Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Tuzna vrba za pocetnike?  (Posjeta: 5026 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

carobnjak

  • Gost
Tuzna vrba za pocetnike?
« : 19-06-2013, 20:08:59 »
Pozz svima,

Ukratko da se predstavim, posto mi je ovo prvi post...  :jupije:

Ja sam Bekir i dolazim iz Travnika (BiH) :)
Trenutno sam na studijima u Sarajevu, ali planiram kada dodjem kuci na raspust da se prepustim carima bonsaia :)
U posljednje vrijeme zaista puno razmisljam o tome i skreće mi pažnju od same knjige :D  :happy2:

Bonsai koji bi ja volio je tuzna vrba, jer mi je to jedno od najdražih stabala, ali sam htio sa vama da provjerim koliko je to stablo za početnika, jer ima povećan hormon rasta, pa pretpostavljam da je briga o njemu veća?  :question:

Planirao sam kada krenem u potragu za "deblom" (mislim da se to zove SHARI) mislio sam fotografisati pa da uz vašu pomoć proberem neki od koga bi mogao da ispadne lijep bonsai...

Isto tako ne bih želio da mi bonsai ima velike listove kao npr u ovom linku:
http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/smutna-vrba.jpg
Nego bih zelio da mi lisce bude sto manje :D

Hvala unaprijed i pozdrav svim clanovima foruma :D

Offline alexhor

Odg: Tuzna vrba za pocetnike?
« Odgovori #1 : 19-06-2013, 21:56:03 »
Evo te na početku, dobrodošao.
Shari nije deblo, nego mrtvi dio stabla koji se obično malo dodatno uređuje kako bi dao dojam starosti. Dakle shari ne tražiš. Ono što si ti mislio reći je vjerojatno nebari (baza stabla s vidljivim površinskim korijenjem) no o tom po tom.
Ja ti toplo preporučam da malo potražiš po forumu, posebno u dijelu za početnike, naći ćeš gotovo sve što te zanima, od traženja do prihranjivanja.
Za tužnu vrbu nisam siguran, iskusniji ovdje su je možda probali pa netko zna više. A da ne želiš veliko lišće, naravno, to notko ne želi, ali malo lišće je rezultat dugogodišnjeg postupka. I o tome piše ovdje.

S obzirom da sada nije prilika za iskopavanje jer je krivo vrijeme, učini što sam i ja učinio prošlog ljeta. Uči, čitaj sve što nađeš, informiraj se. U proljeće kad budeš započinjao s drvećem imat ćeš već nekakvu ideju o cijeloj ovoj priči. A do proljeća možeš pročitati gotovo cijeli forum, pogledaj na linkove u potpisima za još interesantnih blogova, fotogalerija, itd.

carobnjak

  • Gost
Odg: Tuzna vrba za pocetnike?
« Odgovori #2 : 19-06-2013, 22:00:51 »
Hvala drug na savjetu :)
Ako vjerujes ja sam mislio da se "nebari" otkidao sa stabla, tj da se skine dio koji ti se svidja i koji ima pupoljke... :) :$
Moram ocigledno jos da istrazujem...
Nasao sam isto tako neke i na netu neke online shopove sto prodaju sjeme za bonsai... ali kako sam procitao ovdje, striktno sjeme ne postoji i da se moze uzeti drvo koje se zeli :)

Tako da predstoje mi sati i sati citanja, ali nadam se da ce se isplatiti :D

Hvala jos jednom :D

Offline Mislav

Odg: Tuzna vrba za pocetnike?
« Odgovori #3 : 20-06-2013, 10:08:54 »
Može bonsai i iz sjemena, ali ćeš do prvog zahvata na drvu koji bi ga mogao približiti izgledu bonsaija pričekati oko 30 godina.  :whistle:

carobnjak

  • Gost
Odg: Tuzna vrba za pocetnike?
« Odgovori #4 : 20-06-2013, 22:53:34 »
Hvala na informaciji :D
Odustao sam od toga :D  :nono:

Offline donna

Odg: Tuzna vrba za pocetnike?
« Odgovori #5 : 22-06-2013, 15:04:16 »
I ja sam se popalila na vrbu, pa sam saznala da ona baš ne voli biti bonsai. Imam dvije one frčkave u dvorištu posađene u zemlji i maltretiram ih. U zemlji se dobro drže, ali ko zna kako će se ponašati kad ih jednom posadim u posudu.