Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje  (Posjeta: 5298 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« : 17-04-2013, 14:02:36 »
Evo, naišao sam na problem s pitanjem o prihrani. U topicu o prihrani/gnojenju koji se proteže od davne 2007 godine na ovamo, vidi se cijela evolucija gnojenja u bonsaista. Počev od 'nikako ne gnojiti onda i onda, ili ovo i ono', do 'svakako gnojiti' i 'uvijek gnojiti'.
Bilo bi super da netko napravi rezime toga topica koji se proteže na više desetaka stranica pa je teško pronaći pravu informaciju.
A mene zanima smije li se i treba li se dohranjivati yamadori odmah nakon sadnje.  Ima li neki botanički ili drugi razlog zašto se ne bi dohranjivao yamadori, posebno ako ima puno sitnih korijenčića? U onom nadasve poznatom Walterovom članku kaže se da on gnoje uvijek, puno, i da gnoji sve, i staro i mlado i posađeno, i malo i veliko.
Ja sam stoga zaključio da staviti malo nečega u vodu za zalijevanje s obzirom da je supstrat sterilan ne bi trebalo škoditi panju koji je jučer došao iz šume.

Je li taj zaključak dobar?

Offline DonQuijote

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #1 : 17-04-2013, 17:34:24 »
Jednom sam se gadno opekao slušajući Waltera. Doduše nisam ga slušao u potpunosti pa sam ja kriv za to.
Walterove priče o gnojidbi su jedino što uzimam s rezervom od njega. On gnoji nekoliko puta jačom koncentracijom od propisane ali zato toliko zalijeva da se večina toga ispere.

Nakon silnih rasprava ovdje ja radim ovako. U proljeće zveknem čiknšita u ogromnim količinama, to znači na pšosudu od recimo 40x30 barem četri šake. Četri ili pet hrpica unaokolo.
Ljeti počnem gnojiti sa nekom jeftinjarom za razrijeđivanje koja je izbalansirana, gnojim svaka dva tjedna s propisanom količinom, neko gnoji svaki tjedan s pola količine, to nije bitno.
Prije gnojenja svakako jako zalijem drva pa tek onda zalijevam s gnojivom. Idući dan ne zalijevam da barem malo a onda nastavljam s agresivnim zalijevanjem kao i prije.
No moraš paziti takav način odgovara samo vrlo propusnom supstratu, to je važno,  i drugo, to se odnosi na drva u razvoju. Gotova drva bi drugačije gnojio.
Tek izvađena drva ne gnojim barem nekoliko mjeseci. To sam negdje pročitao a i zvuči mi nekako logično da se korijen u nastajanju ne treba previše paliti gnojivom a drvo ima dovoljno rezervi da odradi svoje prvu sezonu.

Offline alexhor

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #2 : 17-04-2013, 17:55:41 »
Ok, jasno, neću ni ja onda nadolijevati vatre na mlade korijenčiće. Možda ima nešto u tome da kad se radi u superpropusnom supstratu (a takav sam složio) da može diskusija malo zalutati, s obzirom da je teško reći što je puno, a što malo. Zaista možeš zagnojiti puno i onda to sve isprati u superpropusnom mediju, tako da je dobro pognojena trava ispod bonsaija. Sviđa mi se ovo s krutim gnojivima koja se polako otapaju. Hvala.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #3 : 17-04-2013, 21:10:42 »
Ja radim isto kao i Don.Za razređivanje u vodi koristim Plantelu.Jedino još prihranjujem folijarno i to jednom ili dva puta sa Drinom a na jesen sa Hasconom koji nema dušika.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #4 : 17-04-2013, 22:12:42 »
Joj da  Drin sam zaboravio.
 Dakle dragi početnici Drin je čarobno sredstvo koje pomaže da se drvo primi, svakako pronađite o njemu na ovom forumu i koristite ga. Od srca preporučujem

Offline donna

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #5 : 17-04-2013, 22:36:36 »
U mom kraju nema drina, umjesto njega imam nešto, jbg ne znam kako se zove, a neda mi se sad ići van i gledati,uglavnom naziv je fito-nešto (fitolife mislim). Namjenjen za folijarnu prihranu biljaka. To sam prošle godine kupila, ali nisam ga puno koristila, tako da ne znam da li je dobar.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #6 : 18-04-2013, 12:48:50 »
Drin moraš potražiti u malo boljim poljoprivrednim apotekama.Znaju trgovci što je to.Iskoristi svoj šarm i neka ti naruče. :turpija:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #7 : 22-04-2013, 15:01:19 »
Dakle, nakon svih konzultacija, odluka je da ne gnojim dok se nešto ne zazeleni. A i naš deda u vinogradu, kad se dodaje NPK oko čokota, kaže: "Ovaj je dao, ovom ću dati". Ha, tko zna otkud ta narodna mudrost, valjda ima nešto u tome :)))

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #8 : 22-04-2013, 16:00:09 »
mislim da je luc napisao da za četinjače dodaje hascon. Da pojednostavim? Koje je gnojivo dobro za borove?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Luc de Fuc

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #9 : 22-04-2013, 18:02:49 »
mislim da je luc napisao da za četinjače dodaje hascon. Da pojednostavim? Koje je gnojivo dobro za borove?
Ne ne...nisam ja niš takvog napisao...

Offline jurica

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #10 : 22-04-2013, 19:13:23 »
Koje je gnojivo dobro za borove?

1.ČikenŠit
2.Plantelino za četinare
3.NPK 15-15-15
4.KAN

Offline Marija

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #11 : 22-04-2013, 19:24:04 »
Gnojenje ala M&A

čiknšit (peletirana organska gnojiva)
15-ak dana prije pupanja prvi put i svakih 30 dana opet do 9. mjeseca
doziranje- 1žlica na 1L supstrata - pa otprilike procjenite

(mi koristimo: Phenix i Guanito od Italpolline)

tekuća gnojiva
od početka do kraja sezone rasta svakih 10-15 dana
bitno je da je gnojivo bogato dušikom i po mogućnosti s mikroelementima

(mi koristimo: naizmjenice jedan puta mješavinu od skoro svih MYR Italpollina gnojiva koja su pakirana po elementima, a drugi puta mineralnim gnojivom 24-12-8 Idron)

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Luc de Fuc

Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #12 : 22-04-2013, 21:03:45 »
ja gnojim čiknšitom dvaput godišnje i to bum podebljao bar puta tri...osim toga trudim se hranit sa tekućim svaka dva tjedna, profi hidroponijskom mućkom ...lani testirao i dobro je...svi elementi included  :zbunjen: mikro & makro :dipl:

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Nova sezona - gnojenje, pitanje za ponavljanje
« Odgovori #13 : 22-04-2013, 22:23:31 »
sorry Luka nekaj sam pobrko. Plantelin čikenšit koristim na svem osim na borovima.Nigre imam dost dugo 3 sezona ak se nevaram i još ih nisam gnoijo s ničim  :tuca:sram me i stid bilo.  Zato kaj me frka da nekaj ne pođe po zlu. Negdje sam procito da gnoijvo čikenšit ne paše zdravlju na borovima .
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!