Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Yamadori oblikovanje  (Posjeta: 8160 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline cupsica

Yamadori oblikovanje
« : 24-08-2013, 21:08:12 »
Pozdrav svima  :hihihi:

Ovo je Yamadori od prije mjesec, mjesec i pol dana. Čekat će proljeće unutra na hladnom.
Odrezala sam što sam odrezala, međutim nekako mi i dalje nije to to...

Pa bih molila pomoć s kakvom idejom što da još odrežem.

Ovo je cijeli:
http://imageshack.us/a/img191/6373/zw8b.jpg
Yamadori oblikovanje


A ovo je dio koji mi se najviše sviđa...
http://imageshack.us/a/img189/2738/cw90.jpg
Yamadori oblikovanje

Dakle, njega bih ostavila takvog kakav je... A ovo gore... Pa, molila bih neki prijedlog   :smile:

Offline alexhor

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #1 : 25-08-2013, 00:03:54 »
Hmm, teško mi je to reći, ali bojim se da od toga neće biti ništa. Ako je ovo iskopano prije mjesec i pol dana, nije dobro, krivo je vrijeme. Biljka ne stigne razviti kvalitetne listove, a ako ih i razvije, potrošit će eventualno skupljenu energiju na to, i onda dolazi mirovanje, te u proljeće nema ništa od toga.
Mislim da trebaš još malo više prokrstariti po forumu i pronaći sve o yamadorijima, kad se to radi, što je bitno, što se reže, kad se reže, zašto se reže, ima toga puno za savladati.
Ja cijenim tvoj entuzijazam, ali od yamadorija do nekakvog bonsaija treba proteći još puno vode prije nego se uopće započne oblikovanje u nešto.
Ako ti sad treba savjet, nemoj rezati ništa više, ostavi sve kako je i povremeno ubaci koj molitvu.
Koja je to uopće biljka?

Offline Adrian

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #2 : 25-08-2013, 07:21:04 »
Koja je to uopće biljka?
Tanukius mortificus ???

Offline jurica

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #3 : 25-08-2013, 09:51:36 »
Ako je to nešto sa iglicama, bar meni tako izgleda po deblu ( juniperus) borovica ili nešto slično , odmah se možeš pozdravit sa nim jer si odstranila svu zelenu masu !!!!
Ako je nešto sa lišćem , opet se možeš pozdraviti sa njim jer se drvo ne vadi u njegovoj punoj vegetaciji !!!
Igličavce možeš vaditi od polovice 9. mj. pa do kraja 10. mj. i pred kraj zime i sam početak proljeća .
Listopadne biljke tj. biljke sa lišćem od 2. mj. pa do 4 mj. ali to ne ovisi samo o kalendaru nego i o uvjetima u prirodi.

Offline cupsica

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #4 : 25-08-2013, 11:07:44 »
Hvala na odgovorima.

Onda ga neću dirati više, pa što bude u proljeće.

Inače, biljku sam vadila prije mjesec, mjesec i pol jer se betoniralo mjesto gdje je bila posađena. Nažalost, nisam mogla reći: ajde vi pričekajte iduće proljeće da si ja izvadim biljku, pa onda uređujte svoje dvorište.

To je ružmarin. Posađen je prije 20 godina. Biljci nisam ja skinula svo zelenilo, ali nema veze. Takva je kakva je, izvađena je tad kad je izvađena, jer je to bila jedina opcija. A meni se svidjela forma biljke i voljna sam pričekati s njom da vidim hoće li išta biti od nje.
Ako i ne bude, nije prevelika šteta, skončala bi i tako prije mjesec dana.

Dakle, ne dirati više ništa i nadati se najboljem.
Hvala na savjetu  :smile:

Offline alexhor

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #5 : 25-08-2013, 12:57:42 »
Takva je kakva je, izvađena je tad kad je izvađena, jer je to bila jedina opcija. A meni se svidjela forma biljke i voljna sam pričekati s njom da vidim hoće li išta biti od nje.
Ako i ne bude, nije prevelika šteta, skončala bi i tako prije mjesec dana.
Otprilike slično sam ja napisao prošlog srpnja o jednom mom bolesnom i oštećenom panju javora. Javor je na groblju već odavno, a i tada je forum bio u pravu :))) Pa sretno s ružmarinom, tko zna.....

Offline cupsica

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #6 : 25-08-2013, 13:49:37 »

Otprilike slično sam ja napisao prošlog srpnja o jednom mom bolesnom i oštećenom panju javora. Javor je na groblju već odavno, a i tada je forum bio u pravu :))) Pa sretno s ružmarinom, tko zna.....

Ne kažem ja da niste u pravu i da će biljka sigurno preživjeti. Najvjerojatnije neće. Ali ne košta me ništa da probam  :smile:

Offline DonQuijote

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #7 : 25-08-2013, 17:31:23 »
Ma sve OK na greškama se uči i nitko se nije učen rodio. Budući da ti je biljka sada usred ljeta bez zelene mase možeš je slobodno nazvati Lazar ako preživi jer neće preživjeti nego se vratiti iz mrtvih.
No što onda, i mene je tako ulovilo usred ljeta i bio sam nestrpljiv čekati pa sam radio bedastoće. Bitno je da naučiš osnovna pravila botanike pa će ići nekako. Prvo pravilo: drva se vade u fazi mirovanja, najbolje pred samo pupanje.
Drugo pravilo:  po drvima se ne radi ništa dok nisu zdrava i jaka
Ostala će naučiti s vremenom ;)

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #8 : 25-08-2013, 17:44:06 »
done ti mene tak dobro nasmiješ....da lazar! I ja sam u početku radio i gore stvari, npr presađivao po ljeti u zemlju za cviječe jedan bor itd.    :tuptup:fakat sam radio gluposti!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline cupsica

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #9 : 25-08-2013, 19:58:05 »
Dobro, ako preživi zove se Lazar  :smile:

Nego, nevezano za to da li će preživjeti ili ne... Da li to što sam našla liči na išta ili na ništa? Tek toliko, da poberem malo iskustva... Da li bi to, da je iskopano u pravilno vrijeme, pravilo obrezano itd,... bilo nešto vrijedno uzgajanja?  :smile:

Offline jurica

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #10 : 25-08-2013, 21:51:46 »
Dobro, ako preživi zove se Lazar  :smile:

Nego, nevezano za to da li će preživjeti ili ne... Da li to što sam našla liči na išta ili na ništa? Tek toliko, da poberem malo iskustva... Da li bi to, da je iskopano u pravilno vrijeme, pravilo obrezano itd,... bilo nešto vrijedno uzgajanja?  :smile:
Da , vrijedi ito sasvim solidan materijal .
E sad ono bitno da zapamtiš : igličavce (borovi , juniperusi , ružmarin , čempresi ... ) uvijek ali ama baš uvijek vadiš sa zelenom masom, ja to radim sa čim je to moguće više zelene mase jer inače je 100% "pokoj vječni daruj im gospodine"
E tako ti je završio i taj Ružmarin , da si ostavila mu iglice bilo je minimalnih šansi da preživi , ovako je već prije mjesec dana bio mrtav  :molitva: .

Offline cupsica

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #11 : 25-08-2013, 22:22:48 »
 :yupi: Hvala na ovome "sasvim solidan materijal".

E sad moj Lazar mora preživjeti  :hihihi:

Offline Hrvat

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #12 : 26-08-2013, 21:12:22 »
steta cupsica drvo je odavno mrtvo.
nazalost ruzmarin ne pupa unazad pogotovo na starijim dijelovima.
sto je specificno za vrstu ruzmarina i lavandu;mrtva zila -mrtva grana koju je hrani i obrnuto,pobroji broj zila koje si odsijekla pa ustanovi sto eventualno moze prezivjeti.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline cupsica

Odg: Yamadori oblikovanje
« Odgovori #13 : 26-08-2013, 22:43:22 »
steta cupsica drvo je odavno mrtvo.
nazalost ruzmarin ne pupa unazad pogotovo na starijim dijelovima.
sto je specificno za vrstu ruzmarina i lavandu;mrtva zila -mrtva grana koju je hrani i obrnuto,pobroji broj zila koje si odsijekla pa ustanovi sto eventualno moze prezivjeti.

Jedno glupo pitanje  :hihihi:

Žila? Kao žila u korijenu?   :ashamed: