Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Carmona, tj. Fukien tea  (Posjeta: 11642 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline pepaprase

Carmona, tj. Fukien tea
« : 21-03-2015, 23:11:24 »
Pozdrav, ja sam nova ovde, i uopste prvi put se susrecem sa bonsaijem, procitala sam uputstva za pocetnike, ali i dalje ne znam sta tacno treba da radim. Sada sam dobila Carmonu, i uopste ne znam kako nadalje s njom. Trebalo mi je dva sata da uopste determinisem koju biljku imam.  Koliko treba da je zalivam,  kako da je orezujem, tj. kad, i sve ostalo sto je potrebno ovom drvetu. Zaista bih volela da lepo zivi kod mene :)
Molim vas za bilo kakav savet, sta i kako ubuduce sa drvcetom. Hvalaa :hihihi:

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #1 : 22-03-2015, 10:01:13 »
Pročitaj prvo sve postove koje smo napisali o Carmoni u temi početnici pitaju,pa onda pitaj koji ti dio nije jasan.To što imaš je čisti kozmetički trgovački proizvod,bit će možda bonsai za 10 godina.Imao sam ih ja na početku možda sedam a ostao mi samo jedan.I dalje mučim muku sa njime. hej
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline pepaprase

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #2 : 22-03-2015, 11:22:51 »
Čitala sam svašta, ali su nekako različite informacije. Piše da stalno treba da bude vlažan, ali da se ne zaliva svaki dan, šta to znači :D
Ne znam da li da ga zalivam odgore kao i bilo koje cveće, ili treba da ga potapam? Nije mi najjasnije šta je to prehrana, i koliko često treba to da radim?
Iako sam pročitala puno postova, i prelistala gomilu sajtova, bilo bi mi mnogo lakše da mi neko ko je gajio ovo drvce, da neke osnovne upute kako ga negovati.
Hvala Vam.

Offline LONICERA

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #3 : 22-03-2015, 11:36:01 »
Čitala sam svašta, ali su nekako različite informacije. Piše da stalno treba da bude vlažan, ali da se ne zaliva svaki dan, šta to znači :D
Ne znam da li da ga zalivam odgore kao i bilo koje cveće, ili treba da ga potapam? Nije mi najjasnije šta je to prehrana, i koliko često treba to da radim?
Iako sam pročitala puno postova, i prelistala gomilu sajtova, bilo bi mi mnogo lakše da mi neko ko je gajio ovo drvce, da neke osnovne upute kako ga negovati.
Hvala Vam.

To znači da , ako je supstrat vlažan , onda ne zalijevaš. Ovisno o uvjetima supstrat se može osušiti u nekoliko sati, do nekoliko dana. Znači pratiš vlažnost. Previše vode može ugušiti korijen biljke. Prihrana je gnojenje bilja. Na svakom gnojivu piše uputstvo kako dozirati. Previše gnojiva također može spaliti biljku.

Offline pepaprase

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #4 : 22-03-2015, 11:42:07 »
Hvala :) A da li ga zalivam potapanjem, pošto sam videla neke klipove u kojima kažu da bi tako trebalo, ili ga zalivam normalno kao i bilo koju drugu biljku?
Stavila sam ga na posudu s vodom, ali nije u vodi, tako da mu bude vlažno dok voda isparava, i to sam negde našla da bi trebalo :hihihi:
Pošto imam prirodan kompostiran materijal, da li je okej da ga time prehranjujem, jer nekako više verujem u to, nego u veštačka đubriva? Ali ne znam kako će ova biljka to podneti. Pošto ne mogu baš da odredim sastav svog komposta.
Pošto sam nova, pustila bih ga da samo raste, bez da ga ja bilo kako oblikujem, eventualno da ga orezem ponegde, kad malo poraste. Da li to mogu da radim u svako doba godine?

Offline Helio

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #5 : 22-03-2015, 12:13:20 »
Potapanje je prastara i napuštena bonsai tehnika. Primjenjuje se samo kad se zemlja potpuno osuši. Glavno pravilo , Carmona+obična zemlja+voda svaki dan je mrtva Carmona unutar mjesec dana.
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3485.msg51280#msg51280[/url]

ili posadi u 100% perlit i pokrij površinu sa običnom zemljom za cvijeće ili tim kompostom šta imaš. Tek onda možeš zalivat i prehranjivat po uputama. Zaboravi na šišanje za sada,trebat će ti svaki listić na njoj. Bez panike ako počne odbacivat listiće i onda počet natapat ,gnojit i ne znam šta još početniku može past na pamet. Ostavi je na miru i počet će popet pupat za 15-estak dana.

Offline pepaprase

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #6 : 22-03-2015, 12:36:52 »
Hvala puno, konačno sam saznala nešto konstruktivno, trudiću se da je održim u životu :)

Offline pepaprase

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #7 : 22-03-2015, 14:33:38 »
Jos jedno pitanje, da li odmah treba da je presadim u taj perlit i novu zemlju? :) Ili mogu neko vreme da je drzim u ovoj zemlji u kojoj sam je dobila? :) Da li je sad uopste vreme da presadjujem drvce, ono vec ima sitne cvetove ?

Offline Helio

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #8 : 22-03-2015, 15:45:38 »
Što prije to bolje, možeš odmah. Evo ti još par info o perlitu.
Perlit je odličan supstrat za bonsai. Ali ti se s pravom možeš pitat ,a zašto ga onda bonsaisti ne koriste ?
Evo zašto,
-prelagan je i kad bi zalijevali pravi bonsai sve bi isplivalo vani i po podu. Jednostavno nema smisla
-ipak se pretvori u prašinu nakon par godina, a veliki bonsai se presadjuje svako 6-7 godina.
Ti u takvoj posudi nemaš takve probleme i zato ga slobodno upotrijebi. Samo stavi površinski sloj običnu zemju za cvijeće ili taj tvoj kompost da ti ne popliva perlit.

Offline pepaprase

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #9 : 22-03-2015, 16:00:29 »
Hvala puno, pokusacu da nadjem to vec sutra, pa da presadim biljku. Nadam se da je necu povrediti, i da ce podneti do maltretiranje, koje ja verovatno ne znam najsjajnije da izvedem.  :hihihi:
uglavnom, dosta sam se uplasila, jer je ovo poklon do koga mi je stalo, i volela bih da ga sto duze imam, a deluje mi prekomplikovano, i u startu sam cula samo da je jako tesko, i da se ne razocaram ako mi se osusi isl. A ja cu dati sve od sebe da uspe :svetac:

Offline Helio

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #10 : 22-03-2015, 16:34:20 »
Jednostavno,običnim nožem uz rub posude dodješ do dna posude I tako sa sve četiri strane. Onda iščupaš lagano sve vani. Zemlju koja je ostala u posudi baciš I staviš perlit. Korijen pod laganim mlazom vode ispereš, ne skidaj ništa rukama,samo što voda skine. Vratiš u posudu s perlitom,naspeš još malo perlita okolo korijena, po vrhu zemlju i to je to.
 Ova carmona na slici ti je bila na kolicima sa ostalim biljkama na putu u kontejner s otpadom u jednom prodajnom centru. Dobio sam je besplatno ljubaznošću osoblja.
Imala je tri listića, evo je sad nakon mjesec dana ponovo pupovi, tek tako da znaš da ima nade i za tvoju i da možeeš vjerovat u ono šta ti savjetujem.

Offline pepaprase

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #11 : 22-03-2015, 18:35:45 »
Hvalaaaaaaaaa! Javicu da li uspevam :)

Offline Marija

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #12 : 23-03-2015, 08:55:47 »
Perlit je odličan supstrat za bonsai. Ali ti se s pravom možeš pitat ,a zašto ga onda bonsaisti ne koriste ?
Evo zašto,
-prelagan je i kad bi zalijevali pravi bonsai sve bi isplivalo vani i po podu. Jednostavno nema smisla
-ipak se pretvori u prašinu nakon par godina, a veliki bonsai se presadjuje svako 6-7 godina.
Ti u takvoj posudi nemaš takve probleme i zato ga slobodno upotrijebi. Samo stavi površinski sloj običnu zemju za cvijeće ili taj tvoj kompost da ti ne popliva perlit.

Mi smo ga neko vrijeme koristili za stabla tek donesena iz prirode .... uf, kod zalijevanja je letio na sve strane, ali korijenje ga voli. Kod presađivanja u posude, zamijenili bi substrat.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline pepaprase

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #13 : 23-03-2015, 11:45:41 »
Pošto nisam uspela da nadjem perlit, ostavila sam bonsai u zemlji u kojoj sam ga dobila, drzim kalj na tacni sa sitnim kamencicima koji su vlazni, i on fino kupi vlagu odatle tako da mu je cak i gornji sloj zemlje relativno vlazan a a nisam ga zalivala, kupila sam "blumi" tecno djubrivo, rastvorila sam ga po uputstvu, pa cu uskoro poceti da mu ga dodajem. 
Imam malu fajtalicu, pa cu ga prskati s vremena na vreme (ne ovim djubrivom, vec samo vodom, savet iz cvecare, oni tako rade sa svojim). Neki kazu da ga zalivam potapanjem, neki da ga normalno zalivam, za sad mu je zemlja vlazna, i drzacu se saveta odavde ubuduce.
Ako nadjem perlit, presadicu ga :)
Hvala vam na pomoci!

http://www.yuco.rs/img/products/27/27-full-1.jpg

Offline Helio

Odg: Carmona, tj. Fukien tea
« Odgovori #14 : 24-03-2015, 12:34:24 »
Samo da znaš,ta posuda ti je jako porozna tj. upija vodu iz te tacne I tako je tvoja carmona non stop u vodi,a to smo rekli da nije dobro. Stavi je van te tacne da se prosuši malo. Vidiš da ti je baza debla crna tj puna vode. Zabodi drveni štapić (običnu čačkalicu)u zemlju, izvadi i pogledaj svaki dan i kad je suha onda zalij.