Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Drveće 2014....  (Posjeta: 14660 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #30 : 16-07-2014, 16:58:51 »


...da se ne shvati krivo, ja sam mislila na listove u ovakvom položaju ! List iz čijeg pazuha raste mlada grančica !


 
A ove listove, kako god bili veliki, ne diram !!



Ovaj grabić, kada mu lišće otpadne, neće imat ni jednog batrljka, već ....ma znate kaj sam htjela reči !!

Offline DonQuijote

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #31 : 16-07-2014, 16:59:52 »
Kako doći do ...... nivoa svjesti da zamislim krošnju drvca za par godina !!
S vremenom. Gledaš drvo koju godinu i sve dodje na svoje i skužiš da krošnja mora biti takva i takva. Netko ima taj dar da si odmah zamisli dobru verziju krošnje kao što netko ima dar nacrtati nešto. Ja nemam, ja mogu kopirati ono što vidim ali original teško osmišljavam.
No i crtanje se može naučiti, to me tješi.
Ponekad mi se dogodi da tek nakon par godina skužim da bi drvo puno bolje izgledalo drugačije

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #32 : 16-07-2014, 17:11:13 »
 :ljub: e pa sad si me utješio Don !!  Ja se nadam da taj dar (krošnja) čući negdje u meni a ja samo moram išćeprkati da se ostvari !! :yupi:  ehhh, barem ču imati po ćemu čeprkati dok ne dođe prava nova sezona vađenja !!

Azo dakle....imam vremena 2-3 godine gledati drvca i vrtjeti ih ispred sebe......i čekati da aktiviram dar za zamisliti dobru verziju krošnje !!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #33 : 17-07-2014, 08:32:08 »
Ima pravo Don.Kroz godine ti to sve nekako sjedene.Istrenira se čovjek.I ja puno puta nemam ideje za poneko kompliciranije drvce.Režem ga polako i mičem sa strane.Onda prolazim pored njega,sine mi ideja,odmah letim po škare i režem.Kad vidim da sam zadovoljan i da mi je drvce ljepše,znam da je to to što sam htio.Draženka,treba ti još nekih dvadesetak drvaca.I kad u glavu spremiš njih sve,sa lišćem i bez lišća,vidjet češ koliko tu ima ideja i raznolikosti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #34 : 17-07-2014, 08:39:09 »
Sve što je Gal napisao također stoji.No više puta ima i iznimaka,što ovisi od drva i drva.To ovisi o tome koje je drvo kvalitete,ima već grana ili nema,ima sužavanje ili nema,ima dobar vrh ili nema i još puno drugih stvari.Ali prve godine bi trebalo u načelu raditi kao što je Gal napisao.Naročito početnici.Rekao sam ja to i Draženki.No prešao sam ja sva njezina drvca,znam koje su im otprilike predispozicije pa smo tako i porezali.Neka nešto a neka ništa.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #35 : 17-07-2014, 15:18:12 »
Učimo se mi "mladi", učimo još.....do penzije ćemo nešto i naučiti  ;)

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #36 : 18-07-2014, 20:33:29 »
Kad moja unučica krene zalijevati, drvca se sigurno neće posušiti  :smile:

http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/100_5197.jpg
Drveće 2014....

Offline brko

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #37 : 18-07-2014, 21:39:51 »
Učimo se mi "mladi", učimo još.....do penzije ćemo nešto i naučiti  ;)

  -toćno tako donna,još puno je lijepih dana pred nama ima vremena naućit ćemo se i mi nećemu ,ja sam ti u onim godinama"kak dobro izgledaš",al baš me b. ne brojim a do sto je daleko :mdr:
  -a koliko se da vidjeti i ti već imaš nasljednicu,moj mislav je još mali 15 mjeseci al dida mu ostavlja sve ,još da mi snaha podari unućicu a joj onda imam i sokola i golubicu,niko sretniji od mene.
  -baš nam je super ,otkrili smo lijep hobi ,najljepše godine su pred nama a imamo i društvo (već je jednog presadio)majo ga je izvunio  :smile:no spasili smo ga,ja mislim da nam je super nadam se da se slažeš to je super :jupije:.

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #38 : 19-07-2014, 10:54:05 »
Brko, jako lijepo si sve ovo napisao i u svemu se slažem s tobom. Meni su moji kćer, sin i unučica najveće bogatstvo, a vremena pred sobom još imam na pretek da uživam s njima i u njima.
A tebi od srca želim unučicu golubicu  :smile:

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #39 : 19-07-2014, 11:53:26 »
Obzirom da s ovom kalinom nisam znala što bih, ja nju ošišala...i to dobrano. I evo je sad kako fino tjera. Korov osta korov  :jezik:

http://i1052.photobucket.com/albums/s457/Glikica/100_5221.jpg
Drveće 2014....

Offline grabar

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #40 : 19-07-2014, 15:04:37 »
još malo drilanja i to je  :great: :great: :great:

Offline sanjinko

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #41 : 23-07-2014, 21:06:01 »
Jedna dobronamjerna opaska. Prvi korak ste savladali, primila su vam se izvađena drva. Drugi korak je uzgoj krošnje. Krošnja se uzgaja žicom i strpljenjem kroz par godina, nikako škarama. Ovo sad prividno izgleda kao drvca sa krošnjicama no kad padne lišće imat će te opet gole batrljke. Prve godine se ne reže ništa ili ako je drvo izvađeno s puno korijenja i krenulo je agresivno tada uklanjate grane koje vam u zamišljenoj strukturi krošnje neće trebati. Grane koje uzgajate pratite do trenutka kad počinju prelazit u drvenastu fazu tada ih ožicate i usmjerite u željeni smjer. Prve godine eventualno će te trebati tu istu žicu skinuti. Slijedeće godine ožicavate sekundarne grane bliže deblu ostalo pustite da divlja. Sezonu iza neke grane na vrhu drva preuzet će apikalnu dominaciju i tad škare nastupaju - skraćujete ih do sekundarnih grana bliže deblu s ciljem da one preuzmu apikalnu dominaciju i počinju debljati. Kad iste dovoljno odebljaju i njih kratite. I tako se spuštate s vrha drva prema dolje. Donje grane trebaju više odebljat, a sporije debljaju zbog apikalne dominacije grana sa vrha krošnje. Tek nakon par godina s ciljem da ne gubite pupove u unutrašnjosti krošnje režete velike listove na način da dio lista ostaje na peteljki, a s ciljem da svjetlost prodire u unutrašnjost krošnje... bla bla.. Ovo je generalna smjernica koje se ja držim, no to ipak varira od vrste do vrste. Primjerice orjentalis se orezuje češće i ne moraju se ostavljati apikalni žrtveni vrhovi grana kao kod primjerice betulusa... Grabovi se mogu žicati kad grane već odrvene i moći će se savijati još kroz par sezona što nije slučaj ni sa jednom vrstom javora. Javori se moraju žicat odmah jer već kroz par tjedana grane pucaju... Bukva je pak priča za sebe...
I da, rezanjem velikih listova nećete potaknuti novu grančicu dapače baš obrnuto, za poticanje novih izboja treba porezati sve lišće što je onda defolijacija koju ne preporučam. Nadam se da će pomoći nekome, ja sam također rezuckao pa je to došlo na naplatu, jednostavno grane koje u prvih par godina ne odebljaju dovoljno kasnije uslijed remifikacije kao da nemaju kapaciteta i jednostavno odumiru, posebice kod betulusa..
Evo vam za primjer jedan moj betulus premda nemam uslikane sve faze.
sa malim zakašnjenjem komentiram,ovo su članci koje ja obožavam čitati od vas starijih,krcato informacija,svaka čast gal!

Offline donna

Odg: Drveće 2014....
« Odgovori #42 : 26-03-2015, 09:23:00 »
Zdravo svima ! Samo ću ukratko podnijeti izvješće: sva drvca živa i kreću ususret novoj sezoni  :jupije:. Na žalost, novoga nema ništa, nije bilo vremena ni mogućnosti za šetanje po šumama i gorama naše zemlje ponosne.