Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drveće 2014....  (Posjeta: 14751 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #15 : 07-07-2014, 22:05:47 »
Poprilici sam zadovoljna svojim drvcima. Ove šro sam pokazala ću još malo korigirati čim stignem. Nisam vična šišanju pa pazim da ne odrežem previše.
Imam ih još nekoliko koje nisam slikala, ali budem ovih dana.
Brko,hvala tebi na komentaru.

Radovane, tebi naravno posebna zahvala na drvcima što si mi poklonio i na svim savjetima koje nesebično dijeliš.


Offline brko

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #16 : 09-07-2014, 13:57:20 »
Radovane, ovo je za tebe:

http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/100_4270.jpg
Drveće 2014....


  -Donna,moja jela skoro odlijepilala kad je vidjela cvijet adeniuma ,(jel to teško za uzgajati,koliko naraste i dali je skupo).
cvijet je predivan,mora da izgleda super kad se odjednom otvori više njih, volio bi da staviš sliku cjele biljke  :love:

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #17 : 09-07-2014, 14:14:30 »
Brko, evo slika za tvoju Jelu. Možda smo malo OF sa ovim slikama, ali jako često se Adenumi spominju u bonsai-stilu.....ili smislu, kako god.
Čak se i ožicavaju, pa "podižu" iz supstrata malo gore da bi se izrazio korjen, tj caudex .

http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/100_4264.jpg
Drveće 2014....

Offline brko

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #18 : 09-07-2014, 22:24:58 »
  -ovo se zove brzina,puno hvala na sliki Donna zaista je prelijepa oduševila nas je oboje,vratim ti kad presadim moju ružu u posudu sad mi je u kanti pa mi mrsko (moja je crvena penjaćica visine oko 40cm i cvate cijelo ljeto) :hvalaaa:..

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #19 : 14-07-2014, 15:02:07 »
Da li je sad bolje ?

http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/100_5075.jpg
Drveće 2014....

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #20 : 14-07-2014, 19:07:27 »
Odlično!Sada ga ostavi do iduće godine. 8)
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #21 : 14-07-2014, 20:43:15 »
Jel smijem odrezati nekoliko listova samo, ekstremno su veliki i idu mi na živce ? ( jel glupo pitanje ? )

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #22 : 15-07-2014, 13:30:35 »
Učiteljice, učiteljice...mogu ja, mogu ja ??? :hi:

Možeš bez problema odrezati pokoji veliki list...time češ potaknuti rast mladih grančica iz pazuha lista  ! ! ! Kak znam ??  Bila sam na satu kad je bilo predavanje na praksi orezivanja  :takoTreba: !!

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #23 : 15-07-2014, 17:38:23 »
Eto hvala Draženka, odrezala sam 4 lista  :smile:

Ovog javora sam također još malo prekrojila, na samom vrhu mu raste lijepi čuperak novih listića.

http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/100_5102.jpg
Drveće 2014....


http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/100_5103.jpg
Drveće 2014....

Offline alexhor

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #24 : 15-07-2014, 21:57:31 »
Ja npr. na javoru stalno režem velike listove koji mi idu na živce.

Offline gal

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #25 : 16-07-2014, 08:11:59 »
Jedna dobronamjerna opaska. Prvi korak ste savladali, primila su vam se izvađena drva. Drugi korak je uzgoj krošnje. Krošnja se uzgaja žicom i strpljenjem kroz par godina, nikako škarama. Ovo sad prividno izgleda kao drvca sa krošnjicama no kad padne lišće imat će te opet gole batrljke. Prve godine se ne reže ništa ili ako je drvo izvađeno s puno korijenja i krenulo je agresivno tada uklanjate grane koje vam u zamišljenoj strukturi krošnje neće trebati. Grane koje uzgajate pratite do trenutka kad počinju prelazit u drvenastu fazu tada ih ožicate i usmjerite u željeni smjer. Prve godine eventualno će te trebati tu istu žicu skinuti. Slijedeće godine ožicavate sekundarne grane bliže deblu ostalo pustite da divlja. Sezonu iza neke grane na vrhu drva preuzet će apikalnu dominaciju i tad škare nastupaju - skraćujete ih do sekundarnih grana bliže deblu s ciljem da one preuzmu apikalnu dominaciju i počinju debljati. Kad iste dovoljno odebljaju i njih kratite. I tako se spuštate s vrha drva prema dolje. Donje grane trebaju više odebljat, a sporije debljaju zbog apikalne dominacije grana sa vrha krošnje. Tek nakon par godina s ciljem da ne gubite pupove u unutrašnjosti krošnje režete velike listove na način da dio lista ostaje na peteljki, a s ciljem da svjetlost prodire u unutrašnjost krošnje... bla bla.. Ovo je generalna smjernica koje se ja držim, no to ipak varira od vrste do vrste. Primjerice orjentalis se orezuje češće i ne moraju se ostavljati apikalni žrtveni vrhovi grana kao kod primjerice betulusa... Grabovi se mogu žicati kad grane već odrvene i moći će se savijati još kroz par sezona što nije slučaj ni sa jednom vrstom javora. Javori se moraju žicat odmah jer već kroz par tjedana grane pucaju... Bukva je pak priča za sebe...
I da, rezanjem velikih listova nećete potaknuti novu grančicu dapače baš obrnuto, za poticanje novih izboja treba porezati sve lišće što je onda defolijacija koju ne preporučam. Nadam se da će pomoći nekome, ja sam također rezuckao pa je to došlo na naplatu, jednostavno grane koje u prvih par godina ne odebljaju dovoljno kasnije uslijed remifikacije kao da nemaju kapaciteta i jednostavno odumiru, posebice kod betulusa..
Evo vam za primjer jedan moj betulus premda nemam uslikane sve faze.

Offline gal

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #26 : 16-07-2014, 08:24:29 »
Velki listovi pojave se nakon svakog jačeg povratnog reza kako bi drvo nadoknadilo oduzetu mu zelenu masu, dakle veliki list ima svoju ulogu, no ponekad drvo "pretjera" i postoji opasnost od "gušenja" izboja u unutrašnjosti krošnje, tada je opravdano nešto poduzeti, ja ih smanjim za 2/3 i to im uopće ne smeta...

Offline alexhor

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #27 : 16-07-2014, 09:55:13 »
Velki listovi pojave se nakon svakog jačeg povratnog reza kako bi drvo nadoknadilo oduzetu mu zelenu masu, dakle veliki list ima svoju ulogu, no ponekad drvo "pretjera" i postoji opasnost od "gušenja" izboja u unutrašnjosti krošnje, tada je opravdano nešto poduzeti, ja ih smanjim za 2/3 i to im uopće ne smeta...
E na to sam mislio, ima puno malih listova u krošnji i onda javor izbaci par velikih listova koji jako zasjenjuju krošnju.
Ali super je osvrt, Gal, spremio sam to.  :worthy:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #28 : 16-07-2014, 15:41:47 »
Da li je sad bolje ?

http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/100_5075.jpg
Drveće 2014....


I ja ću još par puta pročitati Galov post, sve je sažeto u njemu !!  :dipl:

 Donna... Inaće...mislila sam da ti smeta na ovom velikom javoru par povećih listova, na onome maleckome ja ni listić nebi odrezala !!

Ovo Galovo krojenje listova mi se više čini funkcionalnim od rezanja cijelih velikih listova  !

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #29 : 16-07-2014, 15:54:21 »
 face :beurk:  tada uklanjate grane koje vam u zamišljenoj strukturi krošnje neće trebati.

Najveći problem mi je baš ovo !!  Ni za jedno drvce namam pojma o zamišljenoj strukturi krošnje !  Kako doći do ...... nivoa svjesti da zamislim krošnju drvca za par godina !! Da ne bude Donnina tema za ove filozofije..možete u moju temu !  kofi i hladan gemišt vas čeka !!!