Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: malo bontona  (Posjeta: 3375 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Hoxy

malo bontona
« : 05-10-2014, 18:13:45 »
Lijep pozdrav ljudi.
Dugo nisam bio aktivan, ali danas me jedan ružan događaj natjerao da napišem nešto o bon tonu.

Naime, danas prije podne planinario sam po jednoj velebitskoj stazi i naišao na jednu jako ružnu scenu. 4 metra od staze neki yamadori lovac među grmovima juniperusa iskopao je jedno drvce. znam da svi živimo za sezonu lova na yamadorije, ali neka pravila ponašanja se moraju znati. rupa je bila duboko iskopana, odrezane grane su bile razbacane na sve strane a dio okolnih grmova bilo je neuredno orezano.  velik dio površinskog korjena izvađenog drvca virio je 30ak centimetraiz zemlje. nažalost nisam imao fotoaparat uz sebe da poslikam kako je je ta neuredna rupa izgledala. Kao ekolog apeliram na sve aktivne bonsaiste da nakon vađenja yamadorija zatrpaju rupu i počiste orezano granje. Drvo je izvađeno u području južnog djela parka prirode Velebit tik uz planinarsku stazu, ne znam dal je to učinio netko od forumaša ili neki strani državljanin, ali mislim da nije u redu da ovako bacamo ljagu na ostale bonsaiste, zato molim vas, NAKON KOPANJA SVE LIJEPO ZATRPAJTE I POČISTITE, KAO DA VAS NITI NIJE BILO!

Lijep pozdrav

Offline Adrian

Odg: malo bontona
« Odgovori #1 : 05-10-2014, 18:41:34 »
Ja uvijek zakopam za sobom, a na Velebitu ne kopam.

Offline Hoxy

Odg: malo bontona
« Odgovori #2 : 05-10-2014, 18:49:46 »
Adriane, nikoga ne okrivljujem, samo sam dao napomenu kao bi trebalo raditi, tj. ne bi trebalo raditi...

Čovječe, ne ostavljaj u prirodi ništa osim tragova svojih stopa...

Offline Marija

Odg: malo bontona
« Odgovori #3 : 06-10-2014, 09:55:52 »
Nikoga ne branim, ali stabla se mogu vadit iz različitih razloga i za svako iskopanu biljkuu Hrvatskoj nije kriva šačica nas 20-tak bonsaista.
Možda je netko trebao obično stablo za vrt....

Ne mogu se ne sjetiti koliko sam biljka u životu .... pojela ... koliko je moja baba na selu posjekla stabala samo za grijanje ili koliko je grmova vrijesa pokidala samo da bi napravila običnu metlu...

Živimo na ovoj planeti, manje ili više u skladu s prirodom, tako da mi je ovakvo moraliziranje oko grana koje nisu počišćene, sorry, ali smiješno!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Shodai

Odg: malo bontona
« Odgovori #4 : 06-10-2014, 18:33:56 »
Veći deo svojih yamadorija sam izvadio u nacionalnom parku Fruska Gora. Izuzetno me je grizla savest zbog toga prethodnih godina, jer sam izvadio 10tak drva. Skrivao se dok sam vadio kao nindža. Zatrpavao svoje rupe i prekrivao lišćem. Poslednja dva meseca sam bio prinuđen da idem tim pravcem više puta. Treba mi duplo više vremena da prođem nego ranije od traktora koja vuku drva. Ne pada mi na pamet da se više skrivam i ustručavam od drugih ljudi. Ne dao bog nekome da mi nešto kaže, mislim da ću biti u stanju da ga zakopam tamo, samo da mu glava viri. Da se vratim na temu, granu u rupu i zatrpati, kad je neko mogao da potroši pola sata i duže da izvadi nešto može i još 5 min  :mdr: da je zatrpa.

Offline brko

Odg: malo bontona
« Odgovori #5 : 06-10-2014, 18:52:41 »
  -bravo,ko zna zna :takoTreba: ,tako treba poćistiš zamaskiraš i to je to  :bravoPrika:..

Offline Hoxy

Odg: malo bontona
« Odgovori #6 : 06-10-2014, 19:26:44 »
Marijo, jedna je stvar kopati nešto kopati i rezati u šikari u selu, ali druga je stvar nešto kopati u zaštičenom području... Ne krivim ja nikoga, samo napominjem da baš nije lijepo vidjeti iskopanu rupu usred divljine pokraj planinarske staze i nered oko nje...

Offline Marija

Odg: malo bontona
« Odgovori #7 : 06-10-2014, 21:10:37 »
Marijo, jedna je stvar kopati nešto kopati i rezati u šikari u selu, ali druga je stvar nešto kopati u zaštičenom području... Ne krivim ja nikoga, samo napominjem da baš nije lijepo vidjeti iskopanu rupu usred divljine pokraj planinarske staze i nered oko nje...

Pola otoka na kojem zivi moja baba je nacionalni park ... a prosjecnoj babi se fućka za stupanj zaštite kad joj treba metla.  :hihihi:
Smiješno mi je da na bonsai forumu jedan od nas kori druge za 3 grane pored neke rupe, a vjerovatno to nema nikakve veze s bonsaima. Što cemo sami sebe prozivat devastatorima? Pa znaš li kakva je šuma i raslinje posječeno da autoput dođe do Dalmacije, i to je ok iz nekog razloga. Jesi tada možda išao javno protestirati?
Mislim da je ovo tvoje okrivljivanje i prozivanje bonsaista da su to napravili kontraproduktivno i može samo učinit štetu svima nama.
Pravi kriminalac je moja baba .... 85 godina i još siječe ...  :tup: :threatening:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai