Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Alati namjenski i oni koji služe  (Posjeta: 120579 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Andrija Zokić

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #60 : 09-10-2007, 14:27:13 »
Što je uopće to i za što služi? :blink:
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #61 : 09-10-2007, 14:37:55 »
Služi za siječ korijen u zemlji. Razmakneš zemlju do debljeg korijena, prisloniš oštricu na korijen, pod kutem koji ti paše i ovom cijevi na kojoj je uteg/zamašnjak,  nabiješ klizno po cijevi gdi je sječivo.
Umjesto čekiča i sjekača.

Offline Marija

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #62 : 09-10-2007, 15:34:53 »
Služi za siječ korijen u zemlji. Razmakneš zemlju do debljeg korijena, prisloniš oštricu na korijen, pod kutem koji ti paše i ovom cijevi na kojoj je uteg/zamašnjak,  nabiješ klizno po cijevi gdi je sječivo.
Umjesto čekiča i sjekača.

Mi to radimo sa rasklopnom pilom...
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Mario

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 6904
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 4
  • Yamadori Selektor
    • Mario yamadori selektor
Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #63 : 09-10-2007, 15:40:02 »
Služi za siječ korijen u zemlji. Razmakneš zemlju do debljeg korijena, prisloniš oštricu na korijen, pod kutem koji ti paše i ovom cijevi na kojoj je uteg/zamašnjak,  nabiješ klizno po cijevi gdi je sječivo.
Umjesto čekiča i sjekača.

Mi to radimo sa rasklopnom pilom...

I ja, zavisno od situacije, neke korijene srežem i velikim vrtnim škarama.

Offline Andrija Zokić

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #64 : 09-10-2007, 15:50:07 »
Mislim da kod vađenja iz krša sjekač ne bi puno pomogao. Previše je kamenja koje bi smetalo. Kada makneš kamenje sa preklopnom pilom je najmanji problem prekinut korijen.
Walter mi je dao nacrt alatke koju je on napravio za vađenje iz krša. Izgleda kao kramp bez jednog roga sa jako dugom drškom. Nema roga zbog toga da se na njegovo mjesto može udarati čekićem kako bi se bolje zabio među kamenje.  Nakon toga se sa njim radi kao sa polugom. Ovakva alatka nema smisla na zemljanim terenima.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #65 : 09-10-2007, 15:55:11 »

Walter mi je dao nacrt alatke koju je on napravio za vađenje iz krša. Izgleda kao kramp bez jednog roga sa jako dugom drškom. Nema roga zbog toga da se na njegovo mjesto može udarati čekićem kako bi se bolje zabio među kamenje.  Nakon toga se sa njim radi kao sa polugom. Ovakva alatka nema smisla na zemljanim terenima.

Kada ćeš je iskovati??  :histerical:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #66 : 09-10-2007, 16:06:20 »
Kada ćeš je iskovati??  :histerical:

Ne treba nista kovat nego samo odpilat taj "rog" ili kako se već zove (Keli zna ime ali neće da kaže jer bi mogao biti izbačen iz klana :gigle:).
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Goran Cajko

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #67 : 09-10-2007, 16:34:49 »
Kaj to mora biti tak dugačko? Kolko je težak zamašnjak?

Ne, po potrebi. Zamašnjak je cca. 2-3 kg

Ova naprava služi isključivo za zemljane terene.
Orginalno je nešto kraći, ali ovako duža izvedba mi je bolja zbog lakšeg vađenja nakon nabijanja. Ne zaboravite da nož ide pod zemlju barem pola metra i više.

odredite kut i počnete udarati ... reže sve na putu...   

Offline Andrija Zokić

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #68 : 09-10-2007, 16:55:36 »
Ovu temu sam spojio sa temom koju je pokrenuo "Gale" a zvala se "Alat i pribor za iskopavanje drveća" zbog velike sličnosti.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Goran Cajko

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #69 : 09-10-2007, 16:58:11 »
Služi za siječ korijen u zemlji. Razmakneš zemlju do debljeg korijena, prisloniš oštricu na korijen, pod kutem koji ti paše i ovom cijevi na kojoj je uteg/zamašnjak,  nabiješ klizno po cijevi gdi je sječivo.
Umjesto čekiča i sjekača.

Mi to radimo sa rasklopnom pilom...

ne, ne...

Nije ovo samo za korijen do kojeg se dođe otkopavanjem. Ovo reže zemlju, korijen bez dodatnog otkopavanja.

kao ovo, ali na žgance...

Offline Marija

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #70 : 09-10-2007, 17:11:02 »
Ajme nacrta  :mdr:, da ti to nisi patentirao .... i sada od prihoda unajmljuješ radnike da ti vade stabla, a nama ovdje filozofiraš iz "hladovine"  :question:

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sandev

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1808
  • Lokacija: Zagreb
  • Total likes: 11
  • Never underestimate the power of stupid people
Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #71 : 09-10-2007, 21:09:33 »
Kaj to mora biti tak dugačko? Kolko je težak zamašnjak?

Ne, po potrebi. Zamašnjak je cca. 2-3 kg

Ova naprava služi isključivo za zemljane terene.
Orginalno je nešto kraći, ali ovako duža izvedba mi je bolja zbog lakšeg vađenja nakon nabijanja. Ne zaboravite da nož ide pod zemlju barem pola metra i više.

odredite kut i počnete udarati ... reže sve na putu...   
Sviđa mi se. Mislim da je to mrak. I da silno olakšava posao. Uostalom, zašto mislite de na kamenitom terenu ne radi? Pa tamo djeluje kao štemajzl (na hrvatskom se to tako kaže) ili ne znam kako na književnom jeziku?

Offline Marija

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #72 : 09-10-2007, 21:30:15 »
Uostalom, zašto mislite de na kamenitom terenu ne radi? Pa tamo djeluje kao štemajzl (na hrvatskom se to tako kaže) ili ne znam kako na književnom jeziku?

U kršu bi koristilo, ali rijetko.
Više nam odgovaraju 2 poluge, jedna duža od 1 m a druga manja... 
Evo i zašto:
1. poluge donji dio imaju uži, a ne kao kod ovog alata - 11cm i više, pa ju je lakše utjerati među kamenje i podizati ga
2. ako kamenu gromadu treba razbiti, to se čini s macom i špicom od 20-at centimetara i štema se pomalo. Ovako velikim alatom se ne mogu štemati veliki komadi kamenja. Štema se rijetko, kad se ne može s polugom.
3. prosječno ono što izvadimo iz rupe kad kopamo neku npr. zeleniku je 85% krupnog kamena i 15% zemlje i taj sjekač ne može prodrijeti kroz to, da bi se koristio na način kako je Čajko opisao
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Andrija Zokić

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #73 : 09-10-2007, 21:57:34 »
Primjeri vađenja iz krša. Ova na slici 01 je bila posebno komplicirana. Na slici 02 je isto drvo ali sa druge strane pa se vidi koliko je kamena trebalo otući da bi se izvadila. Preživjela je. Zeleniku sa 03 slike nismo uspjeli izvaditi (koristili smo čak veliku akumulatorsku bušilicu kako bi napukli kamen) ali mislim da bi mogla biti izvađena uz pomoć nekih novih alatki.
Na slici 04 i 05 su najtipčniji primjeri terena koji obiluju kamenom koje treba jedan po jedan pažljivo izvaditi. Kada napipamo glavnu žilu posao je defakto gotov.
andbonsai.com ~ andbonsai studio

Offline Marija

Odg: Alati namjenski i oni koji služe
« Odgovori #74 : 09-10-2007, 22:02:09 »
Zeleniku sa 03 slike nismo uspjeli izvaditi (koristili smo čak veliku akumulatorsku bušilicu kako bi napukli kamen) ali mislim da bi mogla biti izvađena uz pomoć nekih novih alatki.

Vratit ćemo se mi opet s ćuskijom!!!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai