Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Trebam par savjeta...  (Posjeta: 7859 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Laky1510

Trebam par savjeta...
« : 26-05-2014, 09:55:31 »
Kao što rekoh početnik sam u ovome svemu, i znam da vama iskusnijima ide na živce slušta razno razna glupa pitanja al stvarno sam zagrijan za bonsai pa moram pitat par stvari...

Naslušao sam se i ja svakakvih gluposti kao npr: zdijela mora bit od prave japanske gline jer ako nije stablo istrune i tako dalje... al neću pitat ništa toliko glupo

Mene zanima pošto imam brezu i kod mene nje u prirodi ima jako puno, vidim da svi pišu da ako je autohtona vrsta da cijelu godinu može biti vani al pošto je kod mene zimi i do 2 metra snijega pretpostavljam da je bolje da ide unutra preko zime (imam negrijanih prostorija u podrumu koje bi mogle poslužiti), pa molim savjet oko toga.

I još jedno pitanjce: iz samog podnožja breze mi je počela izbijati "grana" tj kao neko manje novo deblo... da li da ga ostavim da raste ili da to režem i skoncentriram se samo na jedno deblo...

Hvala unaprijedna svim odgovorima, znam da je malo prerano za pitanja o zimi al sad sam ufuran pa sam moro odmah pitat  :mdr:

Offline alexhor

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #1 : 26-05-2014, 12:18:50 »
Laky, nekakva slikica bu uveliko pomogla :)

Offline Laky1510

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #2 : 26-05-2014, 12:53:10 »
može slika al sutra... danas nisam doma :great:

Offline DonQuijote

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #3 : 26-05-2014, 12:55:20 »
Snijeg je super. Da mi netko obeča da će drvo čitave zime biti pod snijegom ne bi ga nikada nikuda nosio. Snijeg zaštičuje drvo i supstrat od dubokog smrzavanja i to te ne treba brinuti. Problem je - 5-10 kad nema snijega. Onda bi drvo trebalo biti u zatvorenom hladnom prostoru.,
Breza uvijek prvih par godina pokušava odozdola baciti nove grane, tik uz zemlju. Moraš procjeniti da li će ti trebati drugo deblo ili ako neće onda to režeš dok ne odustane od bacanja.

Offline Laky1510

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #4 : 26-05-2014, 13:55:21 »
OK hvala puno... onda budem preko zime je ostavio vani dok bude pod snijegom kad snijega nestane onda ide u podrum dok se temperatura ne digne... a šta se tiče ovih grana niti jedna nije još narasla ali je nešto slično pupovima na dnu ima toga oko 40 komada i sad su njih par počeli rast i zelenit pa pretpostavljam da će izbit nešto aki to ću rezat jer mi je ovo deblo dosta debelo tako da mi neće trebat drugo

Offline DonQuijote

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #5 : 26-05-2014, 18:27:24 »
Otkidaj onda te zaperke prije nego što odrvene

Offline Laky1510

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #6 : 26-05-2014, 19:56:08 »
sad sam počeo razmišljat već da ostavim da naraste jedan i da ga pustim da malo se udeblja pa da drillam poslije samo neznam kako bi to izgledalo i funkcioniralo nisam to nikad imo prilike vidjet niti radit i neznam da li postoje neki kriteriji kod drilanja ili to po vlastitom nahođenju ide

Offline grabar

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #7 : 26-05-2014, 20:19:01 »
pa imaš udrugu zen oni imaju radionince pa možeš se i tamo uključit i vidit i čut i sprve ruke kako i ča naučiš neš novo

Offline Laky1510

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #8 : 26-05-2014, 20:51:56 »
da  al koliko sam skužio oni su u Samoboru u ja u Zagrebu ili u Ravnoj Gori a i kad sam u Zagrebu sam na faksu pa ako i imaju ogranak u Zagrebu teško da bih stizo

Offline Laky1510

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #9 : 26-05-2014, 21:16:35 »
i dal zna neko di ima ovih alata u ZG za kupit trenutno mi ne treba ali starom mi treba za nešto ja mu pokazao i svidlo mu se pa da uzmem ako ima gdje po nekoj normalnoj cijeni naravno u skladu sa kvalitetom treba mi neka srednja kvaliteta alata !!! A i meni će trebat jednog dana ja se nadam  :mdr:

Offline grabar

Odg: Trebam par savjeta...
« Odgovori #10 : 27-05-2014, 05:11:52 »
mbm ili bauhaus znaju imat