Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju  (Posjeta: 129502 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #60 : 08-11-2013, 09:09:44 »
nisi valjda ovo ožicavala tek izvađeno stablo?

Marija, jako mi j drago što pratiš moju potragu !! A vjerojatno i čekaš kad ću odustati ! kofi  Za sada, svakim danom sve više grizem !

Vidim da je Radovan objasnio zadnju slikicu ! Al me zanima, kako da slikam da stablo ne izgleda veliko ???  Imate koju caku ! A baš sam se naplesala s njim po dvorištu dok sam našla mjesto gdje da ga fotnem !!   :tlab: neće valjda biti za izvađene yamadorije u proljeće komentar - preveliki i previsoki su ! :quiet:

I....jako sam dobro zacrtala .....samo jedna radnja na drvcu po sezoni !!   :zalijevanje: 

Offline gal

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #61 : 08-11-2013, 10:02:55 »
Al me zanima, kako da slikam da stablo ne izgleda veliko ???  Imate koju caku !   
Kod bonsaista je čest sindrom "pokvarenog fotoaparata". Caka je da nema cake. Ak drvo dobro izgleda na fotografiji na pravom si putu i obrnuto... Ponekad na fotografiji kao 2d mediju neke stvari (detalji) izgledaju ili bolje ili lošije nego uživo, al u globalu fotografija ne vara, primjerice kao što tvoj grab "izgleda velik na fotografiji" proizlazi iz disproporcije njegove visine i debljine debla...
PS/ ...i moj fotić je godinama bio "pokvaren"...

Offline Marija

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #62 : 08-11-2013, 10:37:43 »
I....jako sam dobro zacrtala .....samo jedna radnja na drvcu po sezoni !!   :zalijevanje: 

 :great:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #63 : 08-11-2013, 14:10:18 »
Al me zanima, kako da slikam da stablo ne izgleda veliko ???  Imate koju caku !   
Kod bonsaista je čest sindrom "pokvarenog fotoaparata". Caka je da nema cake. Ak drvo dobro izgleda na fotografiji na pravom si putu i obrnuto... Ponekad na fotografiji kao 2d mediju neke stvari (detalji) izgledaju ili bolje ili lošije nego uživo, al u globalu fotografija ne vara, primjerice kao što tvoj grab "izgleda velik na fotografiji" proizlazi iz disproporcije njegove visine i debljine debla...
PS/ ...i moj fotić je godinama bio "pokvaren"...

Zato valjda ni jedan yamadorij, ma kako god mrak izgledao u šumi, na slici mi ispadne ....neprepoznatljiv !!

I nadam se da ću "pokvaren fotić" osposobiti do prvih proljetnih pupića, nakon što sve povadim iz šume !!! :girl:

Offline Marija

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #64 : 08-11-2013, 19:00:04 »
Veličina se može dočarat samo ako kraj bonsaija na slici ima nešto poznate veličine .... nema tu trika, ili se kraj slike napiše dimenzija.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Trna2010

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #65 : 10-11-2013, 12:41:52 »
ljudi moze te li mi pomoci meni jos samo dvije stvari nisu jasne   :question:

1.koje zice koristite za oblikovanje, ja koristio neku tanku bakarnu al ne drzi granu dugo,pa sam pokusao sa debljom i jedva sam je savijao zamalo grane da polomim :(

2. drugo pitanje je za Yamadorije kad dodje hladnije vrijeme jesen-zima, jel se nastavi zalivati svaki dan ili svaka dva dana ili se drasticno smanji zalivanje? 

hvala na pomoci unaprijed, pozdrav svima !  :jupije:

Offline jurica

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #66 : 10-11-2013, 16:40:24 »
1.koje zice koristite za oblikovanje, ja koristio neku tanku bakarnu al ne drzi granu dugo,pa sam pokusao sa debljom i jedva sam je savijao zamalo grane da polomim :(


Možeš koristiti različite promjere bakrene žice , ja koristim od 0.9 pa do 3 mm.
Žicu je potrebno spaliti prije korištenja, to napraviš da je griješ dok se ne užari i onda je ubaciš u kantu sa vodom (tako ja radim) a možeš je jednostavno pustiti da se ohladi.



2. drugo pitanje je za Yamadorije kad dodje hladnije vrijeme jesen-zima, jel se nastavi zalivati svaki dan ili svaka dva dana ili se drasticno smanji zalivanje? 


Prvo i osnovno drva se ne zalijevaju svaki dan po nekom automatizmu.
Drva zalijevaš kada i koliko je to potrebno.
Ja ponekad ne zalijevam  tjedan dana a opet znam i dvaput na dan.
Sve ovisi o dobu godine, gdje su drva (sjena ili sunce), supstratu , vrsti drva ...

Pozdrav i dobrodošao na forum.

Offline Trna2010

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #67 : 10-11-2013, 17:21:31 »
aham znaci treba spaliti zicu prije upotrebe.. a da sto se tice  zalijevanja tako sam i mislio samo me buni ako mi je vani preko zime drvce dali ga treba uopste zalivati posto je neaktivno drvo plasim se da bi mu to samo zaledilo korijen.   

hvala ti jurice  :smile:

Offline Marija

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #68 : 10-11-2013, 17:48:43 »
Vezano za žicu ovdje imaš cijeli proces oko žice u slikama http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=59.msg495#msg495

Radi se o manjoj količini i ako su ukućani toleranti na miomirise koji nemaju veze s harom, ako se redi s velikom onda se to radi u vrtu s brenerom...

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline grabar

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #69 : 10-11-2013, 17:59:40 »
škoda je trošiti plin ako imaš peć na drva ubaciš unutra  i to je to

Offline Trna2010

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #70 : 10-11-2013, 18:18:51 »
super, hvala na pomoci :-)

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #71 : 27-11-2013, 13:08:40 »
Da mi je znati......čiji mig je bio da ovo u paljenju žice osvane na mojoj stranici !! :nevin:

Jedva sam se do sada suzdržavala da ne izvadim pokoje drvce i jedva čekala snijeg da budem na miru !!   A sad...snijega još nema...ali sam palila žicu......i tek da uđem u šlif,  :wow: ožicala poneki juniperus u vrtu ( :tlab: u tegli, svježe izvađen i friško orezan )  !!!  Tek da vidim mogu li koga ubiti i kako se osjeća bonsaista kad mu umre drvce !

Nadam se da sada mirno čekam prva vađenja ! Samo da mi opet netko ne pošalje kakav crvić da me digne !  kofi

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #72 : 28-11-2013, 17:43:42 »
Znaš gdje su medvjedi zimi ? Spavaju zimski san.Daj Draženka hiberniraj malo,prije će doći proljeće.. :tuptup:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline zen

Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #73 : 29-11-2013, 10:57:07 »
......i tek da uđem u šlif,  :wow: ožicala poneki juniperus u vrtu ( :tlab: u tegli, svježe izvađen i friško orezan )  !!!  Tek da vidim mogu li koga ubiti i kako se osjeća bonsaista kad mu umre drvce !

Šteta što niste bliže, s obzirom da imamo udrugu i održavamo tečajeve gdje obrađujemo sve teme vezane za bonsai, tako da ne morate učiti na vlastitim greškama.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Prvi koraci prema.....prvom predbonsaiju
« Odgovori #74 : 29-11-2013, 17:14:07 »
Budem ju ja imal pod kontrolom,jedino ak mi ne pobegne, onda ne garantiram kaj bu napravila. :nono:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!