Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bjelograb #20  (Posjeta: 11380 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline brko

Odg: Bjelograb #20
« Odgovori #15 : 08-01-2015, 21:26:37 »
  -evo i donekle slićnog primjera :
CREATING DECIDOUS BONSAI TREES-   Graham Potter je to lijepo odradio na jednom grabu ,a naš orijentalis(Marijin) obećava više ,ipak će na njemu poraditi ekipa koja se već dokazala ...
Pogledajte samo zadnju sliku ,vjerujem da će to biti prednja strana drveta ,usporedite pa komentirajte ,ali po meni ovo drvo je već u startu bolje...

Offline Marija

Odg: Bjelograb #20
« Odgovori #16 : 08-01-2015, 21:39:42 »
Ok ajmo rjesit tu ravnu granu ....
Prvo, tko kaze da to ne valja? Japanska vrtlarska biblija? Dalmatinska vrtlarska biblija? Meni je svejedno, jer sam to odlucila ignorirat. Bas mi se svidja ravna grana na ovom kocopernom stablu, ispravlja ga, balansira i daje mu visinu. Kad se krosnja razvije dijelom ce pokriti ravnu granu, pa nece biti tako ocita kao sada i postat ce oku ugodnija. A i da nije tako, mogu reci da mi se svidjaju stabla koja nemaju stereotipan izgled. Ako vec radim bonsaije trebam se zabaviti, kreirajuci, izvlaceci potencijal koji ozda nije odmah ocit svima. Dosadno je radit kopiju kopije stereotipnog bonsaija. Tko kaze da je ravna grana greska, tko kaze da je bilo sto sto se napravi na stablu greska. Mislim da se treba oslobodit takvog razmisljanja jer je samo ogranicavajuce iza bonsaistu a i za promatraca. A na kraju je samo bitno hoce li te stablo dirnuti kad ga vidis ili ne.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline LONICERA

Odg: Bjelograb #20
« Odgovori #17 : 08-01-2015, 22:14:35 »
Marija, slažem se s tobom posebno dio "hoće li te stablo dirnuti kad ga vidiš". U tom pogledu mi je fantastična Pallova kritika kalifornijskog hrasta. Duboko me se dojmila. Kad razmišljam o ovom vašem stablu, mislim da je intrigantno, a to mu dodaje jednu karakternu crtu kojom pljeni pozornost i sigurno nikog ne ostavlja ravnodušnim.
Ja kao početnik sam ušla u raspravu o ovoj grani samo u cilju da opet naučim nešto od tebe kao i od ostalih na forumu spremnih sudjelovati. Hvala tebi, Brki i TiTechu na korisnoj razmjeni mišljenja, I da, mislim da niko ne mrzi tu granu. Ja da imam ovakvo drvo sama sebi bih govorila Vi.

Offline Andrija Zokić

Odg: Bjelograb #20
« Odgovori #18 : 08-01-2015, 22:16:01 »
Stablo bi izgledalo više divlje da je vrh deblja drastičnije krivudav. Pošto je ravan imamo drugačiju priču i možda čak neobičniju za svijet bonsaija. Evo slika jednog Walterovog brijesta koji je kao startni materijal bio bez grana. Ovo stablo također ima prilično ravno deblo izraslo iz nekakve organske izrasline. Meni je ovaj brijest uvijek bio fantastičan i prilično je utjecao na izbor materijala.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Bjelograb #20
« Odgovori #19 : 08-01-2015, 22:36:17 »
Ja kao početnik sam ušla u raspravu o ovoj grani samo u cilju da opet naučim nešto od tebe kao i od ostalih na forumu spremnih sudjelovati. Hvala tebi, Brki i TiTechu na korisnoj razmjeni mišljenja, I da, mislim da niko ne mrzi tu granu. Ja da imam ovakvo drvo sama sebi bih govorila Vi.
Ne brini, ja se uglavnom zezam, pa je tako bilo i u pogledu navodne mrznje te grane   :hihihi:

Jos nesto, tu pokazujem sto radim, i ne mora se svima sve svidjeti, to je normalno. Nekada netko nesto ne razumije, a nekada mu se nesto jednostavno ne svidja. Svatko ima svoj ukus i ne moramo isto razmisljati ali nas to nece sprijeciti da komuniciramo. I salimo se naravno.  :hi:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline brko

Odg: Bjelograb #20
« Odgovori #20 : 08-01-2015, 23:01:07 »


Stablo bi izgledalo više divlje da je vrh deblja drastičnije krivudav. Pošto je ravan imamo drugačiju priču i možda čak neobičniju za svijet bonsaija. Evo slika jednog Walterovog brijesta koji je kao startni materijal bio bez grana. Ovo stablo također ima prilično ravno deblo izraslo iz nekakve organske izrasline. Meni je ovaj brijest uvijek bio fantastičan i prilično je utjecao na izbor materijala.
uvijek bio fantastičan i prilično je utjecao na izbor materijala.
[/quote]

  -samo jedno pitanje:nije li taj brijest isto okrenut kako sam predpostavio da će biti i grab?

Offline LONICERA

Odg: Bjelograb #20
« Odgovori #21 : 09-01-2015, 11:54:39 »
Ja kao početnik sam ušla u raspravu o ovoj grani samo u cilju da opet naučim nešto od tebe kao i od ostalih na forumu spremnih sudjelovati. Hvala tebi, Brki i TiTechu na korisnoj razmjeni mišljenja, I da, mislim da niko ne mrzi tu granu. Ja da imam ovakvo drvo sama sebi bih govorila Vi.
Ne brini, ja se uglavnom zezam, pa je tako bilo i u pogledu navodne mrznje te grane   :hihihi:

Jos nesto, tu pokazujem sto radim, i ne mora se svima sve svidjeti, to je normalno. Nekada netko nesto ne razumije, a nekada mu se nesto jednostavno ne svidja. Svatko ima svoj ukus i ne moramo isto razmisljati ali nas to nece sprijeciti da komuniciramo. I salimo se naravno.  :hi:




 :bravoPrika:

Offline sanjinko

Odg: Bjelograb #20
« Odgovori #22 : 09-01-2015, 21:28:49 »
Ok ajmo rjesit tu ravnu granu ....
Prvo, tko kaze da to ne valja? Japanska vrtlarska biblija? Dalmatinska vrtlarska biblija? Meni je svejedno, jer sam to odlucila ignorirat. Bas mi se svidja ravna grana na ovom kocopernom stablu, ispravlja ga, balansira i daje mu visinu. Kad se krosnja razvije dijelom ce pokriti ravnu granu, pa nece biti tako ocita kao sada i postat ce oku ugodnija. A i da nije tako, mogu reci da mi se svidjaju stabla koja nemaju stereotipan izgled. Ako vec radim bonsaije trebam se zabaviti, kreirajuci, izvlaceci potencijal koji ozda nije odmah ocit svima. Dosadno je radit kopiju kopije stereotipnog bonsaija. Tko kaze da je ravna grana greska, tko kaze da je bilo sto sto se napravi na stablu greska. Mislim da se treba oslobodit takvog razmisljanja jer je samo ogranicavajuce iza bonsaistu a i za promatraca. A na kraju je samo bitno hoce li te stablo dirnuti kad ga vidis ili ne.
sve potpisujem šta si rekla.još ću i dodati malo.koliko samo u prirodi vidiš "kreacija" koje ruše sva pravila iz knjiga.u Rijeci je u centru bilo jedno drvo,fascinatno ni u jednu "kategoriju"se nije uklapalo al opet je bilo fascinantno,nažalost pred 15 dana su ga otpilili,kreteni.hoću reći ovo je umijetnost i što kaže Mare,pa nećemo valjda imati svi ista drva.meni se svidja M&A-in   put,kopaju "drugaćiji"startni materijal i kreiraju skroz drugaćija drva od većine europskih bonsai umijetnika,barem one koje ja poznajem.i zato su mi posebno dragi,kao i Sebin put(koji bi se i ćešće mogao pojaviti na forumu)i Jurin,od kojih sam nekako najviše "pokupio" izbor startnog materijala.i ja ću u budućnosti probati ići svojim putem pa ako to nebude to šta sad,bitno je da me ispunjava.ja malo kad komentiram bilo ćija drva(još ni nisam na nekom nivou)jer najvažnije je da se vlasniku,umijetniku ta kreacija svidja,budi mu emociju,bilo šta,a za nas ostale više manje.ovdije nisam mislio o nekim elementarnim stvarima da ih sad ne nabrajam, već o samoj viziji.