Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Čempres kao bonsai  (Posjeta: 10454 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Goran

Čempres kao bonsai
« : 21-03-2013, 17:17:12 »
Prije dva tjedna morao sam izvaditi čemprese ispred kuće ( rasli su kao ograda ) . Žao mi je bilo sve bacit pa sam 3 kom ostavio pa će mo vidit šta se može od toga napravit ; išta ili ništa . BTV nebarij je super ali se nevidi dobro , malo sam ga dublje posadio dok se ne primi kako treba , i uz lagano postupno skraćivanje grana nadam se da će potjerat friške grančice bliže deblu ( kao borovica ) . Jednom sam na netu vidio kako se radi bonsai od čempresa ( chamecyparis obtusa ) ali sad to nemrem nać , kad nađem stavit ću link .

Offline jurica

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #1 : 21-03-2013, 18:40:27 »
Će biti to da je Thuja Occidentalis ili ti ga po naški Obična Američka Tuja , Čempres ima malo drukčiji rast bar mi se po sliki tako čini.

Offline Hrvat

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #2 : 21-03-2013, 23:03:13 »
+1 sa juricom,substrat je za cetinare ili kako tu u FR. kazemo za smolce je previse fini,idealna kompzicija substrata je ;pumice+puzzolane+borova kora od 1 do 3 cm za yamadori drvca.
pazi na zalijevanje previse vode thuja ce klepnuti,
sretno
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Luc de Fuc

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #3 : 21-03-2013, 23:28:02 »
i ja mislim da je ovo thuja...

a čempres, pa i ovu thuju možeš i nekak ovak riješit:
http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATchamaeprogression.htm

Offline Marija

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #4 : 22-03-2013, 08:24:49 »
Sigurno nije čempres, on nema tako plosnato postavljeno lišće, to je karakteristično za thuju.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline drigi

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #5 : 22-03-2013, 10:00:03 »
Tuja 100% imam nekoliko posađenih u dvorištu!

Offline Goran

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #6 : 22-03-2013, 21:16:23 »
Sory moja greška često brkam tuje i čemprese , Hvala na savjetima .

Offline grabar

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #7 : 23-03-2013, 17:17:45 »
jel ima ko iskustva sa čepresima danas sam izvadio jednog sa cijelom balom matične zelje kako se sadi kao borove sa matičnom zemljom ili perem balo hvala na dogovoru

Offline jurica

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #8 : 24-03-2013, 07:51:06 »
jel ima ko iskustva sa čepresima danas sam izvadio jednog sa cijelom balom matične zelje kako se sadi kao borove sa matičnom zemljom ili perem balo hvala na dogovoru
I ja sam ove godine izvadio dva "probna" primjerka , posadi sam ih sa 80% zemlje koja je ostala nakon vađenja  , ostalo se je prostreslo prilikom transporta. I za mene nova biljka pa će da vidimo.   :idiot:

Offline Adrian

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #9 : 24-03-2013, 07:56:47 »
Na svoja tri koje sam vadio i sadio u manje posude skužio sam da imaju jako slabi korijenov sistem i da je bolje da se za prvo vrijeme zadrži originalna zemlja oko bale, ali što manje, a da se okolo nasipa pumica i štapićem pročaćka sve zajedno. Za sad su sva tri živa.

P.s. Kod mene pada snijeg, 5 cm.

Offline grabar

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #10 : 24-03-2013, 08:21:10 »
e provat ćemo nešto ako preživi preživi  ča ču mu ja :jezik: e i u nizinama kod nas najavljuju bjela govanca ali nadamse da nećega bit u ostalom neka poprskaju bolje sa cemtrails-ovima pa če zasijat sunce :mdr:

Offline Hrvat

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #11 : 24-03-2013, 09:04:09 »
na smolcima,sacuvaj te bog isprati zemlju mozes ga baciti u smece ili kamin :lol:,posto vidim da ste jos u snijegu.stavi ih u glinene kuglice-floreopor cileli bez drobljenja+borove kore istog promijera.
idealno za vaditi smolce prije vadjenja ih se posprica s vegetalnim uljem od kolze,mislim da je to kod nas bijelo ulje.
sritno
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Hrvat

Odg: Čempres kao bonsai
« Odgovori #12 : 24-03-2013, 09:07:11 »
P.S.  :surprised:boze moj,nisan ni vidija da jos ima bozicne loptice na sebi :histerical:.
nije vazno gledadi,vec vidjeti