Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: A što ja danas radim?  (Posjeta: 50166 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Marija

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #15 : 20-10-2014, 13:15:27 »
Alexhor, ulažeš puno truda i energije. Kapa dole, ali ako ti smijem reći to nisu materijali iz kojih bi bilo kada nastao vrhunski bonsai.
Svatko ima svoj pristup ali umjesto deset ovakvih bi ti savjetovao da uložiš više truda u traženje i imaš dva, tri kvalitetna startera. Ovako će ti se dogoditi da za deset godina imaš deset vrlo prosječnih drva umjesto nekoliko vrhunskih. Proći će vrijeme, iscrpiti će ti se energija a rezultati će biti prosječni.
Potreban ti je jedan dan, samo jedan dan negdje uz obalu, da pronađeš i izvadiš starter koji će za pet godina biti vrijedniji od svih ovih deset zajedno.
Nadam se da ćeš ovo prihvatiti kao dobronamjerni savjet jer već me je pomalo strah ljudima govoriti što i kako bi trebalo.

Evo i ja se slažem.
Ovaj materijal nema ni trunke sužavanja debla, ni nebarija .... a o karakteru i da ne govorimo  :frown:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alexhor

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #16 : 20-10-2014, 13:58:56 »
Don i Marija, dakako da sam svjestan činjenice o (ne)kvaliteti materijala, ovo su panjevi ili kolci i to jesenski. Nisam još našao svog favorita. Ali u svakom slučaju mogu na njima vježbati drilanje, proučavati rast itd. Ovo nije za izložbu, a vrt podnosi svašta. Oni će ionakio biti skriveni od pogleda slučajnih prolaznika ako koji i preživi. Gledao sam samo koji od njih ima kakav takav korijen.
Ali gle, ima i drugih koji se upuste u avanturu pa na kraju od toga nešto ispadne, nadam se da se slažete:
http://bonsai4me.com/AdvTech/ATHawthornboglandprogressionseries.htm

Offline DonQuijote

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #17 : 20-10-2014, 21:11:03 »
Ma može se, nije da se ne može ali uloženi trud je nesrazmjeran rezultatima. Ja na žalost nemam početne fotke mojih drva jer mi je umro hard na kojem sam ih držao pa ti ne mogu pokazati razvoj takvih drva kakva kopaš ti.
I ja sam naime na početku vadio takva drva. Može se, nakon pet godina to čak i liči na bonsai, no dobar starter nakon pet godina liči na dobar bonsai.
Razlika je ogromna. Budem si dao truda pa ću potražiti i tu po forumu i doma na cd ima, možda ipak nešto iskopam.
No još jednostavnije ti je pogledati drva na stranici od Sandeva. To su bolji primjerci od mojih i to su starteri koji daju rezultate.
 NIje to tako teško pronaći.
 Teško je pronaći puno takvih, teško je pronaći i jako dobre startere ali bitno bolje od tvojih nije teško pronaći.
Evo ovo proljeće kad idem na prvo kopanje zovem te da ideš samnom, idemo tražiti i filozofirati o drvima. Žao mi je gledati da toliko energije trošiš gotovo uzalud. Ne obečajem da ćeš pronaći vrhunsko drvo ali najlošije koje izvadiš će biti duplo bolje od bilo kojeg od ovih.

Offline alexhor

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #18 : 20-10-2014, 21:59:05 »
Daleko od toga da ti ne vjerujem. Kad smo mi ljudi takva sorta. Sve što pričaš je ispravno, a svatko u početku malo brlja. Vjerujem da ću za desetak godina nekom novom i ja govoriti da se okani kolaca i panjeva i da ide tražiti materijale kako treba. Ne mislim raditi kolekciju od 200 drvaca i svaki bolji će zamijeniti onog lošijeg. Imam auto a vozim se biciklom, imam novi komp a nekad brljam po jednom starom.... i tako.
Ja sam svakako zahvalan ovom forumu i svima vama, sve što sam do sada naučio naučio sam od dvadesetak ljudi na forumu, u biti znam što bi trebalo, vidim vaše mrak galerije, i samom mi je jasno da ovi kolci imaju malo potencijala, i da ću od tridesetak njih koji su zasađeni po dvorištu za desetak godina imati nekakva dva tri dobra primjerka koji neće biti vrhunski ali ću za njih biti sentimentalno vezan, sve ove ostale zamijenit će nadam se nešto bolje. A do tada se s nečim moram zabavljati.
Eh, financije su mi problem i nije se baš lako odlučiti krenuti na ekspediciju. No doći će i do toga, siguran sam. Moj plan je vrt urediti s onim što kako tako izgleda na nešto, a ovi kolci će u svojim lavorima rasti negdje iza ograde sakriveni za slučaj da koji od njih potjera fenomenalnu granu baš tamo gdje treba ili će završiti na roštilju. Kod koga sam do sad bio vidio sam slično, prva klasa je u vrtu za divljenje posjetiteljima, druga treća i ostale klase su negdje iza kuće, a iza ograde groblje gdje neki suhi primjerci izgledaju deset puta bolje nego ovo moji živi.
Bez zamjere, nisam kontra rečenog, ali ne mogu protiv sebe, jer svaki kolac koji ima bar 5 površinskih korijena u istoj visini toliko "pametno i studiozno" proučavam i okrećem kao da sam dobio jackpot. Onda me to čini malo veselijim jer imam osjećaj da se u ovoj sporosti rasta i razvoja ipak nešto događa i da nisam u leru.
Hvala na podršci i na ponudi za raskapanje, čujemo se oko toga kad dođe vrijeme.

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #19 : 21-10-2014, 12:54:42 »
Eto Alex.....sve što si rekao stoji ... :worthy:  Ali i Donovo i Marijino učenje...nas početnika  :worthy: :worthy: ! Sve što tišti i mući sve početnike rekao si, na sve pogreške početnika stalno ćemo morati kolutati očima...al da se najbolje uči na svojim pogreškama  :hi: ! Jedan dobar znalac uz tebe kad se traži yamadori....uh jako dobro znam kaj znači...kako je to veliki skok!!

 Iako smo...ajde možda samo mi početnici  ;) u nekom financijskom škripcu ....našlo bi se rješenja i za to: eto...kao dobrovoljac se javljam za djeljenje troškova na nekom yamadori huntingu u vrijeme proljetnog prvog iskapanja ! O tome sanjam jako dugo ! Pa ako se kreće prema dolje....skočim ja do tebe pa...idemo dalje skupa a možda se nam još netko prikljući !!  Imam samo jedan problem: Kak je to jurica rekao meni....pa ni to tak mali auto.....al malo u njega stane ! ..al ako se dobro posloži ipak stane puno !!

A ja.....danas idem po yamadorie po sili prilike: jutros iskopani i na hrpi, ma kaj hrpi....na hrpetini - kaline kao u noćnoj mori....samo moram da biram ! A od alata nosim samo pilicu i škare ! Držite mi fige !

Offline brko

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #20 : 21-10-2014, 19:25:23 »
  lilia,pa ak već sad kreneš sa vađenjem neće ti biti dosta ni dvadeset vreća na proljeće face,morat ćeš poduplati redove u vrtu :smile:.
a šta ja danas radim ,završavam kontejner za pćele ,bit će meda,možda ako da bog i pćele :happy2:

Offline sanjinko

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #21 : 21-10-2014, 20:30:01 »
Daleko od toga da ti ne vjerujem. Kad smo mi ljudi takva sorta. Sve što pričaš je ispravno, a svatko u početku malo brlja. Vjerujem da ću za desetak godina nekom novom i ja govoriti da se okani kolaca i panjeva i da ide tražiti materijale kako treba. Ne mislim raditi kolekciju od 200 drvaca i svaki bolji će zamijeniti onog lošijeg. Imam auto a vozim se biciklom, imam novi komp a nekad brljam po jednom starom.... i tako.
Ja sam svakako zahvalan ovom forumu i svima vama, sve što sam do sada naučio naučio sam od dvadesetak ljudi na forumu, u biti znam što bi trebalo, vidim vaše mrak galerije, i samom mi je jasno da ovi kolci imaju malo potencijala, i da ću od tridesetak njih koji su zasađeni po dvorištu za desetak godina imati nekakva dva tri dobra primjerka koji neće biti vrhunski ali ću za njih biti sentimentalno vezan, sve ove ostale zamijenit će nadam se nešto bolje. A do tada se s nečim moram zabavljati.
Eh, financije su mi problem i nije se baš lako odlučiti krenuti na ekspediciju. No doći će i do toga, siguran sam. Moj plan je vrt urediti s onim što kako tako izgleda na nešto, a ovi kolci će u svojim lavorima rasti negdje iza ograde sakriveni za slučaj da koji od njih potjera fenomenalnu granu baš tamo gdje treba ili će završiti na roštilju. Kod koga sam do sad bio vidio sam slično, prva klasa je u vrtu za divljenje posjetiteljima, druga treća i ostale klase su negdje iza kuće, a iza ograde groblje gdje neki suhi primjerci izgledaju deset puta bolje nego ovo moji živi.
Bez zamjere, nisam kontra rečenog, ali ne mogu protiv sebe, jer svaki kolac koji ima bar 5 površinskih korijena u istoj visini toliko "pametno i studiozno" proučavam i okrećem kao da sam dobio jackpot. Onda me to čini malo veselijim jer imam osjećaj da se u ovoj sporosti rasta i razvoja ipak nešto događa i da nisam u leru.
Hvala na podršci i na ponudi za raskapanje, čujemo se oko toga kad dođe vrijeme.
dečkić u potpunosti te razumijem i osijetim silni entuzijazam u tebi.ovo što si rekao, najvažnija činjenica bavljenja ovom umjietnošću jest da te ona ispunjava,a tebe ova drva bez obzira na kvalitetu ispunjavaju,barem sam po tvom pisanju to ja zaključio.sada ću napisati jedan mali osvrt šta je don pisao.e sad da bi se išlo tražit,pa kopati mora se imati puno vremena,a i para. bez obzira kakvog se učitelja ima jedan ili dva odlaska na more teško da če ti otvoriti oči.mislim da u svemu u životu,a tako i u ovome najbolje se do spoznaje dolazi sam,a to u ovom slučaju dosta košta.pošto je dečkić rekao da nije baš u nekoj bajnoj situaciji kao i ja sve ga kužim.samo za usporedbu,ja sam prošle godine samo u pretragu terena što na grobnik,što na krk,prema senju išao negdje 15 puta,znači toliko dana(što bog manjka posla u firmi sam mogao koristiti slobodne dane)sam potrošio,a u prosjeku svaka seansa me s benzinom,marendom koštala oko 100 kuna nekad više nekad manje,a ja stanujem u rijeci.
e sad ovo što don kaže o lakoći pronalaženja,nebi se baš složio,barem o onome dijelu gdje govori o boljoj kvaliteti startera.ja sam prošle godine možda izvadio 4 stvarno dobra startera,ali možda i vrlo ih je teško naći,jer dosta terena tu kod nas su pročešljala zg ekipa,nešto i riječka,a da baš super etrena u izobilju ima koliko hočeš,neznam baš.sigurno sam pola ovih dana potrošio u treniranju oka(koje još nije na visokom nivou),a da ti negovorim oko sigurno slikanih 100 tinjak drva,pa doma na komp,pa selekcija,pa kopanje.dolaziti iz zagreba ili neznam od kuda je dečkić nije baš jeftino.ti udri ovako kako sad  radiš,učiš na njima,i ispunjavaju te.a kad ti se potrefi s donom ili nekim drugim vrhunskim poznavateljem startera lov na moru,to će biti jack pot.

Offline alexhor

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #22 : 21-10-2014, 20:41:35 »
E sanjinko, od srca hvala za ovo "dečkić", doduše u 48. sam, ali se ne dam....

Offline sanjinko

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #23 : 21-10-2014, 20:50:31 »
E sanjinko, od srca hvala za ovo "dečkić", doduše u 48. sam, ali se ne dam....
ma lako za brojku i za oklop,nekome,a ja ih dosta poznajem duša nikad ne stari,zato dečkić lako za 48 let,još toliko je puno brojki pred tobom.

Offline Marija

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #24 : 22-10-2014, 12:49:31 »
E sanjinko, od srca hvala za ovo "dečkić", doduše u 48. sam, ali se ne dam....
e
ma lako za brojku i za oklop,nekome,a ja ih dosta poznajem duša nikad ne stari,zato dečkić lako za 48 let,još toliko je puno brojki pred tobom.

ajmee, koliko dečkića na ovom forumu  :girl:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #25 : 22-10-2014, 12:56:24 »
ne samo koliko dečkića na forumu...nađe se i koja curica, ajde koju godinicu starija ali ...curica  ! :girl:

Od moje hrpetine kalina....priča stala na 6 šimšira !! Eto brko...neće trebati novi red polica !! :hihihi:

Offline brko

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #26 : 22-10-2014, 14:33:48 »
  -Je Marija sve dečkić do dečkića,poredani ko bonsai na polici (po starosti),no kad mi kažu dečkić nekako mi drago odmah sam mlađi :hihihi:.

  -lilia baš mi žao za kaline ,no ako si našla koji dobar šimšir ni to nije loš ulov,a osim toga na proljeće ima još prilika za lov na yamadorije tak da i meni spukneš kesten :smile:.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #27 : 23-10-2014, 07:43:45 »
Abraham Lincoln je rekao-Nije važno koliko je godina u vašem životu,važno je koliko života ima u vašim godinama.I slažem se sa njime.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Hrvat

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #28 : 23-10-2014, 20:07:35 »
e ovo je tema za mene.A sto ja danas radim-ja nista,ali ipak sam skupio snage za napisat ovo.
nije vazno gledadi,vec vidjeti

Offline Marija

Odg: A što ja danas radim?
« Odgovori #29 : 23-10-2014, 22:11:02 »
e ovo je tema za mene.A sto ja danas radim-ja nista,ali ipak sam skupio snage za napisat ovo.
Ni ja u posljednje vrijeme ne radim ništa, da postoji neka socijalna služba za bonsaije (kao za djecu), već bi mi ih odavno oduzeli   :grol:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai