Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Puževi štetočine  (Posjeta: 13268 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Puževi štetočine
« : 18-04-2014, 12:41:55 »
Već dugo nisam ništa pitao. Ali vrijeme je.
Mrzim naime kad mi puževi u dvorištu nemaju drugog posla nego se baviti oblikovanjem mojih bonsaija. Tako je jedna grana koja je trebala biti treće stablo u triple-trunku, ostala bez sva tri pupa. Onda je na drugom stabalcu napravljena defolijacija na tri mlade grančice a ostavljena samo sasušena slina (corpus delicti da se radi o pužu)
Znam narodne metode:
- skupljaj ih dvaput na dan (skupljam kad ish spazim ali neki promakne) :buaaa:
- stavi pola flaše piva u zemlju (ovo radi ali provlači i susjedove puževe u moje dvorište) :mad3:
- posoli ih (i to radim ali je mukotrpno, predugo traje i sav travljak postane ljepljiv) :mad2:
- pepeo, vapno, pužomori (učinkovito ali samo do prve kiše ili zalijevanja)  :nono:

Dakle, vjerujem da će puževi kasnije krenuti na bosiljak, origano i ostale korisne biljke u vrtu uključujući i cvijeće,  a drveće će ostaviti na miru. Ali izgleda da su im prvi pupovi i mali listići posebna delikatesa, a eto pupova sam imao točno na broj i sad mi fali. Nije mi žao ako pojedu luk, salatu ili brokulu, ali bonsai... face

Imate li i vi problema da se puževi penju po drveću i rade štetu? Kako to spriječavate? Kako da ih spriječim da po noći, dok svi spavaju, oni rade na bonsaiju? :threatening:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #1 : 18-04-2014, 14:48:42 »
Jednostavno kupiš otrov za puževe i potepeš granule.On im je slađi od lišća,ali samo jednom i to posljednji put.Potepeš malo i po djelovima ispod polica,gdje vidiš da je malo vlažno.Vjerojatno negdje imaju svoje utočište.Moje su police visine jedan metar i do sada nisam imao puževe.Jedino u povrtnjaku ali sam ih riješio otrovom za puževe.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #2 : 18-04-2014, 15:28:09 »
Mačke vole pužomor pa ga ipak treba malo zakloniti da ne otruješ pola kućnih ljubimaca u susjedstvu :lol:

Offline Marija

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #3 : 18-04-2014, 20:48:14 »
Nije mi žao ako pojedu luk, salatu ili brokulu, ali bonsai... face


Kod nas taru sve osim bonsaija .... ništa mi nije jasno  :grol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline donna

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #4 : 19-04-2014, 08:49:05 »
A da pivo staviš kod susjeda, možda tvoji odu kod njega  :jezik:

Offline jurica

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #5 : 19-04-2014, 12:59:25 »
A da pivo staviš kod susjeda, možda tvoji odu kod njega  :jezik:
Dobra si  :histerical:  :great: :great: :great: :great:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #6 : 19-04-2014, 20:51:55 »
Nadam se da će naći druge stvari za brstiti u dvorištu, da će im mladi pupići biti na kraj pameti za jesti !!!  A ništa, u boj, u boj....za svoja drvca !!  Puževa mi je puno dvorište....dakle, ophodnja ide 4 puta dnevno...umjesto dosadašnje  2 puta !! :mac:

Offline alexhor

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #7 : 20-04-2014, 18:36:42 »
Daklem, imam nešto vinogradnjaka, oni su više manje benigni i lutaju okolo po travi. Našao sam dva tri golaća ona crna, ti su tako-tako, isto mlate praznu slamu. Ali ona smeđa pošast koja je navodno došla u španjolskoj salati prije par godina, to je pošast i elementarna nepogoda. Žao mi priznati ali ovo popodne sam ih "riješio" oko 80. Većina su malci, tek odnekud izlaze ali sam sredio i par "carriera", skoro 10 cm dugih. Dakle, rat je počeo.
Više o Arion vulgarisu - španjolskom pužu.
Profil španjolca -  http://www.biovrt.com/article/Spanjolski-puz-Arion-vulgaris.html
Preventiva: http://www.biovrt.com/article/Puzevi.html
A i sam sam o njima pisao prošle godine: http://bonsai-dnevnik.blogspot.com/2013/06/puzevim-korakom.html

Dakle, ne želite ovo imati u vrtu

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #8 : 21-04-2014, 19:47:51 »
Dakle....rat je počeo.....do posljednjeg daha !! :mac: Za velike španjolce-duga igla za štrikanje im je prevoz do patki, a  za manje posipavanje pepela !! Interesantno... pepel smeta i ovima s kućicama, bacaju se s bilo koje visine ! Ne odvajam u brojenju golaće i ove s kamp kućicama...danas samo cca 200 komada !  A patke...jedva čekaju da se približim njihovom dvorištu !!  Tamane ih s guštom !

Offline alexhor

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #9 : 22-04-2014, 10:31:37 »
Izgleda da sam puževima smanjio populaciju, nešto ih manje viđam ovih vlažnih dana. No bez brige, ima još nametnika. Izgleda da imam i gusjenicu nekakvu na dudu. Probao sam insekticidom, ali izgleda da ne pali. U zadnja tri dana jedna po jedna nestaju mladi zeleni izboji s po 3-4 lista. Ako se ovo održi  bit će loše, jer još su ostala 3 izbojka, pojedeno ih je ukupno desetak.
Lud sam  :idiot:
Izgleda da me čeka noćni obilazak svakih pola sata  :mad3:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #10 : 22-04-2014, 10:46:05 »
Dobro pogledaj drvo i susjedna drva,jer ti je gusjenica negdje na stablu.Imaju dobru mimikriju pa ju vjerojatno ne vidiš.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline DonQuijote

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #11 : 22-04-2014, 14:19:23 »
Valjda je slaba zima uzrok tolikoj najezdi. Meni je mladu marelicu gotovo uništila neka grbava tanka gusjenica. Salata i rotkvica su prepuni rupica pojma nemam od čega kao da je sačmom pucano u lišće.

Offline Marija

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #12 : 23-04-2014, 13:11:15 »
Izgleda da me čeka noćni obilazak svakih pola sata  :mad3:
ni zrna žita neprijatelju  :gigle:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alexhor

Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #13 : 23-04-2014, 13:27:50 »
Sinoć odem oko 23 navečer, i u sanduku s dudom 6 komada, mama i 5 malih. Ipak nije gusjenica nego puževi. Ulovio sam ih još dok su plazili po supstratu. :mac:
Zato je noćas malo stradao brijestić  :mad2:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Puževi štetočine
« Odgovori #14 : 25-04-2014, 20:17:34 »
Na jednom jedinom javoru...koji vam još nisam pokazala jer je vađen pred 10-tak dana (dakle debelo iza rokova :quiet:) ali je prolistao i dobro se drži...našla sam 7  puževa s kučicama, velikim ili malim ;) kao pola malog nokta !!

I jednu gusjenicu, zelenu sa žutim točkicama...i 2 male, malecke, tanke kao igla ali crne....dakle mimikrija im nije jača strana !!

Al puževa golača, velikih...malih....crnih....smeđih....sivih :wow:  kao u hororu !!

Jel netko treba puževe ??? :tlab: