Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai je tu i što sada?  (Posjeta: 5998 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline filipal

Bonsai je tu i što sada?
« : 19-03-2013, 23:19:19 »
Pozdrav svima. Od danas sam vlasmica jednog 10cm velikog budućeg Zanthoxylum bonsaia.
Pročitala sam upute za početnike ali nisam baš sve "pohvatala"  :ashamed:
1. Moj bonsai je u zemlji i ne znam što je ispod. Da li bih ga trebala sada presaditi u onu mješavinu ili je za to kasno?
2. Nisam našla ništa o biljci konkretno. Da li je smijem staviti na balkon ili je još u Zagrebu prehladno?
3. Trebam li je sada obrezivati ili ne?
4. Ako sam dobro shvatila zemlja uvije mora biti vlažna. Dobila sam drvce iz kojeg se cijedila voda.
Drvce ima dosta zelenih listića i gledano očima laika djeluje zdravo.
Zemlja porijekla je Slovenija  :hihihi:
Isprika ako su pitanja glupa, ali drvce me jako veseli i rado bih ga održala na životu

Offline gal

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #1 : 20-03-2013, 08:16:26 »
Prema zakonu o zaštiti potrošaća:
1) Trgovac mora prigodom prodaje proizvoda potrošaču predati, ili ako se radi o poljoprivrednim proizvodima u rasutom stanju, predočiti propisane isprave i isprave koje je proizvođač priredio radi lakše i sigurnije uporabe proizvoda (deklaraciju, jamstvo, tehničku uputu, uputu za sklapanje, uputu za uporabu, popis ovlaštenih servisa i sl.).

(2) Isprave iz stavka 1. ovoga članka moraju biti napisane jasno vidljivo i čitljivo na hrvatskom jeziku i latiničnim pismom, što ne isključuje mogućnost istodobne uporabe i drugih jezika te znakova lako razumljivih kupcu.


Pošto očito sa proizvodom nisi dobila nikakva uputstva, imaš pravo vratiti ga i zatražiti povrat novca!

Offline Adrian

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #2 : 20-03-2013, 15:47:23 »
Kupila si bibera! Zanthoxylum beecheyanum
Ja sam pred 3 g dobio jednog isto takovog za poklon jer su čuli da se bavim bonsaiem.
Nikad od toga bonsai. U stvari si dobila nešto slično kao i fikus, filodendron, sobnu biljku....
Sa svom zemljom presaditi u veću posudu, ljeti držati vani, zimi u negrijanoj kao i ostalo sobno bilje.
Je da treba stalno zalijevanje, iskusio to. Meni je moj crko druge zime. A mislio sam brati bibere cijelo ljeto za mlinac....

Offline filipal

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #3 : 20-03-2013, 16:26:20 »
Hvala na odgovoru.
Kažu naši stari da se poklonjenom konju ne gleda u zube  :mdr:
Mislim da će mi poslužiti za vježbu i učenje.
U svakom slučaju zanima me uzgoj bonsaia pa ću (kad steknem malo iskustva i sigurnosti) krenuti s nećim ozbiljnijim.

Offline Marija

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #4 : 20-03-2013, 18:51:08 »
Prema zakonu o zaštiti potrošaća:
1) Trgovac mora prigodom prodaje proizvoda potrošaču predati, ili ako se radi o poljoprivrednim proizvodima u rasutom stanju, predočiti propisane isprave i isprave koje je proizvođač priredio radi lakše i sigurnije uporabe proizvoda (deklaraciju, jamstvo, tehničku uputu, uputu za sklapanje, uputu za uporabu, popis ovlaštenih servisa i sl.).

(2) Isprave iz stavka 1. ovoga članka moraju biti napisane jasno vidljivo i čitljivo na hrvatskom jeziku i latiničnim pismom, što ne isključuje mogućnost istodobne uporabe i drugih jezika te znakova lako razumljivih kupcu.

O bože Gal, pretvaraš se u rigidnog pravnika   :zabezeknut: :zabezeknut: :zabezeknut:


Pošto očito sa proizvodom nisi dobila nikakva uputstva, imaš pravo vratiti ga i zatražiti povrat novca!
Barem je nisu deklarirali ko bonsai  :happy2:


P.S. nadam se da će moja neizmjerna duhovitost biti primjećena  ;)



Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline donna

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #5 : 20-03-2013, 18:59:19 »
Jaooooo, baš ste zločesti , pa nemojte ljude ubiti u pojam odmah u startu !
Btw, onaj moj, kineski brijest je, mislim, pokojni !
Al zato imam puno novih drvca, živih !


Offline filipal

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #6 : 21-03-2013, 06:59:34 »
Barem je nisu deklarirali ko bonsai  :happy2:


A ne, ono bonsai je pisalo velikim slovima   :mdr:

Još su natrkeljali  kak je pažljivo uzgojen, da ga treba zalijevati i dohranjivati prema uputama  proizvođaća a na dnu stranice je bio simbolić koji ukazuje da ne smije na temperaturu nižu od 15 celzijusa.

Jučer sam mu uredila krošnju i uklonila neke beskorisne grančice a danas idem u nabavu bakrene žice  pa se bacam
na povezivanje i modeliranje..
Uzela bih od susjeda iz rasadnika neki javor, japansku trešnju i jabuku. Kolja je idealna veličina i starost sadnice?

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #7 : 21-03-2013, 07:36:44 »
Nije toliko bitna visina,jer se ponekad zna odrezati i 80-90 % stabla.Starost da,jer biljka što je starija to je i deblja i ljepša.Biraj starija drva,niža,razgranata,koja imaju neku svoju posebnost-muving.Ponekad to čak mogu biti i oštećena i promrzla stabla iz rasadnika.Takve možeš dobiti i po nižoj cijeni.A nebarij ili korjenova bala vrijedi najviše.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #8 : 21-03-2013, 13:32:15 »
evo pročitaj da ti bude jasnije ...

Osnovni Elementi Dizajna Bonsaija
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline dado001

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #9 : 21-03-2013, 20:55:53 »
hahahahahah,,,,,,,,,,,,uvijek isto pocetnici dolaze i pitaju pocetnicka pitanja,,,iskusni kolege malo sve to srezu i tako u krug ahahahah,, s dobro tako je to u zivotu,,,

Offline filipal

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #10 : 22-03-2013, 12:16:17 »
hahahahahah,,,,,,,,,,,,uvijek isto pocetnici dolaze i pitaju pocetnicka pitanja,,,iskusni kolege malo sve to srezu i tako u krug ahahahah,, s dobro tako je to u zivotu,,,

Ako se krug ljubitelja proširuje,  onda to i nije tako strašno  :happy:

Radovan i Marija hvala za pomoć

Offline DonQuijote

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #11 : 22-03-2013, 15:22:09 »
Tako to ide.
Oni početnici koji su se jako vrijeđali kada im se nije odgovorilo onako kako su si zamislili, ili ih se dotuklo okrutnom kritikom njihovog ljubimca iz Bauhausa, odluče da neće biti tako okrutni prema dolazećim početnicima.
Ne, ja sigurno neću biti tako okrutan. I na početku imaju živaca i strpljenja, stvarno imaju, ali rijetki su ti kod kojih to potraje :lol:
Neki pak od iskusnijih imaju konjske živce  i volju, recimo Radovan. Još nisam vidio da se na nakog otresao i kada baš nitko na želi odgovoriti, eto Radovana kao dobrog samaritanca i strpljivo objašnjava sve od početka :worthy:

Offline donna

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #12 : 22-03-2013, 15:58:33 »
Ko dobar, Radovan ? Ma nemoj? A meni stalno piše " nevalja, traži bolje......"

No, šalim se, je, Radovan je stvarno ok, al ni vi ostali niste baš babaroge ( možda Marija, al samo malo  :whistle:)

Pa ko bi više s nama početnicima više izašao na kraj ?

Offline Marija

Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #13 : 22-03-2013, 19:28:03 »
Ko dobar, Radovan ? Ma nemoj? A meni stalno piše " nevalja, traži bolje......"
No, šalim se, je, Radovan je stvarno ok, al ni vi ostali niste baš babaroge ( možda Marija, al samo malo  :whistle:)

Misliš da je lako tehniku hladnog tuša primjenjivati blago   :whistle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai je tu i što sada?
« Odgovori #14 : 24-03-2013, 15:00:38 »
Što češ kad volim pomagati i volim sve one koji vole bonsai.Ali živa riječ vrijedi više od zlata,zato svi koje vas put dovede u malo Međimurje,slobodno navratite. :love:  :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!