Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Novi član  (Posjeta: 8926 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Leut79all

Novi član
« : 11-05-2015, 12:59:54 »
Pozdrav svim članovima foruma. Novi sam u bonsai svijetu pa sam se uz dobru preporuku učlanio na ovaj forum. Do sad sam uspio već nešto toga pročitati, sto tu kod vas na forumu, sto u knjigama.....Imam na raspolaganju Buxus u tegli star cca.4 godine, počeo je razvijati nebarij, nema još debelo stablo...priložit ću fotke ..... e sad, ja bih njega presadio u supstrat jer do sada je bio u zemlji.....što predlažete što bi bilo najbiolje dalje....ostaviti ga još neko vrijeme u toj tegli ili...? Unaprijed se zahvaljujem na komentarima i pomoći.

Offline alexhor

Odg: Novi član
« Odgovori #1 : 11-05-2015, 13:14:14 »
Pozdrav Leut, vidim da se već neko vrijeme muvaš po forumu :) Lijepo da si se odlučio progovoriti. Dobrodošao i želim ti ugodno druženje.
Što se tiče tvog buxusa, ja kao i uvijek , početnicima koji bi nešto radili u svibnju obično kažem - ne diraj. Samo ćeš ga uznemiriti i usporiti jer će se umjesto razvojem morati baviti sanacijom novonastalog šoka. Proljeće 2016 će biti sjajno vrijeme za nove radove dok on još spava.
Ovo bi mogao biti lijepi simpatični shohin, s time da imaš viška grana, unutarnji listovi su bez svjetla (ako znaš što i kako, možeš ga malo prorijediti da otvoriš krošnju i daš svjetla i više energije granama koje će ti kasnije biti potrebne, no ako ne znaš bolje ne diraj, u međuvremenu ćeš naučiti što i kako). Da je ovaj buxus bio u vrtu ove 4 godine bio bi još veći i snažniji i deblji, ali što je tu je. Ako si nestrpliv u proljeće možeš napraviti mali shohin od njega ili ga možeš staviti u vrt, paziti ga od gusjenica i strpiti se još par godina da još zadeblja pa ćeš imati veće, starije  i bolje drvo. Sretno s njim.

Offline Leut79all

Odg: Novi član
« Odgovori #2 : 11-05-2015, 17:48:20 »
Hvala na lijepoj dobrodošlici i odgvoru..... Malo me zanjelo pa sam se nadao da bi ga ipak mogao stavit u supstrat s obzirom da sam nekih 2 mjeseca zakasnio al ok pričekat ću 2016.... Na pamet mi pala jedna ideja, e sad možda zvuči glupo al ipak da pokušam :) da ga stavim u veću posudu u kojoj napravim dobru drenažu, a samu zemlju od njega ne diram nego sve skupa u kompletu stavim u veću posudu sa dranažom te dodatnom zemljom kolko bi falilo...??

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Novi član
« Odgovori #3 : 12-05-2015, 13:06:49 »
I ova posuda je dvaput veća nego što mu treba.Stavi ga na zemlju u vrt i održavaj ga do drugog proljeća,a onda posadi u puno manju i prorijedi krošnjicu kako kaže Aleks.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Leut79all

Odg: Novi član
« Odgovori #4 : 13-05-2015, 18:36:24 »
Hvala na info... nema mi druge nego pricekat :) u vrt ne bi sa njime jer je kao za buxuse ove godino jako loša sezona zbog gusjenica tako da ce ostat u tegli. Sad citanje, ucenje.... a na proljece primjena u praksi :)

Offline LONICERA

Odg: Novi član
« Odgovori #5 : 13-05-2015, 21:52:46 »
To što je u tegli neće ga spasiti od buxusovog moljca. Naime iz gusjenice se razvije leptir  koji polaže jaja na buxus i iz njih se legu gusjenice koje za nekoliko dana sve pojedu. Prije par dana sam špricala buxuse na četvrtom katu tegovačkog centra. U teglama , puni gusjenica.

Offline jurica

Odg: Novi član
« Odgovori #6 : 13-05-2015, 22:22:22 »
To što je u tegli neće ga spasiti od buxusovog moljca. Naime iz gusjenice se razvije leptir  koji polaže jaja na buxus i iz njih se legu gusjenice koje za nekoliko dana sve pojedu. Prije par dana sam špricala buxuse na četvrtom katu tegovačkog centra. U teglama , puni gusjenica.
to se zove prirodna defolijacija, lani kod nas pobrstile gusjenice cijelu šumu Buxusa(jedna od dvije šume u kojima raste u divljini) već pred jesen bila je još ljepša, a drva su izgledala puno vitalnije , ovo govorim za ozbiljno. A vidi vraga niko nije trovao gusjenice.
Ne mislim da bih baš bio vesel da se nasele na mojim drvima , ali kad bi te gusjenice uništavale buxus više nebi bilo ni buxusa ni tih moljaca .

Offline LONICERA

Odg: Novi član
« Odgovori #7 : 13-05-2015, 22:47:19 »
Puno njih nije preživjelo tu defolijaciju . Viđam živice na zapuštenim mjestima koje od prošlog ljeta nisu nikad prolistale. Mene više muči koju će prilagodbu napraviti i što će u buduće klopati kad požderu buxus, budući da je uvezen iz Kine , a kod nas nema prirodnog neprijatelja.

Offline brko

Odg: Novi član
« Odgovori #8 : 13-05-2015, 23:18:46 »
Puno njih nije preživjelo tu defolijaciju . Viđam živice na zapuštenim mjestima koje od prošlog ljeta nisu nikad prolistale. Mene više muči koju će prilagodbu napraviti i što će u buduće klopati kad požderu buxus, budući da je uvezen iz Kine , a kod nas nema prirodnog neprijatelja.


  bome istina što kaže lonicera i moja živica nakon treće defolijacije ošla papa ....

Offline gal

Odg: Novi član
« Odgovori #9 : 14-05-2015, 07:40:12 »
...ali kad bi te gusjenice uništavale buxus više nebi bilo ni buxusa ni tih moljaca .

Kod mene 90% ukrasnih buxusa više ne postoji! A nema kuće koja ga nema.  Dva prebonsaia održavam na životu tako da su konstantno pod djelovanjem sistemskih insekticida, no kad se izlegu proždiru par dana prije nego crknu. Ono  što nagrizu više ne klija nego se suši ko da ispuštaju neku kemikaliju...

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Novi član
« Odgovori #10 : 14-05-2015, 10:28:30 »
Hvala na info... nema mi druge nego pricekat :) u vrt ne bi sa njime jer je kao za buxuse ove godino jako loša sezona zbog gusjenica tako da ce ostat u tegli. Sad citanje, ucenje.... a na proljece primjena u praksi :)
Nisam mislio da ga posadiš u zemlju u vrtu,nego da ga držiš vani i paziš od gamadi.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Novi član
« Odgovori #11 : 14-05-2015, 11:15:59 »
Ja npr. mislim da je ovakva gusta krošnja kod buxusa rizičnija nego otvorena krošnja jer ti leptiri skrivaju ta jaja baš gdje ih ne vidiš, fino u sjeni krošnje, na svježijem mjestu. No to je samo zarmišljanje, nemam temelj niti dokaz.
A ovo kažu stručnjaci:
http://www.savjetodavna.hr/savjeti/24/454/simsirov-moljac-novi-stetnik-ukrasnog-bilja-u-hrvatskoj/