Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Mugo "Constrictor" i vikend s našim dragim Kevinom Willsonom  (Posjeta: 11635 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Ovo su samo preliminarne fotke. Ima ih još puno više i slijedit će i podugačak video. Ali evo. Samo da vidite što frajer radi iz nebulozno kompliciranog materijala.
Dakle...kako je i komentirao, mugo je fantastičan ali i užasno kompliciran. Tražio je što će s njim...vrtio ga i naginjao skoro sat i pol. I tada je krenulo.
Stavit ću vam samo par slika...prije-poslije.
A zatim će slijediti puno detaljnije. Moram još urediti puno snimljenog materijala...tek sam Kevina odvezao na aerodrom.
Nisam slikao drvo prije početka posla pa sam prvih par fotki izrezao iz videa...vidljiva je lošija kvaliteta fotki

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
sredina posla...

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
kraj...

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Uglavnom, radio je drvo puna dva dana. Cijelu subotu i cijelu nedjelju...s tim da smo ga svi žicali zajedno u nedjelju..i to je trajalo oko tri do četiri sata. Poslije je pozicionirao grane slijedećih tri sata.
Mislim da smo svi krepani ko mačke. Nevjerojatno koliko je zamorno. Ne bi nikad rekao da  nisam probao

Offline zeko1986

Svaka čast g.Kevinu a i svima vama koji ste sudjelovali u ovom projektu :worthy: :worthy:

Offline Marija

Pa Seba ne moš' tako zlostavljat čovjeka i još o tome snimit video  :haaaahaaaaa: :hihihi:
Jesi mu davao pauze za ručak i pivo?  :nails:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Ako sve bude u redu slijedi još jedna faza dorađivanja mrtvih dijelova drveta (to ću ja morat radit kada se ovo što je sada napravljeno malo posuši), zatim sredinom ljeta wood hardener i, naravno, slijedeće godine ...ili za dvije sezone, ovisno o stanju drveta, dorada krošnje. Ovo je samo recimo prvi "nacrt".
Ovo su sve njegovi (Willsonovi) planovi, dakle, prepričavam vam njegove riječi.
Završnu verziju stabla je nacrtao i pokazujem vam crtež. CRTA FANTASTIČNO, i napravit ću jedan video samo kako crta.
Na kraju, krošnja mora biti puno razvedenija i šira u nekoliko smjerova.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Pa Seba ne moš' tako zlostavljat čovjeka i još o tome snimit video  :haaaahaaaaa: :hihihi:
Jesi mu davao pauze za ručak i pivo?  :nails:
he he. čuj, veliki je radnik, radi cijeli dan ko stroj. ali...ALI, pije hektolitre kave, piva...puši dve kutije, stalno je pljuga u ustima.. :)
ma obožavam ga. a mali noćni razgovori do dugo u noć...o koječemu, da ne pričam jer ne smijem ...
fenomenalno

Offline jurica

Super , super Mugač !!! :great: :great: :great: :great:
A to da je Kevin ljudina znam iz vlastitog iskustva .  :great: :great:

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
par specifičnosti...

ne žica bakrenom žicom. koristio je i izrijekom tražio aluminijsku žicu. govori da je bolja i nježnija za drvo. uopće, jako je pazio da sve što radi bude što je moguće manje traumatično.
naravno, aluminijska žica ne može držati grane muga na mjestu, tako da namotaji žice ne služe da bi pomicali i držali grane. grane su povučene i fiksirane desecima tension wires, guy wires/ ne znam kako se to zove na hrvatskom. tako da, unutar drva postoji mreža tankih aluminijskih fiksacijskih žica.
dakle, kad savija granu, koristi namotaje aluminijske žice i na njih fiksira guy wires i veže ih za jinove ili zašarafi u deblo vijak sa omčom i fiksira se za njega.
sve to rezultira nježnijim savijanjem koje je raspoređeno na veću dužinu grane.
nikada ne koristi rafiju niti plastičnu traku. što bi mnogi rekli da je ludost...samo to spomenite talijanima, zgrozit će se. mauro bi si počupao kosu koje nema :)
logika je slijedeća...kora i grana puca jednako i ispod rafije i plastične trake, jedina je razlika što tada to ne vidiš, a ovako je grana vidljiva svom dužinom i moguće je stati ili popustiti savijanje. u to smo se i uvjerili na par mjesta. naime, da su ta mjesta bila pod rafijom, ne bi primijetili da su napukla i sigurno bi nastavili dalje vući.

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Mugo "Constrictor" i vikend s našim dragim Kevinom Willsonom
« Odgovori #10 : 28-04-2014, 20:03:49 »
dosta je logično. kora kada puca, puca tako da se razmiče, razvlači. bilo kakvo i bilo koliko snažno namotavanje oko grane ne može zaustaviti to "posmicanje" kore. kora ne puca tako da se odiže od grane. a jasno je ko dan da bi sve te grane koje smo vidjeli da su samo napukle nastavili dalje natezati i slomili bi ih ispod rafije ili izolir trake...i ne bi imali pojma da smo to napravili.

jedna od grana koje smo odrezali bila je debela kao zapešće...recimo jedno 6 centimetara. Don i ja izbrojali smo na njoj 60setak ili 70setak godova.
dakle, analogijom, ako je jedna od manjih ili osrednjih grana imala u sebi 60setak godina života, onda je u deblu koje je skup namotaja stisnutih jedni na druge, debelih nekih 20 do 30 centimetara, sigurno...bit ću konzervativan u procjeni, 150-200 godina.
i to me je iznenadilo. na nekim dijelovima godovi su tako gusti da su jedva brojivi golim okom. recimo da ih prosječno ide 10-15 u centimetar.

Offline Adrian

Odg: Mugo "Constrictor" i vikend s našim dragim Kevinom Willsonom
« Odgovori #11 : 28-04-2014, 20:36:27 »
Je, mislim da je jako logično. Kora starog drveta nije ko žvakaća guma ili silikon da ju možeš rastegnuti ako ju saviješ za 180°. U tom slučaju bi se vanjski dio oboda morao  razvući ko žvakaća guma" za gotovo dvostruku duljinu. Kako to ne može čak ni pod rafiojom, pukne. Nisam o tome nikad tako razmišljao, ali fala bogu nikad nisam ni koristio rafiju. Radije svake godine zategnem još malo, stavim novu žicu....

Offline sivac68

Odg: Mugo "Constrictor" i vikend s našim dragim Kevinom Willsonom
« Odgovori #12 : 28-04-2014, 21:37:29 »
popit će concistor puuuuuno crvenog sivca :jupije:
ZDRAVI BILI !!!

Offline jurica

Odg: Mugo "Constrictor" i vikend s našim dragim Kevinom Willsonom
« Odgovori #13 : 28-04-2014, 22:26:58 »
I da , ne da je zmija nego je stvarno zmijurdina.

Offline DonQuijote

Odg: Mugo "Constrictor" i vikend s našim dragim Kevinom Willsonom
« Odgovori #14 : 29-04-2014, 00:15:45 »
jedna od grana koje smo odrezali bila je debela kao zapešće...recimo jedno 6 centimetara. Don i ja izbrojali smo na njoj 60setak ili 70setak godova.
dakle, analogijom, ako je jedna od manjih ili osrednjih grana imala u sebi 60setak godina života, onda je u deblu koje je skup namotaja stisnutih jedni na druge, debelih nekih 20 do 30 centimetara, sigurno...bit ću konzervativan u procjeni, 150-200 godina.
i to me je iznenadilo. na nekim dijelovima godovi su tako gusti da su jedva brojivi golim okom. recimo da ih prosječno ide 10-15 u centimetar.
Da ide 10-15 u centimetar god bi bio skoro milimetar a rekao bih da ih u centimetar na pojedinim mjestima ide i 30. Točno se vidi koje su godine bile bolje a koje lošije. Ako se deblo nije debljalo brže od grana, a ne znam zašto bi tako bilo, drvo ima najmanje 250 godina.
Dakle 1764, kada  je mali mugo niknuo  još su spaljivali vještice. Te je godine umrla  Madame de Pompadour. Deklaracija o nezavisnosti Amerike još nije bila napisana. Kada je Marija terezija pripojila Rijeku Hrvatskoj Mugo je imao 12 godina, a kada je Ban Jelačić objavio ukidanje kmetstva, naš mugo je već bio starac od 84 godine i već je pokazivo da  bi mogao biti dobar jamadori  :chinaman: