Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: BOLESNOĆE  (Posjeta: 94268 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #30 : 04-04-2013, 23:10:46 »
a ona lijepa slatka gljivičica...sunce ju spalilo...na betulusu...evo bilo nešto vlažno zadnjih dana a danas i toplo pa je bebica odlučila malo nabubriti i krenuti u invaziju...al nebu dugo...

je da mrzimo ove gljivetine...ali ak pogledaš, fakat su lijepe i super ustrojene...

i samo da i mate neki dojam veličine...ovo je na betulusu stokilašu, gljiva je duga doobar pedalj...25 cm... :threatening:

Offline Bruno

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #31 : 05-04-2013, 07:15:45 »
Kad vidim kakve ti gljivurine žive po stablima,ove moje su mi baš cakane ,dođe mi da napravim pizzu.

Offline jurica

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #32 : 05-04-2013, 16:56:46 »
još malo crne čađe...  :question:
A ti je drvo živo ispod ovog crnila ?
Ajde probaj malo nožićem zagrebat Plizzz.

Offline Marija

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #33 : 05-04-2013, 18:26:56 »
a ona lijepa slatka gljivičica...sunce ju spalilo...na betulusu...evo bilo nešto vlažno zadnjih dana a danas i toplo pa je bebica odlučila malo nabubriti i krenuti u invaziju...al nebu dugo...

je da mrzimo ove gljivetine...ali ak pogledaš, fakat su lijepe i super ustrojene...

i samo da i mate neki dojam veličine...ovo je na betulusu stokilašu, gljiva je duga doobar pedalj...25 cm... :threatening:

pa kod tebe gljive baš navalile i to sve neke gadne, ne baš estetski prihvatljive  :nono: jesi provjerio i vlastite nožne prste  :happy2: :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #34 : 05-04-2013, 22:41:10 »
Prsti su okej...ali izmedju njih je druga priča...već kiselim tzv prstuše ...imam teglicu dvije pa ak oćete...prodam povoljno...kao starter materijal :idiot:
A i ovih po drveću imam da...pa ak netko hoće, njih dam za djabe...
Jura, tamanim ih ovaj vikend ak mi ovo šugavo vrijeme dopusti...jer riječ je o stokilašima koje nemrem nikam unest, a ne želim po kiši i mokrom rješavat gljive...wiš mi lak

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #35 : 05-04-2013, 23:55:15 »


pa kod tebe gljive baš navalile i to sve neke gadne, ne baš estetski prihvatljive

ma niisu navalile...samo me gymnosporangium i ova čađa muče...ostalo je sve okej...ovo su dva drveta čađe i par borovica kaj ih je kruškin pikac piknuo, tj. ima ih na piku  :sretan: ostalo je sve super fajn

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #36 : 09-04-2013, 16:11:17 »
Evo odgovora veze sa fitopatologije... Dario HVALA!!!

Luka,
 
Gledah malo one fotke, imaš super kolekciju slika Gymnosporangium-a. Za udžbenik.
Ako je neminovno da su ti kruške u blizini borovica, teško ćeš se bolesti riješiti. Naime, zrele eciospore s kruške (mogu i s dunje, Crategusa ili oskoruše, ovisno o kojoj se vrsti radi) lete na borovice tijekom kasnog ljeta i rane jeseni. Kada su zrele i kada počinju letjeti kod nas, ne zna se. Ako bi tretirao borovice s nekim fungicidon, tada bi trebao početi. Možeš korisitit hrpu toga, Chromoneb, Star, Dithane, Captan (kontaktni), no bolji su sistemici (Score, Tilt, Gong, Folicur, Ortiva, Stroby, Zato). Jedna studentica je prije desetak godina radila istraživanje učinkovitosti, najbolji je bio fungicid Baycor. Problem je u tome što ta masa može izlaziti pet godina nakon zaraze, što je gljiva unutar drva, što može ući kroz neoštećeno tkivo i što ne znaš kada postoji stvarni rizik od zaraze. Teoretski, trebao bi prskati borovice svakih 7-14 dana dok traje mogućnost zaraze, a ne znam koliko je to praktično i isplativo. I ne znam do kada traje mogućnost zaraze. Možda bi mogao radije rezati grane s teliosorusima, ne znam koliko toga ima. Ako i odrežeš, moraš znati da slijedeće godine mogu izbiti sorusi od zaraze prije dvije ili više godina. Prema onome što si rekao, svake godine ti je zbog novih zaraza i gomilanja zaraženih mjesta situacija sve gora.
Crvena masa na bjelograbu ti je gotovo sigurno Cytospora (gljiva), tj. njeni crveni piknidi iz kojih se cijedi masa spora. To sam vidio na stablima u svom kvartu prije pet-šest godina i iz znatiželje analizirao. Uglavnom, svugdje piše da ove gljive inače žive u kori, ali da izbijaju masovno nakon što su stabla pod stresom ili na samrti. Uglavnom, loš znak, no ne mora baš biti znak da stabla neće dugo preživjeti. To ne možeš suzbijati fungicidima, iako bi se nakon tretmana bakrom trebalo povući. Šaljem ti par slika koje sam sam tada fotkao, usporedi izbliza.
Za crnu čađavost ti preporučujem modru galicu ili bilo koji bakreni preparat. Okupaj dobro stablo u koncentracijama kako piše u uputama za npr. jabuku. To nisu paraziti već vjerojatno saprofiti i ne štete, samo su ružne.
Za one crne kvrgave nakupine na deblu mislim da je Hypoxylon ili nešto slično. Možeš pogledati na netu i usporediti. Ne bi trebalo biti opasno, to se javlja na neživoj kori i samo ružno izgleda.
Rubno crvenilo na Arbutus-u ne bi trebala biti gljivična bolest. Vjerojatno je nešto abiotski, nedostatak hranjiva ili slično.
Na boru su tipični simptomi gljivičnih bolesti koje dolaze na iglicama. Ima ih više, može biti Mycosphaerella pini, Lophodermium pinastri, Cyclaneusma spp. i slično. Ovo možda najviše liči na M. pini, iako je to teško ovako reći s fotke. Može se suzbijati fungicidima, a do zaraze dolazi iz otpalih iglica podno borova.
 
Poz           

Offline Marija

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #37 : 09-04-2013, 17:38:00 »
Rubno crvenilo na Arbutus-u ne bi trebala biti gljivična bolest. Vjerojatno je nešto abiotski, nedostatak hranjiva ili slično.
definitivno je gljiva, ovu zimu se pojavila nakon grada jer na vrijeme nismo poprskali bakrom
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #38 : 09-04-2013, 22:24:55 »
Rubno crvenilo na Arbutus-u ne bi trebala biti gljivična bolest. Vjerojatno je nešto abiotski, nedostatak hranjiva ili slično.
definitivno je gljiva, ovu zimu se pojavila nakon grada jer na vrijeme nismo poprskali bakrom
Na kojoj vrsti?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #39 : 09-04-2013, 22:48:45 »
Na Arbutusu bocko...

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #40 : 09-04-2013, 22:59:37 »
ah ispo mi arbutus iz voznog reda. No ova tema je tak napeta ko triler. No znam ko bu pobjedio na kraju. LOL
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Luc de Fuc

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #41 : 09-04-2013, 23:18:45 »
Arbutus iliti Planika...pitaj čiču Gugla ,on ti uvijek sve zna...

Offline Goran

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #42 : 09-04-2013, 23:30:56 »
Sory kaj skrećem temu sa gljivica ali imam problem sa mladim izbojcima na palmatumu . U roku par dana svi mladi listići pocrnili i krepavaju , a na grančicama se vide mali sitni ožiljci . Jel neko zna o kakvoj se štetočini radi i čime da špricam .

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #43 : 09-04-2013, 23:36:23 »
planika s ljeve strane od moje male.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline DonQuijote

Odg: BOLESNOĆE
« Odgovori #44 : 10-04-2013, 07:35:13 »
Sory kaj skrećem temu sa gljivica ali imam problem sa mladim izbojcima na palmatumu . U roku par dana svi mladi listići pocrnili i krepavaju , a na grančicama se vide mali sitni ožiljci . Jel neko zna o kakvoj se štetočini radi i čime da špricam .

Na ovoj zadnjoj fotki mi se čini da vidim štitne uši na grančici. One mogu biti opake i mkoraš ih mehanički otkloniti pa tek onda špricati, provjeri da li je to to.