Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Prirodna gnojiva  (Posjeta: 3535 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Hoxy

Prirodna gnojiva
« : 18-12-2013, 15:53:14 »
Jeli itko radio prihranjivanje drvaca sa prirodnim gnojivima? Mislim na gnojiva koji se dobiju na domačinstvu poput stajskog gnoja, konjskog, ovčjeg, kozjeg, zečjeg etc... Koristim sušeni chicken shit, ali htio bih si smanjit potrošnju pa se okrenut prirodnim resursima

Offline zen

Odg: Prirodna gnojiva
« Odgovori #1 : 18-12-2013, 22:02:34 »
Pozdrav, nije mi jasno kakvu potrošnju bi želio smanjiti?  Organska gnojiva variraju po količini organske tvari što znači da postoje razlike između navedenih gnojiva. Ono što je važno  kod organskih gnojiva je da su sva hraniva vezana u organskom obliku, koja se moraju razgraditi djelovanjem mikroorganizama kako bi bila dostupna biljci.Tu može nastati problem ako koristiš sterilan supstrat kao što večina nas koristi. Svježi stajski gnoj može biti i fitotoksičan ukoliko nije "sazrio" minimum 6 mjeseci, a drugi problem je što stajski gnoj ima velike gubitke hraniva, posebice dušika, (koji hlapi u obliku amonijaka)... Dakle, djelovanje organskih gnojiva koja bi dobio "prirodnim putem" je kompleksno, u njma se nalaze niske koncetracije hraniva koja je teško nadoknaditi u kratkom vremenu. Ukoliko i uspiješ pravilno pripremiti prirodna gnojiva preporučio bi ti da koristiš složena mineralna gnojiva koja možeš aplicirati folijarno ili zalijevanjem, kako bi izbjegao određene nedostatke hraniva. Mislim da je to previše posla i na kraju pitanje je isplativosti, jer možeš na kraju krajeva uništiti i biljku koju si godinama uzgajao.