnik
« Odgovori #4 : 18-10-2014, 21:31:23 »
  -pozdrav,dobro došao na forum i evo savjet besplaino ,alexor ti je lijepo rekao nikad ili tek unuk.govorim iz vlastitog iskustva i sam sam krenio od čačkalica i olovaka pa ćak i iz sjemena i di sam tu sam .pažljivo proući ove zime po forumu pa ćeš vidjet ,ljudi vade zvjeri i zmajeve i treba im desetak godina da uzgoje bonsai ,osobno im kapu skidam ,jer da nisam slućajno dobio komp za razbibrigu živio bih i dalja u zabludi ,ovako bar imam priliku uživati u uradcima onih koji su to poćeli puno  studioznije raditi ,znaš onu "pametan na tuđim  greškama ući".
  -vjerujem da si puno mlađi od mene i imaš još puno godina pred sobom i što je reko alexor ništa ispod 5 cm promjera ,pa nebari pa raspored grana i bla bla ,jedino tako možeš za 10-15 god imati solidnu zbirku.
  -čitaj i gledaj šta rade :marija i andrija,sandev i duda ,luc de fuc,jurica ,sivac adrijan i ostali i puno više češ naućiti ,jer oni su zakon .
 pozdrav i sretno... :smile:

Offline nikola

Odg: Početnik
« Odgovori #5 : 18-10-2014, 21:50:24 »
Hvala puno na savetima,  :hvalaaa:
Ali bih vas pitao jos nesto, nevezano za ove jelkice, posto moja mama ima vec par godina fikusa bendzamina, a vidjao sam slike po internetu da ga neki gaje kao bonsai, jel moze on da opstane u tako maloj posudi posto je sada u obicnoj saksiji? I da li se on moze rasadjivati?

Offline brko

Odg: Početnik
« Odgovori #6 : 18-10-2014, 23:43:47 »
  -može sigurno,jedan moj prijatelj ima dva tri kom.ali,on ima švedski prozor u kojem drži kaktuse pa ima dosta svjetla .

Offline Adrian

Odg: Početnik
« Odgovori #7 : 19-10-2014, 07:11:51 »
Fotke su malo loše, al ja bih rekao da su to mladice pinus silvestrisa sa jako izduženim i tankim jednogodišnjim rastom. To nije dobar materijal čak i da se odlučiš da kreneš iz posude.