Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Moje poimanje bonsaija  (Posjeta: 22016 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dijxtra

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #30 : 26-04-2013, 11:16:07 »
A gdje ste mi bili sa tim pametnim savjetima prije sezone vađenja, pa da si i ja nađem nekog čiku i da ga povedem u romantični vikend vađenja drva ? Sad ste se sjetili da mi kažete kako to ide ?
Ništa se ti ne brini, prva sezona vađenja se u vodu baca, znat ćeš za drugu  :mdr:

Offline donna

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #31 : 21-06-2013, 23:24:15 »
Eto ga, danas prvi puta klonulu listovi, a klonula i ja, bem ti žegu i vrućinu !!!

Ajde da pitam.......imam vermikulita 100 l, a on dosta zadržava vlagu. Da ga suknem u supstrat i u kojem omjeru ?

Offline Marija

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #32 : 22-06-2013, 13:24:27 »
Eto ga, danas prvi puta klonulu listovi, a klonula i ja, bem ti žegu i vrućinu !!!

Ajde da pitam.......imam vermikulita 100 l, a on dosta zadržava vlagu. Da ga suknem u supstrat i u kojem omjeru ?
 

zalijevaj jednom dnevni, ako treba i dva puta dnevno i makni biljke u hlad.

U sezoni vegetacije nema presađivanja .....

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alexhor

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #33 : 22-06-2013, 13:43:55 »
Sve novo što imam od proljeća je u hladu. Ima 1-2 sata jutarnjeg sunca, a ostatak dana hlad. Zalijevam svaki dan, a po ovoj vrućini i dvaput.
U hladu se za tri put nije pokazala potreba.

Offline donna

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #34 : 22-06-2013, 14:16:37 »
Mislila sam u supstratu napraviti rupe i u njih staviti vermikulit ? Nisam mislila presađivati, samo dio supstrata zamijeniti vermikulitom.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #35 : 22-06-2013, 14:28:02 »
donna samo agresivnije zaljevaj i ništa ne diraj. po mogučnosti drži sve u hladu kako je rekao i alex. kod mene je sve u hladu pa su berberisi imali skurene listove al sad imaju nove. naravno držao sam ih na suncu i uz one kiše jednom zaljevao. pročitaj si od palla  kako on zaljeva. iduče sezone si kupi perlita i njega uješaj u floreopor.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline alexhor

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #36 : 22-06-2013, 14:55:30 »
A ja sam zaključio (iako ste ostali to možda znali i od prije) da kod zalijevanja trebam uzeti vremena i da je bolje određenu količinu vode "implementirati" u supstrat kroz neko vrijeme, a ne samo pljusnuti. Neke čestice supstrata upijaju vodu ali im za to treba malo vremena. Kad samo strusim "špric-kantu" na brzinu, voda prucuri kroz supstrat samo tako i ostane vlage koliko ostane na površini čestica i brže se osuše. Umjerenim zalijevanjem kroz nekoliko minuta čestice su duže u dodiru s vodom i maju vremena upiti više. Uskoro mi stiže ona mlaznica koja stvara onu sitnu kišicu, e to će tek onda biti zakon.

Offline donna

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #37 : 22-06-2013, 15:01:28 »
Imam mlaznicu sa 12 razlišitih vrsta špricanja, kupila za 45 kn, zalijevam cijelo večer, kad krenem od početka, pa dođem do kraja, pa opet od početka i tako nekoliko krugova. Tegle postanu teške, ali do sutradan opet lagane. Drvca su mi u hladu koliko to mogu biti, ali dovati ih i sunce po nekoliko sati, jer mi je dvorište sunčano. Glog mi se za sad čini najosjetljiviji.

Offline Marija

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #38 : 22-06-2013, 17:16:47 »
A ja sam zaključio (iako ste ostali to možda znali i od prije) da kod zalijevanja trebam uzeti vremena i da je bolje određenu količinu vode "implementirati" u supstrat kroz neko vrijeme, a ne samo pljusnuti. Neke čestice supstrata upijaju vodu ali im za to treba malo vremena. Kad samo strusim "špric-kantu" na brzinu, voda prucuri kroz supstrat samo tako i ostane vlage koliko ostane na površini čestica i brže se osuše. Umjerenim zalijevanjem kroz nekoliko minuta čestice su duže u dodiru s vodom i maju vremena upiti više.
Ako se radi po sistemu koji je Walterovom sistemu moderni substrat - obilna prihrana - obilno zalijevanje treba se odraditi sva tri dijela priče ....
Mi zalijevamo snažnom tuš prskalicom, floreopor odlično propušta vodu a treset je zadržava i ne zalijemo koliko je dovoljno već 3 puta više kako bi se isprale soli koje ostaju u substratu od gnojiva. To je razlog nužnosti obilnog zalijevanja u ovom "trojstvu" spomenutom ranije. Ne da tijekom zalijevanja curi is posuda nego još pola sata kasnije kapa u cijelom vrtu.




Uskoro mi stiže ona mlaznica koja stvara onu sitnu kišicu, e to će tek onda biti zakon.
to će te poprilično usporit  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Marija

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #39 : 22-06-2013, 17:17:53 »
Imam mlaznicu sa 12 razlišitih vrsta špricanja, kupila za 45 kn, zalijevam cijelo večer, kad krenem od početka, pa dođem do kraja, pa opet od početka i tako nekoliko krugova. Tegle postanu teške, ali do sutradan opet lagane. Drvca su mi u hladu koliko to mogu biti, ali dovati ih i sunce po nekoliko sati, jer mi je dvorište sunčano.

Radiš dobro.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alexhor

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #40 : 22-06-2013, 17:29:54 »
Citat:
to će te poprilično usporit  :hihihi:
Ma to sam mislio, taj ručni tuš koji fino i lagano razbacuje. Ovo s obično kantom za zalijevanje je mukotrpno iako poslije kapa još oko 15 minuta. Ova tri sanduka su 50x50 cm pa treba prilično toga.

Offline donna

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #41 : 27-08-2013, 20:44:56 »
Prošlo je već dosta vremena od mog zadnjeg mudrovanja.......
Pa ide to meni, naime još su svi živi, a ovih dana su tako fino pokisli, pa dišu punim plućima, ja skupa s njima.
Mislim da sam jedan dobar dio posla odradila, žarko ljeto smo moja drvca i ja preživjeli. Sad ćemo laganini dalje.

E da, jesen stiže, dunjo moja, jesen rana..... :whistle:


Offline Marija

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #42 : 27-08-2013, 21:04:52 »
Prošlo je već dosta vremena od mog zadnjeg mudrovanja.......
Pa ide to meni, naime još su svi živi, a ovih dana su tako fino pokisli, pa dišu punim plućima, ja skupa s njima.
Mislim da sam jedan dobar dio posla odradila, žarko ljeto smo moja drvca i ja preživjeli. Sad ćemo laganini dalje.

E da, jesen stiže, dunjo moja, jesen rana..... :whistle:


Lako ti je tako kad imaš "grupu za podršku"  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline donna

Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #43 : 15-09-2013, 20:04:13 »
Ah, ta divna stvorenja, zvana BONSAI !
Ipak mi je to trebalo, ne znam zašto, al' došlo mi. Pod stare dane ja se uvatila toga, pa neka. Možda poživim duuuuugo, a možda me netko i naslijedi ?
Eto, sad poimam bonsai na ovaj način.
I da, jedva čekam iduću godinu i novu sezonu vađenja drvaca  :jupije:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Moje poimanje bonsaija
« Odgovori #44 : 18-09-2013, 19:26:15 »
Možda si kod mene pokupila kakav virus... :wow:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!