Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Acer japonicum aconitifolium  (Posjeta: 6949 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Shodai

Acer japonicum aconitifolium
« : 26-03-2014, 09:39:59 »
Tražio sam informacije za ovaj japanski javor po netu ali ne postoji baš mnogo o njemu kao bonsaiju. Da li neko možda ima iskustva sa ovom vrstom? Ove godine je prebačen u posudu, dve ili tri godine je bio zasađen u zemlji. Niti jedna grancica nije skraćenja. interesuje me da li može da se pretvori u bonsai ili da ga vraćam nazad u zemlju? Ukoliko bi moglo kad i kako da pokušam da ga kratim? Nisam mu nikad rezao grane, ne znam da li će da baca povratne pupove. Veoma se dvoumim šta da radim, svaka informacija biće od velike pomoći jer je izuzetno lep primerak ne bih da mu naškodim..

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #1 : 26-03-2014, 15:16:43 »
Nisu sve vrste japanskih javora pogodne za uzgoj u formi bonsaia.Kao i sva naša drvca,neka više neka manje.Ako ga Japanci i kinezi ne uzgajaju kao bonsai onda vjeruj mi neće se niti tebi isplatiti.Imaš nekih tri četiri vrste koje su dobre za bonsai a koje imaju i u uzgoju i poznati europski bonsaisti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Shodai

Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #2 : 26-03-2014, 15:45:27 »
Vraća se nazad u zemlju, čim na internet niti jedne slike nema u obliku bonsaija, nema šta više da se mozga. Moraću da se zadovoljim sa atropurpureumom što imam. Svaka čast Radovane na energiji da iznova i iznova odgovaraš početnicima, kao što sam ja  :hihihi:

Offline jurica

Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #3 : 26-03-2014, 17:47:59 »
Moraću da se zadovoljim sa atropurpureumom što imam.
Morat ću te razočarat i što se tog Palmatuma tiče nije pogodan za Bonsai formu . I to iz tazloga što ima jako duge internodije i ne podnosi njihovo kraćenje (zna mu odumrijeti dobar dio grana).
Sve to govorim iz valastitog iskustva. Krajnji rezultat je bila smrt drva.
Još gora opcija je oblik "Dissectum" (vidim ga na tvojoj slici , ako se ne varam) koji će ako ga orezuješ definitivno uginuti.
Trebao bi si nabaviti obični Palmatum (zeleno lišće u jesen je narančasto) ili neki oblik koji je razvijen baš za Bonsai (ti obično nisu jeftini) to ti je moj savijet , a sa ovim vrstama koje su kod nas najčešće neuspjeh je zagarantiran i najbolje je da ih posadiš u vrt i pustiš da slobodno rastu.
I na kraju dobro došao na forum !!!

Offline Shodai

Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #4 : 26-03-2014, 18:12:06 »
Krošnja mu je bila duplo veća nego što je bila kad sam ga kupio.. Nisam imao nameru da pravim od njega bonsai baš iz tog razloga jer sam čitao ranije da nisu baš pogodni za oblikovanje. Kad sam ga skraćivao uvek sam ostavljao 5 do 6cm iznad od dela gde sam hteo da ga skratim i pustio da se osusi ceo deo i ove godine odlomio suv deo. Imao sam nameru samo da mu skratim krošnju zbog izgleda, tada nije bio u ovoj saksiji, nego u zemlji. Pošto je to dobro podneo počeo sam da razmišljam o tome da ipak od njega probam da napravim bonsai. Većinom su to bile samo primarne grane ili sekundarne, ne znam kako bi se ponašalo za ostale. Skoro sam kupio manje sadnice, little princess, orange dream, sango kaku, koje su malo bolje za to. Našao sam još nekoliko vrsta ali su kalemljeni.. šteta. Najverovatnije ću ga vratiti u zemlju mada ću uzeti jednu granu da malo eksperimentišem.  :hihihi: Hvala na savetu, uštedeli ste mi dosta vremena koje bi uložio i možda besa kad bih ih ubio  tuzic

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #5 : 27-03-2014, 18:52:24 »
Probaj sa nekim vrstama kojih ima u tvome kraju i nećeš pogriješiti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Shodai

Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #6 : 27-03-2014, 19:19:18 »
Imam popriličan broj, ali posle pregledavanja vaših primeraka prosto me sramota da okačim takve slike ovde.  :frown: Imam par primeraka koje mislim da su ok kao ovaj yamadori ispred moje kuće koji sam izvadio ove godine.  :hihihi:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #7 : 28-03-2014, 13:07:00 »
Gledaj puno slika i videa,naročito Japanskih i Kineskih,jamadorija,prebonsaia i bonsaia.Tako češ se naučiti oblikovati svoja drvca i u drvcima prepoznati kvalitetu prije vađenja i naučiti se gledati malo u budućnost i odrediti budući stil i oblik drvca.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Shodai

Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #8 : 28-03-2014, 17:21:03 »
Poslednjih par godina pogledao i pročio mnogo o bonsaiju. Uhodim vas na forumu jako dugo. Pogledao sam skoro sve snimke koje su postavljeni, počev od Marije, Andrije, Sandeva (kičma će mu biti pod 90 stepeni za koju godinu od veličine bonsaija koje vadi) i drugih naravno do Waltera Pall. Za čoveka nemam reči, njegov filozofski pristup bonsaiju pa i samom životu, jednostavno biće mi veoma žao ako ga ne upoznam lično. Jedno je videti drugo uraditi pogotovo kad materijali (supstrati, alat itd.) nisu odgovarajući. Sad već mnogo odskačemo od teme ovde ali jedno pitanje koliko treba vremena ovakvom panju da krene, ukoliko je još živ. Izvadio sam ga sa baš puno korenja sitnih i nekoliko bočnih velikih koji su skraćeni. Rezove na velikom korenju sam zatvorio. Sve što sam umeo ja sam uradio sad je na njemu da se pokaže  :hihihi: Mislim da je upitanju klen.

Offline jurica

Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #9 : 28-03-2014, 17:30:28 »
Mislim da je upitanju klen.
A ja mislim da je u pitanju Dren .

Offline Shodai

Odg: Acer japonicum aconitifolium
« Odgovori #10 : 28-03-2014, 17:35:26 »
 face Mislim da si u pravu, kora mi je ličila. Da je klen lakše bi se primio, mislim. Baš sam hteo da nađem klen... Šta sad nazad u šumu sl godine..