Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Inspiracije sa Velebita  (Posjeta: 11652 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Inspiracije sa Velebita
« Odgovori #15 : 22-05-2007, 09:21:59 »
Da zaboravio sam napomenuti da se radi o nacionalnom parku Sjeverni Velebit i Rožanskim kukovima te je na tom području najstrože zabranjeno branje bilo kakvog bilja, a o tome se brinu i prisutni renđeri.....ali velebit je jaaaako velik.
Ako je ostatak velebita park prirode - onda trebate vidjeti što šumarija radi sa svojom teškom mehanizacijom i to do samog službenog ulaza u N.Park(sve je izrovano posječeno i skršeno)....pa ako je presađeno zakržljalo stablo iz prirode grijeh što je onda ovo...održivo gospodarenje???? Želim samo reći da se slažem sa Sebastijanom, parkovi prirode su samo mrtvo slovo na papiru - pogledajte samo što je Bandić napravio Sljemenu za potrebe snježne kraljce - pa da pola Zagreba počne vaditi zakržljala stabalca nemože pričinit toliku štetu... I tu ne treba previše moralizirati...

Offline gal

Odg: Inspiracije sa Velebita
« Odgovori #16 : 22-05-2007, 09:43:57 »
Imam pitanje za znalce. Koja je ovo vrsta - izgleda kao borovica, ali su iglice debele i kratke i zatvorene prema grančici. Iglice sa donje (vanjske) strane imaju hrbat (kao kobilica od čamca), a sa gornje strane imaju bjelu crtu. Iglice su u prosjeku duge 5-6 mm i široke 1,5-2mm. Kora je siva, ploda nisam pronašao, a raste puzajuće...

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Inspiracije sa Velebita
« Odgovori #17 : 22-05-2007, 11:45:39 »
Jest Gal, tako je. Mislim da svi bonsaisti hrvatske ne mogu napraviti toliko štete od sada pa dovijeka. A zamisli ovo!!! Jedan moj poznati tražio je dozvolu od Grada i poduzeća Medvednica (ne znam službeni naziv), da organizira i oformi biciklističku stazu koja bi služila za spust-downhill (DH). Štoviše, staza već i postoji GODINAMA, želio ju je samo registrirati i označiti. Bajdvej, biciklistička staza je prostor širine cca 2 do 2.5 metara, nije potrebno sjeći drveće, dapače, fora je da se drveće zaobilazi, nije potrebna infrastruktura, mehanizacija...a mi svi koji bi se vozili, plaćali bi dnevnu kartu i vlečnicu, nešto kao ski pass. Znaš kaj su rekli!!! Rekoše da to nemre ić, jer da BICIKLISTIČKE GUME, pazi, GUME,   uništavaju tlo i korijenje drveća!!!???  :loco:  :loco:  :loco:  :loco:  :loco:  :wall: .A tam su iskrčili pol Sljemena za skijanje, ono, bageri, kamioni.
Slijedeći detalj...znaš kak postoje oni putevi kroz šumu gdje šumarija izvlači drva s traktorima? I tak ti prođe jedan traktor i poguli, podere svu koru sa drveća uz put, bukve, hrastovi, grabovi, negi vrlo stari i veliki, neke skroz slomi, uglavnom, hodaš tom stazom i uz stazu na svakom drvettu rupa, odvaljena kora u promjeru metar!!! Pa sad, to sam viđao i na Žumberku.  Eto. Toliko kaj o tome ja mislim!

Offline Marija

Odg: Inspiracije sa Velebita
« Odgovori #18 : 22-05-2007, 20:51:31 »
Imam pitanje za znalce. Koja je ovo vrsta - izgleda kao borovica, ali su iglice debele i kratke i zatvorene prema grančici. Iglice sa donje (vanjske) strane imaju hrbat (kao kobilica od čamca), a sa gornje strane imaju bjelu crtu. Iglice su u prosjeku duge 5-6 mm i široke 1,5-2mm. Kora je siva, ploda nisam pronašao, a raste puzajuće...

Juniperus sibirica iliti  patuljasta kleka

sinonimi: Juniperus nana Willd., Juniperus communis alpina ...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Inspiracije sa Velebita
« Odgovori #19 : 23-05-2007, 08:19:19 »
Juniperus sibirica iliti  patuljasta kleka
sinonimi: Juniperus nana Willd., Juniperus communis alpina ...
¸

Hvala! ...to je to! Fenomenalno izgledaju, pitam se jel postoji ikoja u bonsai svijetu. Kad sam prvu ogledao doslovce sam pao u trans.... :ludilo: Ima ih posvuda, po kamenju i po pašnjacima (i naravno van granica parka  :tlab: ). Kad sam gledao japanske junipere onako smotane i isprepletene činilo mi se da pretjeruju, ali ovo što sam vidio neda se napraviti ljudskom rukom.

Offline Andrija Zokić

Odg: Inspiracije sa Velebita
« Odgovori #20 : 23-05-2007, 08:39:36 »
Ima ih posvuda, po kamenju i po pašnjacima (i naravno van granica parka  :tlab: ). Kad sam gledao japanske junipere onako smotane i isprepletene činilo mi se da pretjeruju, ali ovo što sam vidio neda se napraviti ljudskom rukom.

Kada ih budes isao vaditi, obavezno ponesi fotoaparat :whistle: .
andbonsai.com ~ andbonsai studio