Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: DRIN - kako, kada, koliko  (Posjeta: 15836 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

DRIN - kako, kada, koliko
« : 09-05-2014, 13:03:10 »
Evo, i mi "majstori koji već dvije godine gnjavimo nekakve panjeve" još uvijek imamo početnička pitanja  :whoot:
Dakle, kupio bočicu DRIN-a (49kn) i izluđuju me one norme "litara na hektar" jer sam za te proračune preglup (jer imam kao cca 0,0004 hektara bonsaija  :idiot:).
Svi koji koristite DRIN, za vas pitanja dakle glase:
1. Koja je količina DRIN-a na litru vode da s tim prskam po lišću.
2. S obzirom da je vjerojatno odgovor na prvo pitanje u mililitrima, kako dozirate tu količinu?
3. Koliko često prskate DRIN-om? Prema uputi samo na početku vegetacije ili cijelo vrijeme, u kojim razmacima?

S obzirom da je topla voda već izmišljena lijepo prosim da mi prenesete svoja iskustva  :worthy:

EDIT: Da, pročitao sam forum i našao temu o DRIN-u, ali priznajte da su se mnoge stvari promijenile od tada, pa ne znam je li informacija od 2011. još uvijek na snazi.

Offline gal

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #1 : 09-05-2014, 13:55:56 »
1. 0,5-1,0 ml/l
2. plastična šprica (injekcija) ima svaka apoteka i teta medicinska
3. 0,5 ml/l - može kao obično lisno gnjojivo svaka dva tjedna, 1,0 ml/l poslije tuče, suše, nametnika, piganja grana i drugog stresa, osim prskanja može i zalijevanje (recimo poslije presadnje) u većoj koncentraciji 2-3 ml/l...
4. uglavnom ne šteti - probo u svim kombinacijama, korisnost  :question:

Offline alexhor

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #2 : 09-05-2014, 14:01:17 »
Faaalaa, Gal  :bravoPrika:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #3 : 09-05-2014, 14:43:38 »
I moja drvca danas dobila prvu dozu DRIN-a !!  Kaj da očekujem....jel buummmmm :histerical:  ili....nježno polako, ženstveno...laganini   ??   Jučer nisam stigla pitati majstora  kofi

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #4 : 09-05-2014, 15:25:57 »
I moja drvca danas dobila prvu dozu DRIN-a !!  Kaj da očekujem....jel buummmmm :histerical:  ili....nježno polako, ženstveno...laganini   ??   Jučer nisam stigla pitati majstora  kofi
možda ti je najrealnije da ništa ne očekuješ. nećeš vidjeti nikakvu razliku. pogotovo buuuum... :)
što ne znači da stvar nije dobra :)

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #5 : 09-05-2014, 15:38:58 »
E pa Sebastijane, dobar ti je odgovor...puno bolji nego moje pitanje !! :happy2:

Ok, idemo dalje istim tempom kao do sada....pa nek i rezultati budu takvi !! :nevin:

Offline Adrian

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #6 : 09-05-2014, 16:18:46 »
Jednom sam oprskao u voćnjaku korov u redu ispod jabuka Cidokorom 1% kao i uvijek. Naredni dan sam na dio voćnjaka stavio 0,5% Drina, jer je bio dosta rodan da izazovem jaču diobu stanica po oplodnji za kasnije krupnije i jednoličnije jabuke. I naravno taj je Drin padao i po dan prije oprskanom korovu. Jelte??? uglystupid :question:
I tako ja za kojih 10 dana razmišljam zašto mi se na jednom dijelu voćnjaka drač lijepo suši, a na drugom nikako??
Da li tko zna odgovor? :happy2:

Offline Adrian

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #7 : 09-05-2014, 16:27:19 »

Dakle, kupio bočicu DRIN-a (49kn) i izluđuju me one norme "litara na hektar" jer sam za te proračune preglup (jer imam kao cca 0,0004 hektara bonsaija  :idiot:).


Ako u uputstvu piše da je doza za voćnjak ili vinograd 2 kg /ha to znači da ako vinograd u punoj vegetaciji oprskamo sa 1000 lit vode /ha, moramo potrošiti 2 kg, dakle koncentracija je 0,2 %. U tom slučaju je koncentracija uvijek 0,2% bilo da prskamo na početku vegetacije kad treba 500 lit/ha, ili u višku vegetacije kad treba i 1200 lit/ha.  E sad, ako imamo atomizer koji troši 2X manje vode na ha, onda se toliko puta povećava koncentracija da bi opet na 1ha bilo raspoređeno 2 kg sredstva.

Možda mi na bonsajima ne možemo ustavnoviti razliku jer nemamo 60 identičnih komada pa da 30 oprskamo, a 30 ne oprskamo, i radimo analizu varijance....no iz iskustva u praksi u voćnjaku i vinogradima znam da kad je gusto Drin uvijek "povuče", ali kad je sve OK, nema baš razlike.

Offline alexhor

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #8 : 09-05-2014, 16:38:44 »
Ako u uputstvu piše da je doza za voćnjak ili vinograd 2 kg /ha to znači da ako vinograd u punoj vegetaciji oprskamo sa 1000 lit vode /ha, moramo potrošiti 2 kg, dakle koncentracija je 0,2 %. U tom slučaju je koncentracija uvijek 0,2% bilo da prskamo na početku vegetacije kad treba 500 lit/ha, ili u višku vegetacije kad treba i 1200 lit/ha.  E sad, ako imamo atomizer koji troši 2X manje vode na ha, onda se toliko puta povećava koncentracija da bi opet na 1ha bilo raspoređeno 2 kg sredstva.
E o tome ja pričam, da ja idem to računati sam vjerojatno bi uništio i sanduk od jelovine :)
Zato mi je jednostavnije kad mi Gal to veli izračunato. U svakom slučaju, Adriane, hvala.
Ja sam nešto prskao prije, a to nije bilo dobro, pa je sve nekako zastalo i s čudnim pojavama po rubovima lišća, stoga, ako sam napravio stres, vidjet ću kako će Drin to izvući.

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #9 : 09-05-2014, 16:43:12 »
Kad zagusti...DRIN uvijek povuće, al kad je sve OK..nema razlike !! :lol:  Ali i to je dobro znati !!!

Offline sanjinko

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #10 : 10-05-2014, 09:48:08 »
jedno pitanje glede drina.jedan orientalis mi se bori za život,zelen je bacio je i jedan pupić.dali da ga pošpricam drinom(hoće li ga apsorbirati preko kore)ili da ga zalijem sa otopinom(normalnom,ili jačom što je gal gore napisao)?

Offline Adrian

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #11 : 10-05-2014, 16:04:41 »
Drin se apsorbira kolko je meni poznato samo preko lista i to najbolje kad su niže temperature, navečer...
Čim je prirast mlađi, nježniji, koriste se i niže koncentracije, ali se radi više puta.

Offline sanjinko

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #12 : 11-05-2014, 12:08:49 »
vjerovat ću ovo što gal kaže,da ne šteti.pa ću ga probati zaliti s nekom osrednjom mjerom,pa šta bude.

Offline Adrian

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #13 : 11-05-2014, 12:38:57 »
Stimulant koji djeluje i preko tla i preko lista je Amalgerol.

Offline Marija

Odg: DRIN - kako, kada, koliko
« Odgovori #14 : 21-05-2014, 14:29:23 »

Dakle, kupio bočicu DRIN-a (49kn) i izluđuju me one norme "litara na hektar" jer sam za te proračune preglup (jer imam kao cca 0,0004 hektara bonsaija  :idiot:).


Ako u uputstvu piše da je doza za voćnjak ili vinograd 2 kg /ha to znači da ako vinograd u punoj vegetaciji oprskamo sa 1000 lit vode /ha, moramo potrošiti 2 kg, dakle koncentracija je 0,2 %. U tom slučaju je koncentracija uvijek 0,2% bilo da prskamo na početku vegetacije kad treba 500 lit/ha, ili u višku vegetacije kad treba i 1200 lit/ha.  E sad, ako imamo atomizer koji troši 2X manje vode na ha, onda se toliko puta povećava koncentracija da bi opet na 1ha bilo raspoređeno 2 kg sredstva.


Mene zanima prskanje atomizerom u masliniku jer smo ga baš nedavno kupili.
Kako sam shvatila s njim je utrošak vode manji, pa je time koncentracija škropiva veća ... ali doza po hektaru ostaje ista?!  uglystupid :idiot:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai