Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Savet za Bukvu  (Posjeta: 8529 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Shodai

Savet za Bukvu
« : 03-04-2014, 10:53:59 »
Bukvu sam izvadio 30. marta. Strpljenje je stvarno najvažniji alat kod bonsaija  face. Bila je delimično prolistala kad sam je izvadio, jako sam se dvoumio da li da je izvadim. Presadio sam je imala je nekoliko većih bočnih korenja ali ne tako velikih za ovakvo drvo. Spasao sam manjih korenčića koliko sam mogao. Ostavio sam je u hlad, sa manjim prozorčićem na severnoj strani. Zemlju sam pokrio najlonom i koliko god sam mogao sam je prskao vodom. Nisam skinuo niti jednu grančicu, ni listić. Pošto nije u modernom supstratu nego mešavi belog treseta, mahunastog sa perlita, verkumilata i kore drveta, zalio sam je samo na dan presađivanja i ništa do danas. Ovde su slike od 30. marta u sledećem odgovoru ću staviti od danas.

Offline Shodai

Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #1 : 03-04-2014, 11:10:04 »
Šta da radim dalje???? Neki listovi na kraju su i dalje pognuti, dok na donjem delu su poneki su se podigli. Neki pupovi se polako suše dok drugi izgledaju zdravo. Razmišljam da poskidam lošije pupove i da skinem lošije listove na vrhovima. Očigledno je da ne može da snabde sve grančice dovoljnom energijom. Poneki listovi na krajevima izgledaju zdravo. Da li da skinem lošije listove ispod takvih grana. Ili da ništa ne diram pa nek drvo selekcioniše šta će da odbaci ukoliko poživi uopšte? Kada bih treba da ga izbacim iz skoro totalnog hlada na mesto gde će imati malo više svetlosti? Unapred zahvalan na savetima  :hihihi:

Offline Luc de Fuc

Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #2 : 03-04-2014, 13:41:52 »
prvo si pogriješio jer si ju iskapao kad su se pupovi već otvorili...
onda si posadio u krivi supstrat...
ali što je tu je...nemoj sad ništa dirati...ako se primi super, ali iskreno sumnjam da hoće. bukve su zeznute

sretno

Offline Marija

Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #3 : 03-04-2014, 18:28:20 »
a sad nešto pozitivno u svemu .... odlična rupčaga  ;)
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Shodai

Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #4 : 03-04-2014, 21:05:37 »
Luc sve znam ali bilo je jače od mene. Znam da su bukve problematične, čitao sam dosta o tome na forumu. Kad je neko tvrdoglava budala, šta ćeš, nadam se da ću biti i sretna budala kojoj nije uspelo da ubije ovako lep primer. U isto vreme sam izvadio još jednu malu bukvu, koja se primila bez problema... Mislim da se primila, tako mi bar izgleda. Takođe je imala sve otvorene listove. Neću da trčim pred rudu ali mislim da sam imao više sreće neko pameti.

Ako je ova bukva uspela da privuče Mariji pažnju onda sam na pravom putu  :mdr:


Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #5 : 08-04-2014, 14:16:41 »
ima nešto u tim crnim rupčagama !! :threatening:  Samo ta mi sa rupom nije krenula....ali još uvijek je zalijevam i zagledam kao da je prepuna listova !!




Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #6 : 08-04-2014, 20:47:02 »
Nisu ni moje sve krenule pa su već godinama u posudi.One znaju krenuti kasnije od ostalih drvaca.Nisam bio prisutan kad si tu vadila ali mislim da je imala premalo korijenja.Da je imala više korijenja sigurno ti ne bi stala u tu posudu s obzirom na svoju debljinu.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Shodai

Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #7 : 09-04-2014, 09:56:55 »
Lepa velika, lepo zatvorena rupa najbolje govori o starosti drveta, meni to tako deluje. Nema veze sa klasičnim bonsaijem ali baš me briga. I ako mi preživi ova velika bukva nemam pojma kako ću je oblikovati da izgleda "skladno". Do oblikovanja biće velika borba  :mac: da preživi  :frown: . Juče sam je izbacio gde će imati više svetlosti ali ne direktne.

Lilia drvo je prelepo.   :great:  Kakvi su popoljci, jel su se prosušili?

Mene već duže vreme čudi sa koliko korena većina na forumu vade biljke jer ja kad ih ja izvadim nikad mi nebi mogli stati u tako male posude. Svaki put se raspadnem oko okopavanja. Možda ja grešim nešto.  :dunno: Za sada imam ove godine 100% učinak, desetak izvadjeno i sve živo  :jupi:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #8 : 09-04-2014, 13:06:09 »
Radovane, ova grofica Marica je imala dosta finog korjenja, dala sam si za nju najviše truda, 3 sata sam kopala opkop oko ovog dvorca, da sačuvam što više korjenčića !! Uz tri poveća korjena (sada su stabilizatori u tegli) ova bukva izgleda da je u premaloj tegli ali i sama bukva je podeblja pa izgleda .... :dunno: kao da je u premaloj tegli !

A mogu ti reči da je tek sada propupao  tvoj grabić kaj si mi ga dao !! Priznajem, jako sam se bojala da sam nekaj uprskala sa prvim drvcem, ali on je samo dugo pupao i konačno....olistao !

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #9 : 10-04-2014, 20:25:44 »
Onda držimo fige Marici da preživi.Jednom je moja lipa propupala tek sredinom petog mjeseca.Od mojih 6-7 bukvi tek je jedna počela listati.Ostale kasne ili ne,to bi trebalo njih pitati. :nono:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #10 : 11-04-2014, 11:27:42 »
Shodai, pupoljci su isti kakvi su bili  kao i kod ostalih bukvi kod vađenja! Ali dok su se kod ostališ cigare prvo izdužile, pa nabubrile...kod Marice su isti !!  Ali još uvijek čvrsti...zbilja mi ne djeluju suho !



I kod još jedne bukve.....čudno ! Cigare se otvorile, prolistala ...i stala !!  Ali u razini substrata baca iz spavajučih pupova !

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #11 : 12-04-2014, 13:42:24 »
Bukva zna potrošiti svoje zalihe iz debla i onda stane.Ako ne počne razvijati novo korijenje i obnavljati se,onda bu gotova,nažalost.Držimo fige za sve ali.. :molitva: vidjećemo.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #12 : 14-04-2014, 21:15:17 »
Listanje nije iscrpilo bukvice !!!  :yupi:  Grančice su se počele izduživati, rasti i bacaju nove listiće !!!

Offline mansa12

Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #13 : 03-06-2014, 21:09:23 »
Ovo je moja prošlogodišna bukva, odlićno se primila, imala puno pupova, regularno presađena na početku sezone, krenula veselo... i onda su listovi najpe omlitavili pa presušili, (neki se još drže poluživo). Do sad sam mislio da je to zbor presađivanja, ali danas se to isto desilo i na bukvu koja je ovogodišna, listovi su bili zdravi i u jednu noč povenuli. Sad več mislim da je možda nešto drugo u pitanju. Dali se nekom desilo nešto slično.

Offline gal

Odg: Savet za Bukvu
« Odgovori #14 : 04-06-2014, 07:23:39 »
Imao sam jedan slučaj da prve sezone bukva normalno raste, a da početkom slijedeće sezone uvene bez ikakva shvatljiva razloga (osim što je bukva). Ti si, ak sam dobro shvatio presađivao bukvu koju si godinu dana ranije izvadio - to se svakako ne smije raditi ni s jednim drvom kamoli sa bukvom. Inače bukve ne valja vaditi niti presađivati neposredno pred kretanje vegetacije, tad obično krenu "veselo" i onda polako venu baš tako kako si opisao. Bukvu treba vaditi otprilike mjesec dana prije kretanja vegetacije tad je uspjeh primanja najveći (cca 50%) - barem po mom iskustvu.  Bukva je inače poznata po slabom primanju, no kad se primi nema s njom više nikakvih problema (bolesti, nametnika ili problema kod presađivanja).