Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Samo da vas pozdravimo :)  (Posjeta: 24310 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline gal

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #15 : 29-05-2007, 14:36:51 »
U tropske vrste se nimalo ne kužim, pa ak sam uletio...sory! Ne znam jel njima možda smeta tvrda voda.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #16 : 29-05-2007, 14:37:46 »
Odstajala pipovača nije riješenje problema kamenca koji se zbog strukture debla sakuplja u njenmu. Nažalost kupovina destilirane vode ili sakupljanje kišnice je jedino riješenje. Što se tiče NPK - drvo je još mlado i nije zasad potrebno kupovati gnojivo za održavanje bonsaia, već gnojiva kao proplant 25-25-25. Naravno kod takvog gnojiva zalijevaš jedino zemlju.

Citirat ću majstora W. Palla koji kaže da ima 500 - 700 bonsaia i preko 1000 drva u pripremi i sve zalijeva vrlo tvrtom pipovačom već 30 godina i poziva sve da dođu u njegov vrt da pogledaju u kako "lošem" stanju su njegova drva.... Meni dosta!

Vrlo tvrda pipovača je od 22-29 nečega po nekoj njemačkoj klasifikaciji upotrebljavanoj u vodnim krugovima. Sjeverna hrvatska ima vodu tvrdoće 22 a cijeli Zagreb 24. Bilo bi dobro znati kolka je tvrdoća kod Palla po toj skali.

Offline Marija

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #17 : 29-05-2007, 14:39:53 »
koliko se sjećam iznad 20
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #18 : 29-05-2007, 14:44:00 »
koliko se sjećam iznad 20

22 je još dobra voda za biljke, no sve preko je previše pa bi trebalo poraditi na uklanjanju kamenca ili jednostavno destilaciji.

Offline Andrija Zokić

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #19 : 29-05-2007, 14:57:33 »
22 je još dobra voda za biljke, no sve preko je previše pa bi trebalo poraditi na uklanjanju kamenca ili jednostavno destilaciji.

Odakle ti ta informacija?
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #20 : 29-05-2007, 15:03:48 »
22 je još dobra voda za biljke, no sve preko je previše pa bi trebalo poraditi na uklanjanju kamenca ili jednostavno destilaciji.

Odakle ti ta informacija?

Da sada ne bubam na pamet, pogledat ću gdi sam to nedavno pročitao pa javim tu. Možda sam to čuo i na TV-u, nisam siguran, no siguran sam da su brojke točne.

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #21 : 29-05-2007, 15:09:24 »
Za početak copy/paste sa:
http://www.majstor.hr/teme/2000/5-6/water-king/waterking.shtml

Prema njemackim stupnjevima tvrdoce, °dH, voda je po tvrdoci svrstana u prakticnu tablicu:
meka  0° do 7°dH
srednja  8° do 14°dH
tvrda  14° do 21°dH
vrlo tvrda  vise od 21°dH
Nije nimalo utjesno, no voda u mnogim nasim krajevima ima tvrdocu izmedju 18 i 22°dH pa ne cudi zanimanje onih kojima upravo voda kvari zadovoljstvo pri svako-dnevnoj uporabi sve osjetljivijih kucanskih strojeva.
Tvrda voda je ozbiljan problem jer iz nje se izlucuje i talozi kamenac i postupno prekriva sve povrsine koje su u dodiru s vodom.


Offline DonQuijote

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #22 : 29-05-2007, 15:12:40 »
Perilica dulje živi uz Kalgon :whistle:

Offline Andrija Zokić

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #23 : 29-05-2007, 15:14:24 »
Pogledao sam na videu. Pall zalijeva sa vodom iz slavine tvrdoce 22 sve svoje bonsaije ukljucujuci i azaleje. Za destiliranu vodu kaze da je otrov. Ako se vec zalijeva kisnicom, tada treba redovito prihranjivati.
Takodjer kaze da se drvu potrebni minerali ne nalaze u kisnici vec u vodovodnoj vodi.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Elena i Davor

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #24 : 29-05-2007, 17:33:47 »
Ako se smijem uključiti svojim skromnim iskustvom u raspravu. U biljnim akvarijima je poželjno koristiti pipovaču pri tjednoj djelomičnoj izmjeni vode upravo zbog otopljenih kalcijevih i magnezijevih soli i niza mikroelemenata koji su za zdravi rast bilja potrebni. Tvrda voda je po tome ok, ali problem kamenca ostaje. Miješanjem pipovače i destilirane vode ona se omekšava (ili se za to koristi R/O uređaj), ali se time voda osiromašuje za makro i mikroelemente koji su u njoj. Destilirana mi je logična ako se dodaje gnojivo (kad se već treba početi dodavati) i logična mi je iz razloga da se zemlja ne stvrdne zbog kalcija.
Tak... Znači, nema jednoznačnog odgovora... Budem istestirao akvarijsku vodu i pipovaču da vidim kak stojim s tvrdoćom. Već dugo nisam testiral.
Pozdrav iz Čakovca :)

Offline Andrija Zokić

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #25 : 29-05-2007, 18:42:49 »
Inace, odlicne su vam stranice. Tona informacija. Tko bi rekao da se toliko ljudi u Hrvatskoj bavi akvarisitikom.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Elena i Davor

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #26 : 29-05-2007, 18:44:44 »
Pipovača: GH=13, KH=10, pH=8.0
Akvarijska voda: GH=11, KH=7, pH=7.5
Po ovome se vidi da bilje u akvarijskoj vodi "troši" minerale iz pipovače jer je snižena generalna tvrdoća i karbonatna tvrdoća (plus toga što voda stalno malo hlapi, a minerali ostaju u njoj - bilo bi logično da je sa svakom izmjenom voda tvrđa u akvariju - a tvrdoća pada). Moj je zaključak da radije koristim akvarijsku vodu za zalijevanje da se barem malo izbjegne stvrdnjavanje zemlje. Kaj vi mislite?
Pozdrav iz Čakovca :)

Offline Elena i Davor

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #27 : 29-05-2007, 18:46:10 »
Inace, odlicne su vam stranice. Tona informacija. Tko bi rekao da se toliko ljudi u Hrvatskoj bavi akvarisitikom.
thnx :)
Pozdrav iz Čakovca :)

Offline djavoizkrsa

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #28 : 29-05-2007, 20:32:48 »
I ja sam preko akvaristike dosao ovamo  :smile:
Samo je put bio malo komplikovani, nesto ovako:
 http://www.akvaristika.org   zatim sam tamo nasao forum www.svetbiljaka.com  i zatim sam tamo naisao na marijin topic o novom bonsai sajtu i eto me.
A inace sam i ja akvarista ( ono kao   :mdr:)

Offline hknezovi

Odg: Samo da vas pozdravimo :)
« Odgovori #29 : 30-05-2007, 15:37:48 »
Pipovača: GH=13, KH=10, pH=8.0
Akvarijska voda: GH=11, KH=7, pH=7.5
Po ovome se vidi da bilje u akvarijskoj vodi "troši" minerale iz pipovače jer je snižena generalna tvrdoća i karbonatna tvrdoća (plus toga što voda stalno malo hlapi, a minerali ostaju u njoj - bilo bi logično da je sa svakom izmjenom voda tvrđa u akvariju - a tvrdoća pada). Moj je zaključak da radije koristim akvarijsku vodu za zalijevanje da se barem malo izbjegne stvrdnjavanje zemlje. Kaj vi mislite?

Takva voda je već zadovoljavajuća. Sa nojm možeš bez problema zalijevati drvo.

 :ange: Ovo već postaje prava biljna i životinjska zajednica  :ange:
Bonsai forever
Hrvatski Bonsai Klub