Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drilanje  (Posjeta: 40381 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: Drilanje
« Odgovori #45 : 19-06-2014, 20:58:01 »
evo moje prvo drilanje... dal to liči na išta sve sam radio ručno jedino sam sa četkom kasnije izravno sve još sutra dovršavam pa stavim slike...  :jupije:

1. stablo izgleda poluživo. U ovo doba godine ako je zdravo trebalo bi imati puno veće izboje. To pišem, jer ako stablo nije zdravo NE DRILA SE i dodatno stavlja pod stres.
2. Ako bi ta tanja grana trebala preuzeti funkciju vrha onda to treba (KAD STABLO BUDE ZDRAVO)  izdrilat tako da nema batrljka. Ne ostavlja se tako dugi batrljak pa se onda radi rupa. Prijelaz s deblje grane na tanju treba biti "neprimjetan", postupan.


Evo primjer drilanja prijelaza debelog debla na tanku granu na "Imperatoru"
1. i 2. slika su odmah nakon drilanja 2012, a 3. je iz 2014.  :mdr:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Laky1510

Odg: Drilanje
« Odgovori #46 : 19-06-2014, 21:56:02 »
stablo je zdravo pustilo je nove listove na kraju grane i dolje kod korjena izboje pušta stalno koje mičem dok ne odrvene... problem sa ovim stablom je šta je izvađeno i polomljeno nakon vremena vađenja ja sam ga samo izvuko odrezao i pustio da vidim oće se oporavit i uspjelo je pa ću vidjet do iduće godine šta će bit,,, ako ne uspije onda moram nešto novo kopat al ajde barem živim u gorskom kotaru pa sam u šumi i imam materijala  :hihihi: a šta se tiće grane nisam planirao da ona ona bude vrh nego nacijepit neku mladicu breze kroz deblo da mi dnji dio i korjen služe kao nebari a gornji dio kao novi vrh znam da to nije idealna solucija ali pošto je to za sada jedino stablo koje imam trudim se da napravim šta više od njega... i usput šta se cijepljenja tiče sa čime je najbolje rupu zatvorit? 

BTW: Hvala na slikama sutra onda skračujem batrljak  8)

Offline Marija

Odg: Drilanje
« Odgovori #47 : 19-06-2014, 22:38:02 »
stablo je zdravo pustilo je nove listove na kraju grane
To ne znači da je zdravo. Ako je stablo vađeno ovu zimu onda se još nije primilo i nije spremno za drilanje!!!
Na stablu se ne radi prvu godinu nakon vađenja.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Drilanje
« Odgovori #48 : 24-06-2014, 10:44:25 »
...jedno moje friško drilanje hrasta... Ovdje druge tehnike ne bi bile od velike pomoći...

Offline alexhor

Odg: Drilanje
« Odgovori #49 : 24-06-2014, 10:55:10 »
Izgleda super, čime to sad premažeš?

Offline gal

Odg: Drilanje
« Odgovori #50 : 24-06-2014, 11:01:28 »
Izgleda super, čime to sad premažeš?
Ničim, tako zub vremena prije odradi svoje...

Offline Marija

Odg: Drilanje
« Odgovori #51 : 24-06-2014, 14:08:48 »
Brener je odradio svoje ....  :hihihi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline sanjinko

Odg: Drilanje
« Odgovori #52 : 26-06-2014, 20:39:21 »
...jedno moje friško drilanje hrasta... Ovdje druge tehnike ne bi bile od velike pomoći...
lijepo gal dobro je ispalo,ajde vu "stariji"slijedite gala pa stavite slika što više kako je bilo prije kako kasnije.s čime si radio?mala brusilica vjerojatno?

Offline Marija

Odg: Drilanje
« Odgovori #53 : 27-06-2014, 09:08:24 »
lijepo gal dobro je ispalo,ajde vu "stariji"slijedite gala pa stavite slika što više kako je bilo prije kako kasnije.
Baš sam kopala po našim slikama i zaključak je da rijetko snimamo prije-poslije drilanja ....
još ću malo pogledati, imamo puno slika i teško je iskopati  :umm:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline gal

Odg: Drilanje
« Odgovori #54 : 27-06-2014, 10:32:07 »
s čime si radio?mala brusilica vjerojatno?
Velika Metabo sa sajlom na okretnom postolju i mala "no name" također sa sajlom, od nastavaka onaj s dva prstenasta noža za grubo skidanje mase, nastavak za glodanje u obliku svrdla za duboko ulaženje, zatim trokraki nastavak koji ostavlja plitke žlijebove, a na maloj brusilici nastavak za koji radi trokutaste žlijebove i također glodalo u obliku svrdla te mala čelična četka. Sve skupa je trajalo manje od sat vremena pa je moglo ispasti i bolje, al za razinu kvalitete materijala sasvim dovoljno...
Inače na crnogorici radim pretežno ručnim alatom.

Offline gal

Odg: Drilanje
« Odgovori #55 : 27-06-2014, 10:42:55 »
pa stavite slika što više kako je bilo prije kako kasnije
...ni ja nemam puno slika drilanja, evo iskopao sam jedno koje sam radio na kuriki. Ovdje sam poslije drilanja dlijetom doradio jer se drvo fino raslojavalo, a brener je naravno i ovdje odradio svoje... :mdr:

Offline alexhor

Odg: Drilanje
« Odgovori #56 : 27-06-2014, 11:07:46 »
E daj pliz poslikaj ove alate (nastavke) da vidim kako to izgleda.  :chinaman:

Offline grabar

Odg: Drilanje
« Odgovori #57 : 27-06-2014, 21:27:08 »
kurika mi se baš pjaža :hihihi: :great: :great: :great:

Offline sanjinko

Odg: Drilanje
« Odgovori #58 : 28-06-2014, 10:26:21 »
lijepo gal dobro je ispalo,ajde vu "stariji"slijedite gala pa stavite slika što više kako je bilo prije kako kasnije.
Baš sam kopala po našim slikama i zaključak je da rijetko snimamo prije-poslije drilanja ....
još ću malo pogledati, imamo puno slika i teško je iskopati  :umm:


ne sumnjam mare da ćeš ti već neć riješit,dobro ovo gal radi meni se svidja,plus još vremenska patina,bit će to lijepo.i mene gal zanima alat pogotovo za veliku brusilicu i gdje si ga ispazario ako nije tajna

Offline gal

Odg: Drilanje
« Odgovori #59 : 30-06-2014, 08:19:42 »
E daj pliz poslikaj ove alate (nastavke) da vidim kako to izgleda.  :chinaman:
Evo, uglavnom koristim ove sa prve slike, i povremeno ostale sa druge slike...