Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: kako dalje  (Posjeta: 4118 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mislav

kako dalje
« : 07-05-2013, 08:41:26 »
Imam dva drvca pa me zanima kako dalje.

Tisa je na granama koje sam postavio pustila dosta novih grančica. Pitanje je da pustim ove nove grančice i izboje da rastu koliko hoće pa ih tek u proljeće skratim i ožicam ili da ih već sada kratim.
Razmišljam da ako bih već sada rezao da bi potjerala nove pupove i time bila razgranatija i kad bih žicao imalo bi se što s time napraviti. S druge strane, ako ih postim brže će nove grane dobiti debljinu.
Razmišljam je preseliti u sljedeće proljeće u bonsai posudu. To do sada nisam radio i malo me strah. Inače je korijen prije stavljanja u liapor/treset bio u cijelosti ispran od zemlje.
Kojim se načelom voditi kod rezanja korijena da stane biljka u manju posudu?

Ovo drugo drvce, za njega još nemam nikakvu ideju pa ako netko vidi kako bi se i što moglo napraviti bio bih zahvalan.

Oba drveta su iz rasadnika i rasla su u zemlji prije.

Offline Luc de Fuc

Odg: kako dalje
« Odgovori #1 : 07-05-2013, 08:54:37 »
samo pusti neka rastu...tek kada novi izrast odrveni prikraćuj...ne prije jer češ oslabiti biljku...
pazi kad buš presađivao da ne odstraniš previše korijena jer je crnogorica na to osjetljiva...
drugo drvce je po meni okej tako kako je, možda kod presađivanja ga nagnuti još malo u neku polukaskadicu...
i nadam se da ne bu problema zbog ispiranja zemlje u cijelosti...kod crnogorice je vaaažno da se ostavi dio zemlje zbog mikorize...ali s obzirom da nije riječ o borovima i s obzirom da je krenuo novi rast, moglo bi proći...sretno!

Offline Mislav

Odg: kako dalje
« Odgovori #2 : 07-05-2013, 09:03:42 »
Nema straha za preživljavanje, tisa je već treću godinu u boxu, a ovo drugo (ne znam koja je vrsta, neki juniperus pretpostavljam) dvije godine.

Tisa tjera na sve strane, krajem zime sam ju cijelu očistio i odstranio sve što ne treba, sad već izgleda kao da nikada nije šišana, tjera pupove po cijelom stablu.

Juniperusa sam ove godine pred proljeće oslobodio viška grana što se vidi po svježim ranama...

Offline Luc de Fuc

Odg: kako dalje
« Odgovori #3 : 07-05-2013, 09:48:12 »
aha, onda je okej, tj nema straha kaj se tiče presađivanja/ispiranja korijenja...ja sam mislio da je to rađeno friško, ove godine...
mogao si možda ne borovici ostaviti batrljke grana koje si odstranio i od njih napraviti male jinove ali sada kaj je tu je...
biti će oni lijepi bonsaći  :great:

Offline DonQuijote

Odg: kako dalje
« Odgovori #4 : 07-05-2013, 12:34:21 »
Ja bi to pustio da raste jer zelenilo hrani korjen i obrnuto. Jačaju jedno drugo i kada se taj balans poremet drvo je u osjetljivoj fazi. Načelo rezanja korjena kod stavljanja u manju posudu? Makneš ono što je debelo i što smeta vodeći računa da ostane dovoljno za preživljavanje.
I Nemoj zaboraviti pravilo. JEDAN zahvat u jednoj godini. Ove godine pusti, iduće presadi, a za dvije oblikuj

Offline Mislav

Odg: kako dalje
« Odgovori #5 : 07-05-2013, 12:59:12 »
Luc,
razmišljao sam i o jinovima, ali od tih grana stvarno nisam vidio što bi bilo ok. Sve su neke dugačke i ravne bile, bez nekog pokreta. Vjerojatno bi neko iskusnije oko vidjelo što raditi od njih, ja sam ga gledao i gledao i ništa mi nije bilo za ostaviti.

Done,
Koliko treba ostati mjesta od korijena do ruba posude? Ili korijen treba dotaknuti rub? O koliko dubokoj posudi da razmišljam s obzirom na prvo presađivanje?
Ostavit ću je onda na miru, neka raste na sve strane.

Još me nešto zanima, bi li mogao nacijepiti mladice tise i tako napraviti širi nebari i ljepše korijenje? Mislio sam probušiti rupe kroz deblo i kroz njih provući mladice. Muči me kako provuči crnogoricu kroz malu rupu, a da ne uništim listiće. S obzirom da tisa tjera posvuda možda joj ne bi ni škodilo da joj skinem listiće, ako već vidim pupove na drugim mjestima?

 Može li se tisa razmnožiti reznicom i kako?

Za sada ću sve ostaviti do nagodinu, ali me zanima što i kako da se pripremim.

Offline Adrian

Odg: kako dalje
« Odgovori #6 : 07-05-2013, 15:19:52 »
...."Makneš ono što je debelo i što smeta vodeći računa da ostane dovoljno za preživljavanje...."
I sa tim oprezno kod tise. Tako ja skratio rano proljetos jedan debleli da mi tisa nakon 4 godine pripremne stane u bonsai posudu i sad se mi stvara shari na 1/2 debla na toj strani. Zelena, a još nije krenula! Mistam, folijarim driniram i amalgeriram u niskim koncentracijama i čekam svoju i njenu sudbinu.
 :nails:

Offline Luc de Fuc

Odg: kako dalje
« Odgovori #7 : 07-05-2013, 15:52:09 »
Luc,
razmišljao sam i o jinovima, ali od tih grana stvarno nisam vidio što bi bilo ok. Sve su neke dugačke i ravne bile, bez nekog pokreta. Vjerojatno bi neko iskusnije oko vidjelo što raditi od njih, ja sam ga gledao i gledao i ništa mi nije bilo za ostaviti.

jinove ako ih radiš od grane koja je netom prije rezanja bila zelena možeš kad joj oguliš koru sa vatrom usmjeriti kako god...kooo guma je kada se zagrije, čak i suha grana na svoj crnogorici...napraviš muving kakav god želiš...ali sada više ne  :hi:

Offline Mislav

Odg: kako dalje
« Odgovori #8 : 07-05-2013, 17:24:41 »
jinove ako ih radiš od grane koja je netom prije rezanja bila zelena možeš kad joj oguliš koru sa vatrom usmjeriti kako god...kooo guma je kada se zagrije, čak i suha grana na svoj crnogorici...napraviš muving kakav god želiš...ali sada više ne  :hi:

To nisam znao za zagrijavanje... :tuptup: ... i drugi puta ću, pametnije... :whistle:

Ili da prekopam po smeću pa ih zabijem u drvo nazad, i tako su mrtve  :hihihi:

Offline Adrian

Odg: kako dalje
« Odgovori #9 : 07-05-2013, 20:42:37 »
Kod tise ne odabirati grane. Ožicati sve. Ne radite jinove i sharije. Nastati će sami od crknutog. Učite na mojim greškama i uvaženog malo južnijeg susjeda. I sretno.