Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Koja je ovo vrsta?  (Posjeta: 9899 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Luxy

Koja je ovo vrsta?
« : 13-06-2014, 21:33:42 »
Lijep pozdrav svma!
Danas sam na poklon dobila ovo stabalce i sve informacije koje o njemu imam su njegov izgled (koji je prikazan na slici) i naljepnica na kojoj piše bonsai dwergvorm loofhout (također na slici), no koliko god da sam googlala nisam uspjela otkriti što to točno znači.
Bila bih izrazito zahvalna kad biste mi pomogli otkriti kakvo je ovo dvrce kako bih se mogla brinuti za njega  :hvalaaa:

Offline grabar

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #1 : 13-06-2014, 21:44:16 »
kineski brest nebi smio bit možda kalina

Offline Luxy

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #2 : 13-06-2014, 22:06:14 »
Tek sam nedavno, točnije pred oko 2 tjedna, kupila svoje prvo drvce (sageteria) i svima punila uši s pričama o njemu i, naravno, gurala slike njegovih malenih bijelih cvjetića u nos, pa sam eto na poklon dobila i ovo.
Lišće je jako slično po obliku mojoj sageteriji, samo je njeno puno "mesnatije" i tamnije zeleno, ali čini mi se kako ta razlika može biti zbog starosti lišća na granama, a ne toliko zbog vrste? Pretpostavljam jer sam vidjela pod istim imenom stabalca s različitom bojom i debljinom listova.
Kako znam da je kupljeno u Vrtnom centru u Rijeci (jer ih, koliko znam, jedino tamo ima), mislila sam da je još jedna sageterija jer niti jednu drugu vrstu nisam ondje vidjela. Doduše, ni ovako velik/čvrst bonsai nisam do sad ondje vidjela...

Offline Hrvat

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #3 : 14-06-2014, 09:56:30 »
bog Luxy,srica sto nisi novinar jer po kvaliteti slika mozemo samo nagadjati.skini jedan list,ukoliko pusta bijelo mlijeko onda je vrsta ficus,ako ne moze biti ligustrum sinense.
pokazi malo bolju i jasniju sliku lista i debla zbog kore.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #4 : 14-06-2014, 14:20:01 »
Radi se o Ligustrum Sinense-Kalina po našemu.Slična vrsta kod nas se koristi za žive ograde uz ceste.O njoj imaš brdo toga napisano.Luca ti ih ima na stotine.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Luxy

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #5 : 14-06-2014, 17:03:12 »
@Hrvat: Hahahahhaa, nisam novinar ali sam fotograf :hihihi:
E sad koliko sam uspjela navečer postići sa fotoaparatom na mobitelu...  :ashamed:

Puno hvala na odgovorma!
A sad da vas još malo ugnjavim... A što bi bilo ovo?  :mdr:
Ima nazubljene listiće

Offline jurica

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #6 : 14-06-2014, 20:00:05 »
Kineski brijest

Offline Luxy

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #7 : 14-06-2014, 20:57:20 »
Hvala!
Moram priznati da sam si sad sva ponosna jer sam i ja to pretpostavljala  :jupije:
Jedino me još muči da onaj prvi možda ipak nije kalina nego ipak sageteria jer sam ovdje na na forumu sam čitala da ih je jako lako zamijeniti? Uzevši u obzir kvalitetu mojih slika mislim da ne bi bilo teško zabuniti se?
Možete li mi reći kako mogu sa sigurnošću razaznati te dvije vrste (a da nije po bacanju cvijeta)?

Offline Hrvat

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #8 : 15-06-2014, 13:08:54 »
@Hrvat: Hahahahhaa, nisam novinar ali sam fotograf :hihihi:
E sad koliko sam uspjela navečer postići sa fotoaparatom na mobitelu...  :ashamed:

Puno hvala na odgovorma!
A sad da vas još malo ugnjavim... A što bi bilo ovo?  :mdr:
Ima nazubljene listiće


upppppppps,sory NOVINARKA Luxy.moze se vidijet razlika po listu,kalina ima debji i masniji list.ipak mislim da si u pravu.listovi kaline su ravni dok sagertije su valoviti.evo jedne slike s neta Velebitska magistrala mozda ce pomoci.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Luxy

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #9 : 15-06-2014, 14:33:49 »
Svaka informacija pomaže  :love:

No, sad imam novi problem, moja prva sageteria gubi cvijetove. Trebam li se brinuti?
Vidjela sam u vrtnom centru da ih drže poprilično utopljenih padelica u vodu, no sve što sam čitala kaže da zemlja treba biti vlažna ali ne mokra, i da treba paziti da ih se previše ne zalijeva? Kako su posude prilično niske i kratkih "nogu" ja sam svoje stavila na postolja da mi voda ne dodiruje donji dio posude, a da ipak od ispod prima vlagu kako voda isparava.
Jesam li pogriješila?

Offline Luxy

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #10 : 16-06-2014, 19:04:58 »
Ja bih stvarno bila zahvalna na vašim odgovorima i mišljenjima jer se ovako poprilično brinem a ne znam treba li nešto napraviti, i ako treba što  :question:

Offline grabar

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #11 : 16-06-2014, 20:33:18 »
sad možeš jedino držad ga u hladu i vlažit zelju i :molitva: :molitva: :molitva: :molitva: :molitva: :molitva: da reživi do druge sezone  pa tek onda ga presadit u adekvatan supstrat; jer zemlja guši korijen i nemaš prozračnost imaš u početnim temama sve to pa malo pročitaj

Offline Luxy

Odg: Koja je ovo vrsta?
« Odgovori #12 : 16-06-2014, 21:37:37 »
Možda će ipak sve biti ok, maloprije sam ga išla jako temeljito pregledati (čitajte: s povećalom) i našla nekoliko novih cvjetića u nastanku.  :worthy:
Iako sam poprilično uvjerena da će biti daleko sretniji nakon što ga presadim (a riskirati ću presađivanje ubrzo ako stvari okrenu na jako loše te ne bude ništa za izgubiti), možda je sada u pitanju šok od nove okoline?
Bar se nadam...
Čula sam iskustvo jedne osobe koja je bila kupila bonsai drvce i, nakon što je ono jako brzo uvenulo, išla provjeriti korjenje pa otkrila da je korijen stabla bio umotan u krpu!
Sad sam, naravno, postala poprilično paranoična  :zabezeknut: