Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Novi, šta da radim??  (Posjeta: 3283 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline nikola

Novi, šta da radim??
« : 08-01-2015, 18:32:33 »
Zdravo,
pošto nisam uspeo da održim u životu prošli "bonsai" danas sam dobio novo drvce.
Zanima me koja je ovo vrsta i šta prvo treba da radim? Nije u posudi za bonsai već u nekoj običnoj (tako je kupljeno), da li treba da se presadi ili da čekam proleće? U saksiji u kojoj se sada nalazi posađeno je u običnu zemlju koliko vidim, znam da ne treba tako pa me zanima gde može da se kupi?
Kako se zaliva?

Šta da radim sada??

Hvala svima  :happy:

Offline LONICERA

Odg: Novi, šta da radim??
« Odgovori #1 : 08-01-2015, 19:26:48 »
Vrsta ti je ligustrum ( kalina ili obična živica). S obzirom da to nije sobna biljka, za sada ga stavi u negrijanu prostoriju. Zaljevanje zimi vrlo malo. Dozvoli da se supstrat malo prosuši između dva zalijevanja. Tako se zalijeva i obično, samo zimi to može ovisno o temperaturi biti tri tjedna i više, dok ljeti se supstrat prosuši i za 12 sati pa moraš zaliti i dva puta dnevno. Presaditi možeš prije kretanja vegetacije, znači opet ako je zima jako topla to može biti kraj drugog, polovica trećeg mj. , no ako ima snjega i velikih hladnoća može i kasnije. Tad ćeš vidjeti i kakv ti je korijen. Obično su to isforsirane biljke koje požive toliko dok ne nađu kupca, a neke ni to.Na proljeće je iznesi van. Prihranjivati od proljeća. O supstratima i prihrani imaš sve ovdje na forumu. Gdje kupiti kod vas neznam , ali vjerujem da ćeš nešto naći ako proguglaš.

Offline nikola

Odg: Novi, šta da radim??
« Odgovori #2 : 08-01-2015, 21:52:38 »
Hvalaa lepo. A kažete da neće dugo poživeti, šta mogu da uradim kako bi poživela?  :question:

Offline alexhor

Odg: Novi, šta da radim??
« Odgovori #3 : 08-01-2015, 22:01:32 »
Mislim da kalina nije preslaba za preživjeti, ali to sve ovisi o trenutnom stanju. Ako je korijenje sad u redu (pretpostavimo na neviđeno) drži se Lonicerinih uputa. Nemoj se iznenaditi ako joj slučajno otpadne lišće. Kod kaline se to može dogoditi ali i ne mora.

Offline LONICERA

Odg: Novi, šta da radim??
« Odgovori #4 : 08-01-2015, 22:20:12 »
Ja joj isto dajem dobre šanse, ako ima kakav takav korijen preživjeće . Za jačih zima vani ostane bez lista i to je normalno. Ako u prostoriji ne bude ispod -5 najvjerojatnije će ostati list.

Offline nikola

Odg: Novi, šta da radim??
« Odgovori #5 : 08-01-2015, 23:25:41 »
U redu, hvala puno. Sada se nadam da će preživeti, da će biti sve u redu sa njom.
A postoji li način da saznam da li je korenje dobro da bih se uverio da će moje drvce preživeti?
I je l' ne valja da ona bude u sobi na stolu? u sobi se slabo greje ali opet je malo toplo

Hvala svima

Offline alexhor

Odg: Novi, šta da radim??
« Odgovori #6 : 09-01-2015, 00:01:48 »
Nemoj čačkati korijenje, kako si dobio tako nek ostane do proljeća, to ti je lutrija. Što bi imao od toga da znaš u kakvom je stanju korijenje kad bi nakon nekakvog raskapanja bilo u svakom slučaju lošije nego prije raskapanja. Ligustrum nije sobna biljka, pa ne znam hoće li biti sretan/sretna u sobi. Negrijani prostor je onaj u kojem se uopće ne grije.  Samo ne daj da se smrzne, obično kažu da je to ispod -10. Bar mislim. Ja sam svoje stavio u podrum, u nedostatku boljeg.

Offline nikola

Odg: Novi, šta da radim??
« Odgovori #7 : 09-01-2015, 00:30:50 »
Pa onda ću morati i ja da ga stavim u podrum (kotlarnicu) jer nemam prostoriju u kući koja se ne greje.

Hvala puno na savetima  :hihihi: