Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: BOLESNOĆE  (Posjeta: 94273 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Luc de Fuc

BOLESNOĆE
« : 24-03-2013, 13:08:11 »
Prvo sam na bjelograbu stokilašu vidio nekakve crvene prevlake a onda poslije na drugim mjestima ovo crrnilo čađavo!!

KES K SE???

Ako itko zna, bio bi zahvalan...
Pojavilo mi se na grabovima...i bjelograbu i betulusu...
zgleeeda grdo i volio bi to zuzbiti/ubiti/ukinuti...
Pošto nisam pobornik kemijske zaštite na bonsaiju, rijetko kada tj. gotovo nikada ne tretiram drveće...
ali ovo ću morati...pa slušam znalce...
bakrani preparati?
crveno ulje kao kombinacija??
slaba otopina sivčevog koktela za jinove??
što bi bilo najučinkovitije??
dankešn...

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #1 : 24-03-2013, 13:10:11 »
još malo crne čađe...  :question:

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #2 : 24-03-2013, 13:24:27 »
inače najviše problema imam sa gymnosporangiumom, gljivom koja ima dva domaćina u svoje dvije faze rasta i razvoja...borovicu i krušku...
gotovo svi juniperusi, osim communisa su mi zaraženi ovom gljivom i svako proljeće plačem...
sranje ove gljive je to što joj plodno tijelo zarazi strukturu drveta pa onda zadeblja i ispuca i oslabi grane na borovicama koje su onda za bacit...zarazuje i staro drvo i mlade grančice...

znam da nema totalnog lijeka, ali molim znalce da me savjetuju što i kako raditi da barem probam to nekako dovesti u prihvatljivu zarazu a ne faking epidemiju...

najbolje riješenje je ili posjeći sve kruške u okolici ili se riješiti borovica, a ja nažalost nemogu niti jedno od toga... :mad2:

na slikama je kak to počne sada u ovo vrijeme, a izraste u narančasti uuuužaaas, koji ćete nažalost isto vidjeti od mene kada dođe na red  :mad2: :mad3: :mad2:

Offline jurica

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #3 : 24-03-2013, 14:36:17 »
inače najviše problema imam sa gymnosporangiumom, gljivom koja ima dva domaćina u svoje dvije faze rasta i razvoja...borovicu i krušku...
gotovo svi juniperusi, osim communisa su mi zaraženi ovom gljivom i svako proljeće plačem...
sranje ove gljive je to što joj plodno tijelo zarazi strukturu drveta pa onda zadeblja i ispuca i oslabi grane na borovicama koje su onda za bacit...zarazuje i staro drvo i mlade grančice...

znam da nema totalnog lijeka, ali molim znalce da me savjetuju što i kako raditi da barem probam to nekako dovesti u prihvatljivu zarazu a ne faking epidemiju...

najbolje riješenje je ili posjeći sve kruške u okolici ili se riješiti borovica, a ja nažalost nemogu niti jedno od toga... :mad2:

na slikama je kak to počne sada u ovo vrijeme, a izraste u narančasti uuuužaaas, koji ćete nažalost isto vidjeti od mene kada dođe na red  :mad2: :mad3: :mad2:
Htio sam ti reći da voćke i  Juniperusi nikako ne idu zajedno, ali vidim da i sam to znaš.  :hihihi: :mdr: :mdr:

Offline jurica

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #4 : 24-03-2013, 14:40:07 »
Prvo sam na bjelograbu stokilašu vidio nekakve crvene prevlake a onda poslije na drugim mjestima ovo crrnilo čađavo!!

KES K SE???

Ako itko zna, bio bi zahvalan...
Pojavilo mi se na grabovima...i bjelograbu i betulusu...
zgleeeda grdo i volio bi to zuzbiti/ubiti/ukinuti...
Pošto nisam pobornik kemijske zaštite na bonsaiju, rijetko kada tj. gotovo nikada ne tretiram drveće...
ali ovo ću morati...pa slušam znalce...
bakrani preparati?
crveno ulje kao kombinacija??
slaba otopina sivčevog koktela za jinove??
što bi bilo najučinkovitije??
dankešn...
To crveno sam predlani na svojim Orijentalisima riješio sa Modrom galicom , a i sve borove svako proljeće pošpricam sa njom onako radi preventive.
Ali ipak Adrijan će tu reći svoje... 

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #5 : 24-03-2013, 14:49:32 »
Ja svoja drvca prije pupanja a i poslije tretiram sa Arteom,koja inaće služi za prskanje pšenice.Skupa ali efektivna.Jako dobra za pepelnicu,čađavu krastavost i druge bolešćine.To je fungicid od Syngente.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Adrian

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #6 : 24-03-2013, 15:25:34 »
Teško mi je tu nešto reći. Slično crvenilo može biti od zimskih jaja crvenog pauka. Kad pogledaš jako izbliza, uočiš da su sve to 0,2 mm velika jaja. No ne vjerujem da je to. Slične ožegotine znaju nastati na jabuci na sunčanim stranama za extremno vrućih insolacijskih godina.
Crnilo zna biti od gljivica čađavica koje su se naselile na mednu rosu od lučenja koju su opet lani lučile lisne uši. Ak je to, lako se opere "jinovitom" i keficom za zube.
Gimnosporangium je cirkus koji ne bi volio imati. Budući da spore lete sa voćki na juniperus tijekom jula i kolovoza može se pokušati spriječiti nova infekcija svakih 7 - 10 dana sa preventivcem, kontaktnim Dithanom, Captanom, Folpetom.... kako su relativno blagi preporučam probe sa jačim koncentracijama. Ionako juniperuse ne papamo. Ako su voćke neizbježne, onda treba spriječavati i prijenos sporasa junipera na njih, a to se odvija tijekom aprila i maja.

Offline Adrian

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #7 : 24-03-2013, 15:32:51 »
Oboljele juniperuse bi po mojem trebalo odfikariti do ispod zaraženog mjesta sa galama, zatim istuširati i okupati jednim preventivcem i početi iznova sa redovnom zaštitom na mladom prirastu. Ne znam kako bi juniperus reagirao na tuširanje jačim bakrenim oksikloridom. Nordox npr, a bakar zna biti dobar kod sličih stvari.
Mislim da na žalost neće ići bez kemije.

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #8 : 24-03-2013, 20:18:48 »
Oboljele juniperuse bi po mojem trebalo odfikariti do ispod zaraženog mjesta sa galama, zatim istuširati i okupati jednim preventivcem i početi iznova sa redovnom zaštitom na mladom prirastu. Ne znam kako bi juniperus reagirao na tuširanje jačim bakrenim oksikloridom. Nordox npr, a bakar zna biti dobar kod sličih stvari.
Mislim da na žalost neće ići bez kemije.

ma bilo bi super kada bi to tu i tamo bila koja gljivica...nego ima njih puno previše...kada bi odstranio svaku granu na kojoj je, na nekim drvcima mi ne bi ostalo niš zelenja...
SRANJE SRANJE...MEGA SRANJE...
evo par slika da vidite kako to izgleda kada raste kruška pored borovica...i vice versa...
prvo kako izgleda stadij gljive na kruški, a onda kako na borovici... lani je bila epidemija žešća...tako da mi se lagano gaće tresu kak će to zgledat ubrrrrzo... :nails:
ovdje vidite naziranje gljive na listu, i isto to lišće nakon 2 dana...to je bilo lani slikano dan prije EBE u Ljubljani i onda dan poslije... :frown:

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #9 : 24-03-2013, 20:27:07 »
ovo su nažalost moji glasnici proljeća...gymnosporangium na borovicama.... :mad2: :mad2: :mad2:
zadnje dvije slike su od prije par godina...dobar primjer jaake zaraze ovom gljlivom tj. točno se vidi koliko je ušla u srž grane i rasturila ju unutra tak da je ova dobila kvrrgetinu koja kvari sliku drveta tootalno...reverse tapper at it's best... :mad2: :mad3: :mad2:
btw. na mom faksu, na zavodu za fitopatologiju sam imao jednog super lika koji mi je napisao slijedeće:
"Hvala na super slikama Gymnosporangium-a na Juniperusu. Dakle, to ti je Gymnosporangium. To je rđa koja prelazi s borovice na kruški i obratno. Na kruški se zove kruškin pikac i to je ono što se vidi kao roščići na naličju listova od kasnog ljeta do jeseni. Inače, borovice ne bi trebale previše patiti zbog toga, ali ipak se radi o parazitu pa ti eventualno može doći do sušenja grana kroz koju godinu. Eventualno. Ta gljiva se na kruški vrlo lako suzbija, ali vrlo teško na borovici jer je u granama i samo čeka kišu da se aktivira. Aktivira se samo u travnju i svibnju ukoliko je hladniji. Neće prijeći na okolne borovice. Ta gljiva sada može zaraziti samo krušku, glog ili oskorušu, a s tih biljaka bolest može zaraziti borovicu. Ak se sjećaš čega iz fitopatologije, to ti je heterecijska rđa (izmjenjuje se na dva domaćina).
Ak hoćeš prskati stabalca najbolje ti je da uzmeš Saprol, Folicur ili Quadris. Pazi, prvo isprobaj na jednoj biljci, ostavi par dana pa pogledaj ima li fitotoksičnosti.
Ako vidiš bube i treba ti insekticid, uzmi Confidor ili Vertimec, imaju mala pakiranja i dobri su.
Za pepelnicu hrasta super su ti Systhane ili Anvil. Tamane je u jedan dan čak i kad se pojavi. Provjereno!"

Adriane, molim te, pošto se najviše kužiš u bolešćobe i kemiju, slažeš li se sa ovim i da li da idem sa Saprolom, Folicurom ili Quadrisom??

naime, ja sam mislio strugati gljivetinu nekim nožićem i jednostavno ju maximalno fizički odstraniti...ali mislim da neću postići apsolutno ništa... :ashamed:

Offline Goran

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #10 : 26-03-2013, 22:58:46 »
Luc jel oni fungicidi što si napisao za hrastove vrijede i za pepelnicu na betulusima ?

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #11 : 26-03-2013, 23:08:17 »
neam pojma...probaj ak baš moraš...

Offline gal

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #12 : 27-03-2013, 08:28:24 »
Ja sam imal ovu gljivu na communisu, pojavila se nakon presadnje, bila je na deblu pa sam ju otkidal i strugal (nisam tad zlal kaj je) poslije se više nikad nije pojavila.
Oko kuće imam puno krušaka i nekoliko vrsta ukrasnih juniperusa (ogromnih) i nisam nikad primjetio zaraze na juniperima, no ove godine sam jednog izvadio (u namjeri da napravim bonsai od njega) i u roku tjedan dana se pojavila gljiva na jednoj grani - odma sam ju odfikario, premazao rezove voskom a alat dezinficirao, pa bumo vidli...
Očito zaraza ima veze sa stresom uzrokovanim presadnjom, rezanjem i sl. možda bi bilo dovoljno samo tada prskati (preventivno), a iz iskustva sa communisom očito biljka može sama pobjediti gljivu, dakle ima nade..

Offline Marija

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #13 : 27-03-2013, 08:32:04 »
čime dezinficiraš alat, baš nam to treba jer smo skužili da je na jednoj grani masline imamo rak. Naravno otkinuli smo je. :grol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #14 : 27-03-2013, 08:48:54 »
čime dezinficiraš alat, baš nam to treba jer smo skužili da je na jednoj grani masline imamo rak. Naravno otkinuli smo je. :grol:
...alkoholom!? Niš drugo nisam imao, Adriane jel postoji nekaj specijalno?