Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: crnogorica  (Posjeta: 2029 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline jtok

crnogorica
« : 10-05-2013, 21:05:56 »
Vidim da vas ima dosta iz Zg pa jedno pitanje.. Htjeo bi neko crnogoričino drvo onak baš sa iglicama pa ak netko zna gdje se koje može iskopati ili jeftino kupiti pliz javite.. tnx
Pozzzzz, Jasmin  B-)

Offline Adrian

Odg: crnogorica
« Odgovori #1 : 11-05-2013, 12:08:26 »
Bez zamjerke, ali prvo savladaj bjelogoricu. Crnogorica se daleko teže prima. Što je starija, to teže. Što je ljepša (zaostala u razvoju) to još teže. I vadi je u proljeće u trenu kad počinju bubriti pupovi. Iz kamenog terena se ne prima. Ako ima centralni korijen ko mrkva, zaboravi. Ako ima samo kabasto debelo korijenje koje moraš rezati, zaboravi. Mora imati dosta mladog obrastujućeg na kojem mora ostati barem 1/3 prirodne zemlje koju polako skidaš tek kad se revitalizira i postepeno kroz 2-3 godine. 2/3 u posudi mora biti jako propusni supstrat sa oko 20% treseta ili humusa.
Ako kupuješ bolji i stariji materijal u rasadicima, on ima u 90% slučajeva tako gustu mrežastu balu isprepletenu, često puta zamotanu u jutenu vreću i sve to zatrpano u najtežu ilovicu. To je bilo lepo dok je bil mlađi i presađen iz otvorenog zemljišta u tu plastiku s ručkama, no ako nemaš živce kod vrlo postepenog rasplitanja jutene vreće i klupke vune od korijenja, razvučenog na period od 2-3 godine u 80% slučajeva drvo ode. Ja sam do sad na 3 jako dobrih probao odjednom rasplesti tu j.. balu i sva tri su mi crkla.

Offline jtok

Odg: crnogorica
« Odgovori #2 : 11-05-2013, 16:30:44 »
Twx na savjetu.. Do daljnjeg znači bjelogorica  :bravoPrika: a ak slučajno naiđe kakav borić strpljenja imam i i živaca da se polako igram..  :hihihi:
Pozzzzz, Jasmin  B-)