Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Korijen od grane?  (Posjeta: 9758 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Korijen od grane?
« : 13-05-2013, 21:59:07 »
Evo jednog praktičnog pitanja. Tražim uzduž i poprijeko po internetu ali nisam našao zadovoljavajući odgovor.

Može li se od grane napraviti korijen na nebariju?

Da objasnim, znam za tehnike cijepljenja s mladicama (bušenjem rupa) i cijepljenje prislanjanjem itd. da bi se napravio površinski korijen koji nedostaje na nebariju.

Na jednom panju imam takvu situaciju. Površinsko korijenje nije ravnomjerno zvjezdasto raspoređeno i postoji praznina na jednom mjestu. I taman kad pomisliš da bi bilo sjajno da na tom mjestu panj pusti korijen, on izbaci pup i počne razvijati granu gotovo točno na površini substrata i na mjesrtu gdje bi očekivali korijen.

I sad sam ja došao na pomisao da  pustim da ta grana poraste i odeblja, što će na tom mjestu izazvati dodatno zadebljanje stabla, pa da zatim kod prvog presađivanja savinem tu granu prema dolje i pokrijem je zemljom, kao ground-layering, povaljenicu. Ona bi u tom slučaju zbog svoje pozicije već kod valjanja izgledala kao površinski korijen. Zartim kad pusti korijenje na dijelu koji je pod površinom jednostavno odrežem vrh grane ko ji strši iz zemlje s druge strane.

Je li netko to radio ili vidio kako se radi? Ako povaljenica pusti korijenje pa zatim odrežem višak, koće li se u toje grani promijeniti smjer kolanja tvari? Da li drvo tako funkcionira?


Offline jurica

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #1 : 14-05-2013, 06:11:09 »
Na deblu di nemaš korijenja samo nožem ili dlijetom ošteti to mijesto popraši hormonom za ožiljavanje i prekrij nazad supstratom. Na oštećenim mjestima trebao bi dobit novo korjenje . Mislim da je ovo puno jednostavnije a u konačnici izgleda puno prirodnije nego povaljena grana.

Offline alexhor

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #2 : 14-05-2013, 08:58:17 »
Jurica, hvala na tome, i tu sam tehniku vidio, a imam i hormona.
Ali razmišljao sam o grani zato jer je trenutno širina debla pri zemlji cca 10-12 cm a postojeće površinsko površinsko korijenje cca 2-3 cm promjera, pa mi se čini da  bi granu prije mogao odebljati pustivši je da prvo izraste malo dulja, nego što bi debljalo novostvoreno korijenje s obzirom na limit sanduka. Znam da se i korijenje može zadebljavati jakim rezanjem, ali po korijenju baš i ne prčkamo tako često.

S obzirom da ima mjesta i za dva korijena mogao bih napraviti obje stvari pa da vidim koji je rezultat bolji.

Offline Mislav

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #3 : 14-05-2013, 09:28:12 »
Ne vidim zašto ne.

Grana će pustiti korijenje. Jedino je pitanje kako će izgledati. Ako grana ide s visine ostalog korijenja moglo bi bit OK. Ako je višlja onda to baš i neće nešto izgledati.


Offline zen

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #4 : 14-05-2013, 10:25:33 »
Evo jednog praktičnog pitanja. Tražim uzduž i poprijeko po internetu ali nisam našao zadovoljavajući odgovor.

Može li se od grane napraviti korijen na nebariju?

Da objasnim, znam za tehnike cijepljenja s mladicama (bušenjem rupa) i cijepljenje prislanjanjem itd. da bi se napravio površinski korijen koji nedostaje na nebariju.

Na jednom panju imam takvu situaciju. Površinsko korijenje nije ravnomjerno zvjezdasto raspoređeno i postoji praznina na jednom mjestu. I taman kad pomisliš da bi bilo sjajno da na tom mjestu panj pusti korijen, on izbaci pup i počne razvijati granu gotovo točno na površini substrata i na mjesrtu gdje bi očekivali korijen.

I sad sam ja došao na pomisao da  pustim da ta grana poraste i odeblja, što će na tom mjestu izazvati dodatno zadebljanje stabla, pa da zatim kod prvog presađivanja savinem tu granu prema dolje i pokrijem je zemljom, kao ground-layering, povaljenicu. Ona bi u tom slučaju zbog svoje pozicije već kod valjanja izgledala kao površinski korijen. Zartim kad pusti korijenje na dijelu koji je pod površinom jednostavno odrežem vrh grane ko ji strši iz zemlje s druge strane.

Je li netko to radio ili vidio kako se radi? Ako povaljenica pusti korijenje pa zatim odrežem višak, koće li se u toje grani promijeniti smjer kolanja tvari? Da li drvo tako funkcionira?



Pročitaj i nauči fiziologiju i anatomiju bilja, tamo ćeš naći odgovore na svoje pitanje. Nema smisla o tome raspravljati na forumu ukoliko neznaš  osnove kako biljka raste i funkcionira!

Offline alexhor

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #5 : 14-05-2013, 11:36:49 »
zen, puno hvala na preporuci. Možeš li me uputiti na izvor gdje se konkretno može pročitati može li protok sokova promijeniti smjer ako se grana zakorijeni. Tražio sam to ali nisam našao nigdje. Jedino znam da sam npr. posadio malinu (povaljenicu) i to s onim dijelom između matične biljke i novog korijena prema gore, pa sve normalno tjera iako je stabljika naopačke i to mi je ključ.

Usput, bez zamjere, potražio sam fiziologiju i anatomiju htio sam naučiti funkcionira li biljka tako, ali nisam našao u zadnjih sedam dana. Iako s mojim poznavanjem fiziologije i anatomije mislim da se ovo može izvesti htio sam provjeriti može li mi netko to potvrditi. Nije li svrha foruma postaviti pitanje na koje nisi našao odgovor. Možda je netko bio bolje sreće pa zna taj podatak.

Misli da bi mi bolje pomogao da si rekao što misliš o tome, jer mi se čini da to znaš, nego o smislenosti i potrebnim preduvjetima da bi se na forumu smjelo postaviti pitanje. U protivnom bi trebalo ukloniti puno pitanja s ovog foruma zbog nepoznavanja osnova.
Nemoj mi ovu primjedbu uzeti za zlo, nemam nikakve zlobne namjere, samo si možda bio malo nepravedan prema meni u svom odgovoru. Pitao sam jer ne znam, a da znam ne bih pitao.

Offline DonQuijote

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #6 : 14-05-2013, 12:57:34 »
A jesi li razmišljao o tome da napraviš rez, prsten  širine nekih 2 cm na mjestu gdje želiš novo, ujednačeno korijenje i onda sve prekriješ mahovinom ?
Ubi me ne mogu se sada sjetiti kako se zove taj postupak

Offline Marija

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #7 : 14-05-2013, 13:03:11 »
Da malo presječem temu ....

to drvo voli takvo kakvo jest, a nabavi / nađi nego drugo s dobrim nebarijem.  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Luc de Fuc

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #8 : 14-05-2013, 13:14:16 »
Ubi me ne mogu se sada sjetiti kako se zove taj postupak
margotiranje iliti prstenovanje...

mislim da grana može postati korijen, po principu povaljenica kako se inače razmnožava grmlje i slično bilje...zakaj ne??
jedino ima par caka...
prvo je to što, po meni, granu/e treba povaljati dok su još full mlade tj. tanke iz razloga što ako se to napravi sa debljom odrvenjelom granom kao prvo postoji velika vjerojatnost da će puknuti jer joj daješ skroooz kontra smjer rasta a i te bazne grane su najkrhkije na dijelu gdje se drže za matično stablo...
a kao drugo, ako isto radiš sa već odrvenjelim granama, a ne dobiješ ih da ostanu vezane za matično drvo pod kutem da su usmjerene/rastu na površini supstrata, onda će ti to sve zgledati jako neprirodno...onak, krene iz drveta prema gore pa onda ide dolje u zemlju...ak me kužiš, tj. ak si moš zamisliti...
mislim da je bolja varijanta nabaviti mladice iste vrste i tehnikom priljubljivanja na "ranicu" na dnu debla ih nacijepiti kroz godinu/dve/tri...
ili prstenovanje...
ali, probaj ovako, zašto ne...ovak i onak buš te niske izboje popljeviti/odstraniti...

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #9 : 14-05-2013, 14:06:52 »
Na deblu di nemaš korijenja samo nožem ili dlijetom ošteti to mijesto popraši hormonom za ožiljavanje i prekrij nazad supstratom. Na oštećenim mjestima trebao bi dobit novo korjenje . Mislim da je ovo puno jednostavnije a u konačnici izgleda puno prirodnije nego povaljena grana.
to bi mogo probat kod kaline.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline alexhor

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #10 : 14-05-2013, 14:14:25 »
Evo kako to sad izgleda...

Offline DonQuijote

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #11 : 14-05-2013, 16:28:58 »
Evo kako to sad izgleda...
To sigurno može proći kako si zamislio, samo tek iduće godine kad odrveni

Offline DonQuijote

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #12 : 14-05-2013, 16:29:55 »
Ubi me ne mogu se sada sjetiti kako se zove taj postupak
margotiranje iliti prstenovanje...

...
Hvala, već sam lupao glavom u zid od muke

Offline Mislav

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #13 : 14-05-2013, 17:39:17 »
Možeš pokušati to napraviti, kako i ostali kažu, grana će postati na taj način korijen.

Međutim, ovo postojeće korijenje je jako debelo. Da ti ova grančica postane takav korijen ili približno takav to će trajati bar 10 godina.

A i kut korijena, kako je rekao Don, ne vjerujem da ćeš na ovaj način postići.

Ja bih na tvom mjestu pustio tu granu da raste pa je sljedeće proljeće margotirao, pa je za dva proljeća nakalemio bušenjem na to mjesto. Čak mislim da bi bilo ok dvije margote napraviti i dva korijena napraviti na tom mjestu.

Offline Simon

Odg: Korijen od grane?
« Odgovori #14 : 15-05-2013, 08:23:57 »
evo ti primjer kot mojog stabla, stavio sam neko drvo, da fixira grano u substrat ;)

http://shrani.si/f/2z/B/16E9363m/pic5941-kopija.jpg
Korijen od grane?
Pozdrav,
Simon