Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: sađenje na kamenu  (Posjeta: 5415 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Mislav

sađenje na kamenu
« : 02-05-2014, 12:42:07 »
Gledao sam kako se radi sađenje na kamenu (rock planting) po internetu. Ima raznih metoda kakav se supstrat koristi.

Mene zanima kad na kamenu nema udubina u koju se stavi korijen, nego kad se korijen stavlja na površinu kamena i onda oblaže supstratom i mahovinom.

Npr. jedna je mješavina nekakvog mokrog treseta (michigan peat) i sphagnum mahovine, drugi puta sam vidio mješavinu lončarske gline, mokrog treseta i sphagnum mahovine.

Neki preporučuju običnu vrtnu zemlju + sphagnum mahovinu.

Ima li u ovom našem kraju nekakvih dostupnih materijala koji bi odgovarali za ovakvu vrstu sadnje.

Ono što me je začudilo da biljke žive i u takvom teškom i nepropusnom supstratu, ali čovjek tvrdi da su 7 godina na kamenu i onda im mijenja supstrat kako bi ga obnovio.

Offline jurica

Odg: sađenje na kamenu
« Odgovori #1 : 03-05-2014, 06:29:41 »
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=2594.msg44919#msg44919
Malo niže je objašnjeno kako ja to radim.

Offline Bruno

Odg: sađenje na kamenu
« Odgovori #2 : 03-05-2014, 11:37:00 »
Izvadija sam jedan simpatičan grabić prije par godina sa povečom kobilicom pod zemljom i mono nebarijem.Zamalo sam ga otpisao jer nisam moga nač ikakvu posudu za sve to smjestit.Sa jedne šetnje sam dovukao dobar tanak kamen misleči da če možda poslužit kao podloga za neku posudu ili sl.Odlažuči ga na pod skoro sam prignječio rečeni grab ,te padne ideja!
Zašto ne probat napravit hibrid posude i kamena (ionako te kompozicije uglavnom stoje na nekakvim stalcima,kockama i sl.) i posadit stablo kroz procjep u kamenu u posudu (koja glumi i stalak). Sama posuda je isplastificirana na kalupu od smole i staklenih vlakana ,sa krivudavim rubom koji prihvača neravno dno kamena. Najzeznutije je bilo odredit tlocrt korjena i probit takvu rupu kroz kamen a da ne pukne (i da ja sebi ne otkinem prst fleksericom) i da sve to sa korjenom uđe bez problema unutra.
Posuda je lagano zaljepljena za kamen (da mogu presađivat) ,ima tu još sitnih radova ,drilanja i žicanja samog stabla,al uglavnom to je to..,malo kamenja,flore da izgleda ko u prirodi a došla mi je i fauna.Trenutno nagovaram male puffy mahovine da se uhvate za kamen
Druga slika je resajzanjem malo stisnuta

Offline grabar

Odg: sađenje na kamenu
« Odgovori #3 : 03-05-2014, 11:45:17 »
ovo je meni  :great: :great: :great: :great: :great: :great:

Offline Marija

Odg: sađenje na kamenu
« Odgovori #4 : 03-05-2014, 12:07:15 »
Izvadija sam jedan simpatičan grabić prije par godina sa povečom kobilicom pod zemljom i mono nebarijem.Zamalo sam ga otpisao jer nisam moga nač ikakvu posudu za sve to smjestit.Sa jedne šetnje sam dovukao dobar tanak kamen misleči da če možda poslužit kao podloga za neku posudu ili sl.Odlažuči ga na pod skoro sam prignječio rečeni grab ,te padne ideja!
Zašto ne probat napravit hibrid posude i kamena (ionako te kompozicije uglavnom stoje na nekakvim stalcima,kockama i sl.) i posadit stablo kroz procjep u kamenu u posudu (koja glumi i stalak). Sama posuda je isplastificirana na kalupu od smole i staklenih vlakana ,sa krivudavim rubom koji prihvača neravno dno kamena. Najzeznutije je bilo odredit tlocrt korjena i probit takvu rupu kroz kamen a da ne pukne (i da ja sebi ne otkinem prst fleksericom) i da sve to sa korjenom uđe bez problema unutra.
Posuda je lagano zaljepljena za kamen (da mogu presađivat) ,ima tu još sitnih radova ,drilanja i žicanja samog stabla,al uglavnom to je to..,malo kamenja,flore da izgleda ko u prirodi a došla mi je i fauna.Trenutno nagovaram male puffy mahovine da se uhvate za kamen
Druga slika je resajzanjem malo stisnuta

Bruno promašio si temu, ovo kod tebe je sađenje POD kamenom  :gigle: :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: sađenje na kamenu
« Odgovori #5 : 03-05-2014, 14:38:34 »
http://www.hobibonsai.com/index.php?action=dlattach;topic=3382.0;attach=35718

Makar promašena tema, ovo meni predobro izgleda!!  Zakamufliraj manjim kamenjem posudu i .......imaš nekaj kaj nitko nema !!

 :worthy: sve mi se više sviđa !!

Offline Marija

Odg: sađenje na kamenu
« Odgovori #6 : 03-05-2014, 19:07:46 »
lilla to je bila ironija, o promasenoj temi   :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mislav

Odg: sađenje na kamenu
« Odgovori #7 : 03-05-2014, 20:09:23 »
Hvala Jurice.
Znaci moglo bi se uzeti loncarske gline, treseta i sphagnum mahovine i od toga napraviti.
Ima li negdje sphagnum mahovine za kupiti?

Offline jurica

Odg: sađenje na kamenu
« Odgovori #8 : 03-05-2014, 20:21:22 »
Hvala Jurice.
Znaci moglo bi se uzeti loncarske gline, treseta i sphagnum mahovine i od toga napraviti.
Ima li negdje sphagnum mahovine za kupiti?

Ja ne koristim sphagnum mahovinu , samo glina i treset i od toga napravim obodni zid.