Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: BOLESNOĆE  (Posjeta: 95121 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #150 : 29-09-2014, 19:29:24 »
E, sad ja idem to potražiti, kaj ćeš, mi neki ne pamtimo, a tebi je to struka pa sipaš iz rukava.  :worthy:
Ako nađem. stiže i link...

Offline alexhor

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #151 : 29-09-2014, 19:33:15 »
E, pa u pravu si, to je več obrađena tema, dokaz više da treba prvo pročačkati po forumu.
Evo linka:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3037.0

A tamo negdje poslije polovice je stručni osvrt u doc-u.
Hvala Adrian

Offline Helio

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #152 : 04-10-2015, 19:20:54 »
Šta me ovo napalo, mislim Mugača? I još bitnije kako ovo riješit najefikasnije.
Taman sam mislio da sam ih uspio provuć kroz ovo ljeto nespaljene,sad ih ovo odlučilo spalit,iglice prime
 smeđu boju i opadaju.

Offline alexhor

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #153 : 05-10-2015, 14:29:25 »
Sreća da ja to nemam, ali mogao bi Adrian dati kakvo rješenje (ako nije usred proslave rođendana:)

Vidi jel ti ovo malo zvoni:
Nekakva uš: Chionaspis pinifoliae (https://www.google.hr/search?q=Chionaspis+pinifoliae)

http://www.missouribotanicalgarden.org/gardens-gardening/your-garden/help-for-the-home-gardener/advice-tips-resources/pests-and-problems/insects/scale/pine-needle-scale.aspx

Offline Helio

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #154 : 05-10-2015, 16:35:14 »
Našao sam i ja to,slika stvarno odgovara ovome što je kod mene.ali ne vidim u flekama nikakvu živinu,ni pod povećalom.
Ovo bijelo se da ostrugat s noktom s iglice i onda ostane kao bijeli prah na prstima. Gljivice?

Offline grabar

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #155 : 05-10-2015, 19:24:45 »
Ja sam imao prošle godine istu stvar i riješio sa mospilanom

Offline Adrian

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #156 : 06-10-2015, 05:57:23 »
A da sve to nije od zalijevanja tvrdom vodom i sušenja na suncu karbonati na iglicama??? Mislim ak se već da lagano ostrugat???

Offline Adrian

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #157 : 06-10-2015, 06:01:45 »
A izguglaj i pogledaj na http://ento.psu.edu/extension/factsheets/pine-needle-scale
ak je jurica rešil sa jakim sistemičnim insekticidom mortik so itak vuši.



Offline Helio

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #158 : 06-10-2015, 16:53:36 »
A da sve to nije od zalijevanja tvrdom vodom i sušenja na suncu karbonati na iglicama??? Mislim ak se već da lagano ostrugat???

Prošlo mi je i to kroz glavu, ali bi to onda trebalo bit još izraženije ovo ljeto kad sam ih stalno i šprica i zalijeva odozgo kompletne. Ali zašto onda nije na svim borovima i ne na svim granama. Super ako je samo to,ali ja ću ipak dejstvovat za svaki slučaj.
Hvala na odgovorima ekipa.Javim rezultate.




Offline Helio

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #159 : 02-11-2015, 16:50:29 »
Mortik pak nisu vuši,mortik je do vrtlara,a morti pak nije. Vrtlar ih je ima 6. Sad 4,ova 2 su bili iz drukčije pošiljke i jedini su dobili ove pjege i u 15-etak dana evo, uz 2 tretmana Mospilanom. Ende?...Lazar?....ENDE!

Offline jurica

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #160 : 02-11-2015, 17:15:30 »
Ima neka gljivična bolest koja napada Mugo i Silvestrise (kako se zove da me ubiješ sad se nemogu sjetit) prije par godina napravila pokolj među bonsai drvcima u EU. Suzbija se Modrom galicom i od onda ti ja iz prevencije svake godine pošpricam svoje borove nečim na bazi Bakra.

Offline zen

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #161 : 02-11-2015, 22:08:48 »
IZVOR: Gospodarski list
Bolesti četinjača
Stranice u tiskanom izdanju: 1

Simptomi bolesti:
Uzročnici ovih poznatih simptoma na borovima najčešće su gljivice iz roda Lophodermium. Javljaju se dvije vrste gljivica iz ovog roda – Lophodermium pinastri, koja uzrokuje bolest zvanu osipanje starijih borovih iglica, i Lophodermium seditiosum, koja uzrokuje bolest osipanje mlađih borovih iglica. Gljivice mogu zaraziti više vrsta ukrasnih borova (P. sylvestris, P. Nigra i dr.), počevši od sadnica u rasadnicima do starijih borova u vrtovima. Do zaraza dolazi pomoću askopora od sredine svibnja do sredine srpnja, ako je riječ o vrsti Lophodermium pinastri, a prvi simptomi uočavaju se kao klorotične pjege na iglicama u tijeku ljeta (sredinom kolovoza). Poslije se pjege spajaju, pa iglice žute i na njima se tijekom jeseni stvaraju piknidi s piknosporama, ali koje nemaju značaja za infekciju. Smatra se da vrsta Lophodermium seditosum ima veće značenje kao parazit kod nas. Može zaraziti bor još u početku razvoja kao jednogodišnje sadnice, na kojima se javljaju simptomi u obliku crvenkastoklorotičnih pjega, koje poslije nekrotiziraju. Askospore uglavnom šire infekciju od sredine srpnja do sredine listopada. Posljedica je zaraze karakteristično osiosipanje iglica, i to uglavnom druge godine nakon pojave prvih simptoma.
Mjere suzbijanja:
Kao zaštitne mjere od ovih bolesti navode se uglavnom preventivne, a to su podizanje rasadnika dalje od zaraženih nasada bora s kojih se mogu prenositi spore ovih gljivica. Kod nas nema registriranih fungicida za suzbijanje ovih bolesti. U svijetu (pr. Americi i zemljama zapadne Europe) gdje postoji veća proizvodnja borova, koriste se uglavnom fungicidi na bazi mankozeba (pr. Dithane M-45 WP i dr.) i na bazi bakra.
Crvena pjegavost iglica bora
(Mycosphaerella pini)
Simptomi bolesti:
Može se reći da je ovo najvažnija bolest na crnom boru (Pinus nigra). Simptomi se javljaju u obliku pjega, koje su u početku žućkaste, a poslije poprime crvenosmeđu boju, što je karakteristični znak bolesti. Zaraza počinje od ožujka pa do lipnja, i to kod nas najčešće putem konidija koje prenosi vjetar. Ovaj konidijski stadij gljive kod nas ima veće značenje i naziva se Dothistrimapini. Prvi simptomi uočavaju se početkom ljeta. U slučaju neprestane zaraze dolazi do defolijacije, odnosno osipanja iglica, pa dio biljaka ostaje ogoljen, dok na izbojcima ostaju samo jednogodišnje iglice. Zbog jače zaraze niz godina biljka se suši i u potpunosti ugiba.
Mjere suzbijanja:
Kao mjera zaštite u nekim zemljama kao preporuka navode se dva prskanja fungicidima na bazi bakra, sredinom svibnja i sredinom lipnja.

Offline Helio

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #162 : 03-11-2015, 20:07:36 »
Našao sam i ja to,slika stvarno odgovara ovome što je kod mene.ali ne vidim u flekama nikakvu živinu,ni pod povećalom.
Ovo bijelo se da ostrugat s noktom s iglice i onda ostane kao bijeli prah na prstima. Gljivice?

Treba sam samog sebe poslušat na prvi instinkt. :tuptup:

Offline Helio

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #163 : 02-02-2016, 14:52:57 »
E baš me oće ova tema. Iman najezdu vunastih uši, ono baš po svemu. Znam soluciju ali se na tom putu ispriječila
DOZVOLA za kupnju insekticida. Bilo je i ono Danas pere Čarli... list po list i duvana itd,ali je sve kao na onoj reklami
za frizbi- Uvek se vraća. I oni prirodni insekticidi od Plantelle izbačeni iz prodaje. Sad sve posipam Neopitroidom,ali to je čupav posal, a i pitanje oće djelovat. Ima li ko recept a da nije ono pomiješaj rep od žabe sa dvi kapi znoja od puža i dodaj sovinu kandžu. Znam ono za stadije ličinka, jajašca pa treba bit uporan. Ali sad kad krenu aceri ispalit ću ....

Offline DonQuijote

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #164 : 02-02-2016, 16:53:50 »
Postoji provjerena metoda, vrlo efikasna, njome su se koristili još u starom Egiptu. Potrebne su ti dvije cigle. Cigla A i cigla B.
Ciglu A staviš na pod. Na nju staviš uš i udariš je ciglom B.  :hihihi: