Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pinus mugo/nigra  (Posjeta: 4790 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zagortnj

Pinus mugo/nigra
« : 08-05-2013, 12:21:27 »
Evo nedavno sam nabavio pinusa nakon duge i teške potrage.I sada sam u problemu pošto neznam NIŠTA O ovoj vrsti.
Primjetio sam da mi iz svjećica počinje izlazit smola dali je to normalno ili je kao kod drugih vrsta nagovještaj većih problema.
Molim dijagnozu i eventualne korake kako da to zalječim ako je problem.Unaprjed hvala.
Slike po potrebi pošto nisam imao vremena da slikam.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Pinus mugo/nigra
« Odgovori #1 : 08-05-2013, 13:04:48 »
smola inače curi kad je grana napuknuta ili kad je otpilana. Ja mislim da kad se bor počne sušit da mu nema spasa. Ako imaš mugo vrlo vjerojatno če te izdat a nigra ima jako dobre šanse. Drži sve u hladu i pazi na jugo i buru da neisušuju subtrat i drvo.Stavi fotku.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline zagortnj

Odg: Pinus mugo/nigra
« Odgovori #2 : 08-05-2013, 15:27:30 »
Nabavio sam ga u rasadniku tako da je on u svojoj posudi nisam ga presađivao,na deklaraciji piše kao u naslovu stoga sam i ja tako napisao mada me više posjeća na nigru.Smola se javlja na samom vrhu svjećice tako da napuknuće ili pilanje grane nije na stvari.Sliku trenutno nemogu postat jer aparat mi nije kod kuće.To ću nastojati čim prije.
Znači vi koji imate nigru:
smola na vrhu svječice znači nepovratno sušenje stabla???!!!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Pinus mugo/nigra
« Odgovori #3 : 08-05-2013, 15:48:56 »
ok znači nije yamadori. Ja imam izvađene borove i nikada ni jedan nije puštao smolu kao u tvom slučaju. E a i ostali koji su se posušili nisu tako odreagirali prije kraja. Neznam kako da ti pomognem , možda mogu drugi koji imaju nigre.  :question:
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline zagortnj

Odg: Pinus mugo/nigra
« Odgovori #4 : 08-05-2013, 20:25:50 »
Evo slika

Offline zagortnj

Odg: Pinus mugo/nigra
« Odgovori #5 : 08-05-2013, 20:27:04 »
1

Offline jurica

Odg: Pinus mugo/nigra
« Odgovori #6 : 08-05-2013, 20:48:42 »
Bit će da je Mugo , je da su slike mutne ali što se da vidit čini mi se da je sa njim sve u redu.
Stavi ga skroz na sunce , ne zalijevaj ekstremno , prihranjuj i ako bude sa njim sve u redu prvi zahvat na njemu te očekuje krajem 8ili početkom 9 mj.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Pinus mugo/nigra
« Odgovori #7 : 09-05-2013, 23:11:18 »
meni i dalje nije jasno zašto curi smola iz sviječa!?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Pinus mugo/nigra
« Odgovori #8 : 10-05-2013, 13:48:11 »
Ako je biljka u načelu zdrava i nema nikakvih nametnika i vidljivih znakova bolesti onda to nije ništa.Usljed rasta na mladim izbojima znaju se pojaviti kapljice smole.U vočarskom žargonu to se naziva i medna rosa.Ako su iglice zdrave i svječice normalno rastu to te ne mora zabrinjavati.To je normalna pojava kod borova,kao nekakva obrana od nametnika.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!