Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Samo da vas pozdravimo :)  (Posjeta: 23959 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Elena i Davor

Samo da vas pozdravimo :)
« : 26-05-2007, 21:14:20 »
Bok! Upravo smo se registrirali na vaš forum pa samo da vas sve pozdravimo.  :mdr: Inače se bavimo akvaristikom - preko nje smo zavoljeli bilje. Nabavili smo svoj prvi bonsai, nešto smo pročitali literature, malo prosurfali po vašem forumu, malo po stranicama. Još ne znamo gotovo ništa, tak da će biti pitanja :dunno:
Uglavnom, veselimo se druženju s vama  :lol:  Pitanja slijede uskoro.
Pozdrav iz Čakovca :)

Offline DonQuijote

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #1 : 26-05-2007, 21:38:52 »
Bok Međimurci :great: dobrodošli

Offline Marija

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #2 : 26-05-2007, 21:43:29 »


Samo mi je zbunjoza malo zbog imena... pa nije valjda da imate baš o svemu isto mišljenje  

:gigle: ne znate što vas čeka ... npr. prepiranja oko toga koju granu ukloniti a koju ne   :tlab: ....
ko zna možda se tada preregistrirate odvojeno  :dunno:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Elena i Davor

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #3 : 28-05-2007, 08:25:14 »


Samo mi je zbunjoza malo zbog imena... pa nije valjda da imate baš o svemu isto mišljenje  

:gigle: ne znate što vas čeka ... npr. prepiranja oko toga koju granu ukloniti a koju ne   :tlab: ....
ko zna možda se tada preregistrirate odvojeno  :dunno:


     :gigle: Marija, naravno da nemamo isto mišljenje o svemu, vrlo često je  :P90::grrrrrr::whip: ... Ali, zato ćemo imati za početak 2 drvca. Trenutno samo Elena ima svoje, a ja se kunem da joj nisam pipnuo ni grančicu ni listić  :ange: . Meni je uskoro rođendan pa ću dobiti svoje. Za koji dan mi vraćaju fotić pa ćemo staviti fotku Eleninog drvca da nam pomognete oko identifikacije i nekim savjetima o održavanju i rezuckanju. Ako nije problem, ne bismo se preregistrirali, jer već smo 2 godine na akvarij.net-u skupa registrirani i nema frke. Jedino ako vam treba član više  :mdr:
    Evo prvog konkretnog pitanja - imamo doma 8 akvarija (7 biljnih i jedan ciklidni). Tjedno vršimo izmjenu vode u njima (dakle, redovito ih održavamo) pa nas interesira što mislite da se tom vodom koristimo za zalijevanje drva? Voda je u svim akvarijima čista, ribe su zdrave, biljke isto tako. U vodu se doadaju samo sredstva za pripremu na biljnoj bazi (uklanjanje teških metala) i gnojivo za akvarijsko bilje (mikroelementi, Fe, makroelementi K2HPO4 i KNO3) - treba napomenuti da su koncentracije dosta niske da ne bi alge prevladale.
Pozdrav iz Čakovca :)

Offline gal

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #4 : 28-05-2007, 08:49:49 »
Tjedno vršimo izmjenu vode u njima (dakle, redovito ih održavamo) pa nas interesira što mislite da se tom vodom koristimo za zalijevanje drva?

Voda je voda, ak je dobra ribama bit će dobra i drveću.... ono je ipak manje zahtjevno. (osim ak nisu u pitanju morske ribe  :gigle: )

Offline Elena i Davor

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #5 : 28-05-2007, 09:02:55 »
nema bilja u morskim akvarijima :mdr:, dakle slatka voda.
Pozdrav iz Čakovca :)

Offline Andrija Zokić

Re: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #6 : 28-05-2007, 09:24:59 »
Prodajete li riblji izmet? Cuo sam da je to odlicno gnojivo za bonsaije :rofl: .
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Elena i Davor

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #7 : 29-05-2007, 08:17:22 »
Hi, hi, hi, riblji izmet na prodaju  :gigle: ... A tko bi to kupio?  :histerical: Uglavnom, skužili smo da vjerojatno ne šteti (ne izmet, nego zrela voda). thnx
A sad nekoliko pitanja. Ovo je Elenino drvce:





Pozdrav iz Čakovca :)

Offline Elena i Davor

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #8 : 29-05-2007, 08:22:43 »
Da li bi to bio kineski brijest? Ove mlade grančice, one se režu stalno ili postoji točno određeno vrijeme rezanja?
Dalje, ovo dolje drvce sam ja dobio jučer. Je li to carmona macrophylla i koji je hrvatski naziv za ovo drvo? Listovi koji rastu direktno iz debla, oni se moraju uklanjati, ne?
Znam da nisu posađeni u adekvatne posude (pretpostavljam da ih tak prodaju jer su iz rasadnika). Sad se ne presađuje, nego možemo tek naredne godine, ne? I još jedno pitanje - hoće li ta drvca preživjeti unutra ili ih treba stavljati van? Hvala.
Pozdrav iz Čakovca :)

Offline hknezovi

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #9 : 29-05-2007, 10:09:01 »
Da li bi to bio kineski brijest? Ove mlade grančice, one se režu stalno ili postoji točno određeno vrijeme rezanja?
Dalje, ovo dolje drvce sam ja dobio jučer. Je li to carmona macrophylla i koji je hrvatski naziv za ovo drvo? Listovi koji rastu direktno iz debla, oni se moraju uklanjati, ne?
Znam da nisu posađeni u adekvatne posude (pretpostavljam da ih tak prodaju jer su iz rasadnika). Sad se ne presađuje, nego možemo tek naredne godine, ne? I još jedno pitanje - hoće li ta drvca preživjeti unutra ili ih treba stavljati van? Hvala.

Da u pitanju je Carmona macrophylla ( Fukienski čaj ) i najbolje rastu kad su na jednom mjestu. Inače je to vrsta koja kod nas može rast jedino u zatvorenom prostoru zbog hladnoća. Ova vrsta je podosta osjetljiva na više stvari te je preporuka striktnog pridržavanja uputa. Ukoliko ih nemaš ili te zanima iskustveni savjet javi se PP-om.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Elena i Davor

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #10 : 29-05-2007, 11:17:22 »
hknezovi, hvala na pomoći.
U vezi zalijevanja - znači da kupimo destiliranu vodu za zalijevanje? To je najbolje? Ili pipovača koja je odstajala? Destilirana mora, pretpostavljamo, ići uz dohranu - neko NPK gnojivo za bonsaije (ili obično, ali razblaženo). Tekuće željezo se dodaje ili ne?
Pozdrav iz Čakovca :)

Offline hknezovi

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #11 : 29-05-2007, 13:32:50 »
Važalost
hknezovi, hvala na pomoći.
U vezi zalijevanja - znači da kupimo destiliranu vodu za zalijevanje? To je najbolje? Ili pipovača koja je odstajala? Destilirana mora, pretpostavljamo, ići uz dohranu - neko NPK gnojivo za bonsaije (ili obično, ali razblaženo). Tekuće željezo se dodaje ili ne?

Odstajala pipovača nije riješenje problema kamenca koji se zbog strukture debla sakuplja u njenmu. Nažalost kupovina destilirane vode ili sakupljanje kišnice je jedino riješenje. Što se tiče NPK - drvo je još mlado i nije zasad potrebno kupovati gnojivo za održavanje bonsaia, već gnojiva kao proplant 25-25-25. Naravno kod takvog gnojiva zalijevaš jedino zemlju.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline gal

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #12 : 29-05-2007, 14:22:52 »
Odstajala pipovača nije riješenje problema kamenca koji se zbog strukture debla sakuplja u njenmu. Nažalost kupovina destilirane vode ili sakupljanje kišnice je jedino riješenje. Što se tiče NPK - drvo je još mlado i nije zasad potrebno kupovati gnojivo za održavanje bonsaia, već gnojiva kao proplant 25-25-25. Naravno kod takvog gnojiva zalijevaš jedino zemlju.

Citirat ću majstora W. Palla koji kaže da ima 500 - 700 bonsaia i preko 1000 drva u pripremi i sve zalijeva vrlo tvrtom pipovačom već 30 godina i poziva sve da dođu u njegov vrt da pogledaju u kako "lošem" stanju su njegova drva.... Meni dosta!

Offline hknezovi

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #13 : 29-05-2007, 14:29:40 »
Ali isto tako je spomenuo da baš i nije ljubitelj tropskih vrsta.
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub

Offline Marija

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #14 : 29-05-2007, 14:32:18 »
Ali isto tako je spomenuo da baš i nije ljubitelj tropskih vrsta.

Baš zanimljivo kako svi pamtimo različite stvari ... ja se uopće ne sjećam da je to rekao  :smile:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai