Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drveće jednog početnika  (Posjeta: 47651 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline LONICERA

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #105 : 11-03-2016, 15:05:14 »
Od svakog grma se može dobiti stabalce. Grmovi su često pogodni za bonsai, a japanske dunje znaju biti prekrasne. Iako se na slici baš ne vidi najbolje deblo čini se da će ova tvoja biti super.

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #106 : 11-03-2016, 15:09:36 »
Vidio je Radovan kaj naprave voluharice za podzemnim djelom  japanske dunje ... koji obožavaju !! Očito nemaš voluharica....jer da ih imaš....nebi pod zemljom našao ovaj dragulj !!  :rofl:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #107 : 12-03-2016, 18:57:59 »
To joj ja malo tepam Dunja-Dunjarica..  :tlab:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #108 : 12-03-2016, 20:03:14 »
E, gospođa dunja je danas izašla iz "niš-koristi" vrtne zemlje i dobila novu posudu s lijepim 80/20 supstratom. Evo sad to izgleda ovako....
Za sad ću je pustiti nek opet dođe k sebi, samo sam prorijedio izboje.....

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #109 : 12-03-2016, 20:31:36 »
A bilo je malo i drilanja.
Ovo je brijest.
Na prvoj slici se vidi kako je bio odrezan, i bacio je prošle godine samo jedan jedini pup na vrhu, tako da ga nisam mogao više skratiti. Zato sam svinuo tu granu prema dolje pa ću graditi neobičnu krošnju prema dolje. Danas sam raskopao koru da vidim koji je dio kore i debla odumro. Lijepo se vidi na slici.
A na drugoj i trećoj slici je rezultat nakon Dremela.

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #110 : 13-03-2016, 22:35:29 »
Još jedan glog ožican...

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #111 : 15-03-2016, 11:19:22 »
Priča o lipi.
Kad sam svojedobno posjetio našeg dragog brku u Belišću, hodali smo po njegovom vrtu. Pri tome sam trebao paziti da na nešto ne stanem i ne slomim, prilična je gužva tamo kod roštilja, polako je počinjao sumrak i padala je kišica.
Čini mi se da brko baš ne voli rezanje, a ja kakav već jesam dosta sam jak na rezanju tuđeg drveća, barem na riječima. Tako je i ovu lipu brko podigao sa zemlje, čulo se krckanje jer je jedan korijen urastao u zemlju kroz rupu. Odmah sam rekao, "lijepa je ali previsoka, ja bih to odrezao na pola". Brko je samo otklimao glavom sentimentalno vezan za ovu krošnjicu. Na kraju je rekao "evo darujem ti je, pa je odreži kako misliš"
I tako je lipa preživjela kod mene godinu dana u svojoj maloj posudi. Sto puta sam hodao oko nje gledao je sa svih strana. I na kraju je nisam odrezao. Dijelom zbog brke, a dijelom zbog toga što sam napokon odlučio kako ću pokušati  riješiti strukturu. Presađena je u malo veću posudu, odrezao sam ona dva ravna korijena koja su rasla negdje iz zraka (brko zna koji su) odmah ispod ove donje debele grane. S obzirom na visoko stablo, približio sam ovu dodatnu donju granu (koja je rasla negdje pod 45 u stranu) kako bi njena niža krošnja popunila taj prostor u sredini i čini mi se da je to dobra odluka. Kompletno sam je ožicao da je približim nekakvoj svojoj viziji. Fotografije na žalost ne daju onaj željeni 3D izgled pa stavljam jednu "an fejs" i jednu odozgora. Zadovoljan, bit će to lijepo drvce, jedva čekam da prolista. Jedino ne znam jel cordata ili platyphyllus? Crveni pupovi? Mislim da je ovo drugo, velelisna...

Offline Helio

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #112 : 15-03-2016, 13:50:14 »
Mislim da Brko može bit jako zadovoljan  :likee:
Nego jedno pitanjce glede te najdonje grane (second trunk). Hoče li napravit kvrgu taman poviše tla ili će se sve to spojit i dat rezultat kako treba ? Pitam jer imam i ja par takvih slučajeva.

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #113 : 15-03-2016, 14:27:11 »
To mi je problematičan dio, odmah ispod te grane (vidi se rez) su bila dva korijena koja su išla prema dolje pod 45 (i još k tome su se križali), ispod njih je bila praznina i nikako se nisu uklapali. Odrezao sam ih da očistim bazu pa sam sad stavio u nešto dublju posudu nego je bila da se preostalo korijenje malo stabilizira. Već je sad negativno suženje ispod te grane a s vremenom neće postati bolje, samo gore. Toga sam svjestan, ali trenutno ne brinem o tome. One step at a time. Tek je presađena i malo prorijeđena, te ožicana, mislim da će to podnijeti i da je dovoljno za ovo proljeće.
U budućnosti, vidjet ću što će se dogoditi s nebarijem , no izgledno je da je čeka još operacija.
Prva varijanta je klasični layering, skinem prsten kore odmah ispod zadebljanja, napravim ogradicu oko toga i popunim supstratom da se zakorijeni. Tako bih napravio novi nebari i snizio drvo za cca 5 cm.
Druga varijanta je napraviti nepravilni prsten (mislim da ne ide vodoravno okolo nego da malo krivuda) koji će biti uži nego za layering, s ostavljenih par mostova, takva rana bi izazvala kalusiranje i zatvaranje nedostajuće kore pa bi kroz više pokušaja napravio nekakvu umjetnu kvrgu (ili gvrge) kojim bi zadebljao prostor od te grane  to tla.
Treća varijanta je varanje, postavljanje nekakvog prigodno oblikovanog kamena ili komada drveta ispod grane te pokrivanje mahovinom kako bi se popravio vizualni dojam.

Offline Helio

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #114 : 15-03-2016, 15:30:10 »
Ma nisam mislio da treba nešto delat na tome sad, nego više hortikulturalno kako će drvo odreagirat ono u smislu sacrifice branch. Ne mislim da je ti trebaš maknut,nego me čisto zanima kako ta teorija sacrifice branch fercera u stvarnosti.

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #115 : 15-03-2016, 16:11:48 »
A to... mislim da "fercera" kako treba, ovo neće biti sacrifice branch jer mi treba, ali kad trebaš zadebljati neki dio onda je svakako dobro ostaviti granu i pustiti je da raste kako joj se prohtije, kod drveća s dominacijom krošnje kad ta grana postane najviša može se dogoditi da deblja puno brže, a što je ona deblja mora zadebljati i dio iz kojeg raste. Spor proces, jako spor, ali...

Harry je sve sažeo u 6 pravila:
The main principles to understand when developing new trunklines (new ‘leaders’) or branches on bonsai are as follows:

1. The shoots (be they potential branches or leaders) with the most growth will thicken the fastest.
2. The shoots with the least growth will thicken slowest.
3. To encourage growth in a shoot, do not prune that shoot.
4. To encourage maximum growth in a shoot, prune all other shoots on the tree.
5. To stop a shoot growing, pinch back that shoot.
6. To minimise growth, do not let the new growth extend (by pinching the new growth as it opens)

Using these 6 basic principles, the bonsai enthusiast can control which parts of a tree grow and eventually become thicker and which parts remain as they are.

Eto, skoro ko Sveto pismo... :9

Offline brko

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #116 : 15-03-2016, 23:23:17 »
  -Tilia  Cordata,definitivno i cvast če sigurno kad dođe vrijeme za to,to je trebalo biti dvostruko deblo samo što se nebari izuzev ona dva korijena razvio dolje no mislim to si vidio kod presadnje ,ali vidim da imaš drugu viziju i svđa mi se .
  Ti se ne bojiš škara i žice i samo daj ,one mogu puno izdržati svakakvih nepogoda osim suše tu su slabe.valjda ču poživjeti još desetak godina da vidim finale  :great:.

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #117 : 15-03-2016, 23:28:33 »
Znači sitnolisna ili kako neki kažu "ilirka", još bolje :)

Offline alexhor

Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #118 : 13-06-2016, 14:38:09 »
Haha, kakvo iznenađenje! 
Moj ponos, bijeli dud, uopće nije bijeli dud.

Naime, Morus alba se očito identificirao kao Morus nigra :)

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drveće jednog početnika
« Odgovori #119 : 13-06-2016, 21:57:33 »
Znaći varao si ljude na izložbi. :whistle: :bravoPrika:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!