Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Pocetnik 2015  (Posjeta: 6290 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bero88

Pocetnik 2015
« : 18-03-2015, 10:10:38 »
Pozdrav ekipo!  :happy:

Novi sam ovdje, iako vec par godina polako citam i upijam informacije ovog odlicnog foruma.
Ove godine odlucio sam izvaditi  svoje prve yamadorie, i to u protekla 2 tjedna.
Pazio sam pri vadenju, pokusavao sacuvati sto vise sitnog korijenja....
Naletio sam vecinom na bukve, od kojih je jedna (meni najljepsa) rasla u sljuncanom tlu, te koliko god se cinilo da ima sitnog korijena, ocito je bio od neceg drugog, pa sada imam bukvu koja ima par sitnih korjencica, visoka oko 40cm, ima dosta grancica I pupova, osim vadenja nije nista dirano na njoj.

Znam da se bukve dosta tesko primaju bez puno sitnog korjenja, pa me zanima da li mogu nesto uciniti da bar probam poboljsati sansu? Citao sam o pokrivanju crnim vrecama, radi povecanja temp. i vlage, pa da mozda to probam? Gdje ju smjestiti, u sjenu, sunce?

Molim vas samo dajte prijedloge, misljenja, informacija nikad dosta :smile:

Unaprijed hvala!




Offline Mislav

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #1 : 18-03-2015, 12:52:50 »
Nikako na sunce i ne na vjetar. Stavi je na svjetlo mjesto u zavjetrini.
Vjerujem da nema lišća pa ti vreća neće puno pomoći, ali ne može ni smetati.
Jako zalijevaj i moli se  :svetac:

Offline bero88

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #2 : 18-03-2015, 12:59:08 »
Nema lisca, puno zatvorenih pupova.
Vreca mora biti crna?
Molim se od vadenja :molitva:

Offline jurica

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #3 : 18-03-2015, 16:52:53 »
Citao sam o pokrivanju crnim vrecama, radi povecanja temp. i vlage, pa da mozda to probam? Gdje ju smjestiti, u sjenu, sunce?

Molim vas samo dajte prijedloge, misljenja, informacija nikad dosta :smile:

Unaprijed hvala!




Probaj , ništa nećeš izgubiti samo možeš dobiti.
Drvo prekriveno crnom ili nekom tamnom vrećom , ne smiještaš vani već u neki zatvoreni prostor (garažu) najlonsku vreću moraš vezati nekom špagom ili žicom oko posude. Provjeravaj vlagu svaka 3-4 dana i proluftaj drvo na pola sata. Kada drvo počne otvarat pupove počneš izrezivat rupe na vrećici opet svaka 3-4 dana po 3-4 rupe promjera 2 cm. Kad tako izbušiš cca 50% najlona , skidaš ga i drvo iznesi van u neku polusjenu . Dalje postupaš kao i sa svim drugim drvima.
Ja to radim sa drvima koja izvadim sa malo korjenja i imam uspjeha a znam i druge kojima je to uspjelo.
Samo plako bez žurbe jer to je postupak.

Offline bero88

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #4 : 18-03-2015, 20:03:37 »
Hvala na savjetu  :hvalaaa:

Offline DonQuijote

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #5 : 19-03-2015, 13:14:47 »
I budi oprezan. Bukva vrlo često potjera iz rezerve a krajem ljeta rikne. Dakle i kada se stvore listovi još uvijek nisi siguran da će preživjeti. Drži je čitavu godinu u hladu, često je orošavaj, ako možeš nabavi i Drin, (Bio stimulator) i poprskaj je povremeno.
Ako preživi prvu godinu onda si na konju

Offline Marija

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #6 : 19-03-2015, 13:48:57 »
Ako preživi prvu godinu onda si na konju
Ako preživi prvu godinu, onda si bonsaista  kofi
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline bero88

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #7 : 19-03-2015, 18:27:35 »
 :molitva: :molitva: :molitva:

Offline bero88

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #8 : 24-03-2015, 12:19:16 »
Pozdrav!

Evo me s jos jednim pitanjem, pa da ne otvaram novu temu postavit cu ga ovdje :mdr:
Zanima me, da li je yamadorie ( bonsai jos nemam :ashamed:) uvjek bolje smjestiti u duboki hlad ( zapadna strana), ili u recimo poluhlad gdje ima pola dana sunca, a pola ne :question:
Pitam za listopadno drvece recimo direktno za crni grab,grab opcenito, te ostala drva.


Ugodan ostatak dana! :verycool:


Offline Marija

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #9 : 24-03-2015, 12:39:46 »
Debeli hlad obavezno. Održavanje vlažnosti stalno. Jako bitno za primanje da je stablo u modernom substratu kako ga ne bi ubilo previše vode.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline bero88

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #10 : 24-03-2015, 13:33:26 »
E hvala, izvadio sam si jedan mini crni grab ( bar ja mislim da je) I to sa prakticki cijelom balom sitnog korjenja ( oko 70 % od ukupnog korjena), jer je rasao u hrpi sljunka.
Sada je u trending posudi.
Cak da je korjen potpuno cijeli nesmije odmah u bonsai posudu?

Offline jurica

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #11 : 24-03-2015, 13:44:05 »
Cak da je korjen potpuno cijeli nesmije odmah u bonsai posudu?
Smije , zašto ne. Samo vrijede ista pravila kao i za trening posudu , nema čačkanja oko njega najmanje godinu dana.

Offline bero88

Odg: Pocetnik 2015
« Odgovori #12 : 24-03-2015, 13:52:00 »
Eh, steta, sad ga nebi premjestao zbog duplog stresa, budem dogodine onda.
Meni je bas lijepo drvce, nisko sa gustom krosnjicom, taman za vjezbu koja mi je prijeko potrebna.
Hvala ti na info ;)