Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Iskustva da hrastovima.  (Posjeta: 11955 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Iskustva da hrastovima.
« : 31-03-2015, 13:04:09 »
Več meko vrijeme mislim izvadit hrast. Mislim da je ilex(dalmacija). Na netu sam našao da je upravo sad dobro vrijeme, jer su pupovi skoro izašli i da uz dosta žila ima dobre šanse da povuče i da preživi. Ima li itko kakav savjet?
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline Marija

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #1 : 31-03-2015, 20:05:17 »
Več meko vrijeme mislim izvadit hrast. Mislim da je ilex(dalmacija). Na netu sam našao da je upravo sad dobro vrijeme, jer su pupovi skoro izašli i da uz dosta žila ima dobre šanse da povuče i da preživi. Ima li itko kakav savjet?

Da, vadit u mirovanju kao i sve ostalo, a ne nikako sada.
Hrastovi inače imaju malo korijenja ... pa pri vađenju biti maksimalno pažljiv.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline DonQuijote

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #2 : 31-03-2015, 21:34:17 »
Kolalal je neka prića da se hrastovi stavljaju u vodu i tako drže tjednima, dok se ne pjave novi korječići, ne sjećam se više detalja. Mislim da je i ovdje bilo govora o toj metodi no nisam siguran da li su to bile početničke gluparije svih nas ili je stvarno neko pokušao

Offline brko

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #3 : 31-03-2015, 23:20:42 »
  -šta ko je reko?brko reko ,neznam za hrast Ilex,ali znam za slavonski i nisu priće da hrast voli da su mu noge u vodi,pogledajte si gdje raste spaćvanski hrast,pogledajte i ostale lokalitete i staništa slavonskog hrasta,to su sve poplavna podrućja ,ćim žaba pišne voda se izlije i raj za hrast :mdr:.

Offline Adrian

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #4 : 01-04-2015, 07:31:14 »
U SJZ HR imaju ogroman centralni korijen ko mrkva, debljine samog debla. Treba pronaći onaj koji ima barem malo mlađeg postranog i onda duboko prerezati centralni i kasnije ga skratiti. Stariji primjerci to teško podnose. Srećom opstao mi je jedan savršen od prije dvije godine. Baš sam pred neki dan potkratio ostatak centralnog.

Offline jurica

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #5 : 01-04-2015, 08:37:26 »
Ja za sada imam 2 ilexa koja su se primila bez problema i jako lijepo napreduju , ove zime izvadio jos dva ali jos nisu krenula , cini mi se da se dosta lako primaju. Preko zime ja ih spremam u garazu da ne smrznu.

Offline brko

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #6 : 01-04-2015, 11:47:14 »
U SJZ HR imaju ogroman centralni korijen ko mrkva, debljine samog debla. Treba pronaći onaj koji ima barem malo mlađeg postranog i onda duboko prerezati centralni i kasnije ga skratiti. Stariji primjerci to teško podnose. Srećom opstao mi je jedan savršen od prije dvije godine. Baš sam pred neki dan potkratio ostatak centralnog.

  -ha,ove godine nisam odolio pa sam izvadio jedan hrastcca 5-6 cm debljine i na presjeku debla pri visini 35 cm ima 12 godova znaći malo je stariji ,jer u panju ima sigurno 3-4 goda više ,no nebitno ,bitno je da ima lijep korijen a repu sam odrezo (ti. centralni korijen).
  e sad možda bu a možda i nebu,ak uspije na godinu idem u lov al u dvije etape.
prva godina kopanje kanala postrano i podrezivanje centralnog korijena ,onda ak preživi druga godina vađenje.Ostavio sam mu 30 posto zemlje a drugo je treset i tenisit(što sam platio za badaf)inaće imam 4 olovke iz žira -dva slavonska -dva crvenolisna amerićka,žirove dobio od pajde iz švicarske .
  no ako bude išlo idem na one od bar 10 cm promjera ,ima ih na starj bušotinisamo moram pogledat korijenje ,no problem je što to mogu jedino ležeći a onda me je...žim se od krpelja ,uvijek najdem kojeg :threatening:,no to sve spada u ljepotu sporta.
  mislim da bi to sa podrezivanje centralnog trebalo šljakati ,šumari imaju neke plugove podrivaće sa kojima to rade onda im hrast prije plodonosi ,ak neko zna nešto o tome bio bi zahvalan :smile:.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #7 : 02-04-2015, 09:51:30 »
Ja sam prošle godine izvadio jedan Kitnjak,2cm promjera pri korjenu i visine oko 30 cm.Imao je radijalnog korjenja na sve strane,ali i mrkvu debelu kao i deblo.Ja sam mrkvu odrezao,ali mu je trebalo do 6 mjeseca kada je počeo pokazivati znakove života.E onda je valjda skužio da mu je dobro i da ima drugo korjenje pa je živnuo.Sada je živ i zdrav te pun pupova.Brko ja mislim da ti to šumari idu sa buldožerom koji ima iza one duboke klinove.Sa time rahli i prozračuje tlo i malo presjeca postrano korjenje,koje se nakon toga brže obnavlja i bolje hrani stablo.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Levi

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #8 : 02-04-2015, 12:01:48 »
Nemam iskustva sa hrastovima, ali se sećam da su na početku bavljenja ovim hobijem stariji bonsaisti pričali da je lakše izvaditi stari hrast od mlađeg zbog centralnog korena. Govorili su da mlada stabla imaju predubok i neupotrebljiv koren za presađivanje, dok se kod starijih primeraka razvije površinsko korenje kakvo nama odgovara.

Ako nisi siguran raskopaj koren pa prve godine možeš prerezati polovinu centralnog korena, a druge godine se vratiti i prerezati ostatak i izvaditi biljku. Naravno uslov je da biljka ima površinskog korenja koje bi preživelo ovu akciju!

Ovakav pristup vađenju sam probao na jednom hrastu, ali druge godine kada sam se vratio po biljku video sam da su me šumari pretekli i počistili ceo taj teren!!!

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #9 : 07-04-2015, 11:53:51 »
Hrast je izvađen. Ima dosta sitnog korjenja. Centralni je ostavljen na nekoj pristojnoj duljini. Sad u Splitu odmara i čeka lipša vremena.
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline jurica

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #10 : 07-04-2015, 12:58:53 »
Ovaj mališan izvađen prije 3 god. napreduje ko lud. Drvce je u nabariju promjera 40 cm i sada je visine 80 cm , ništa se nisam sa njim igrao nego odmah vadi sadi. Samo sa zimzelenim hrastovima za sada nemam nikakvih problema (primaju se ko korov) dok za listopadne nemogu to reći za sada imam samo jednog koji mi je živ evo 4. godinu.

Offline Bocko

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 920
  • Lokacija: Zgb Rudeš
  • Total likes: 1
  • bocko.Shohin.bonsai
Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #11 : 07-04-2015, 13:33:12 »
 :great:jure to je to. Sivac morat čemo!
When I grow up they will be a day when everybody have to do what I say!!!!!

Offline sivac68

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #12 : 07-04-2015, 15:42:42 »
nema šanse
ZDRAVI BILI !!!

Offline brko

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #13 : 07-04-2015, 20:21:42 »
Ovaj mališan izvađen prije 3 god. napreduje ko lud. Drvce je u nabariju promjera 40 cm i sada je visine 80 cm , ništa se nisam sa njim igrao nego odmah vadi sadi. Samo sa zimzelenim hrastovima za sada nemam nikakvih problema (primaju se ko korov) dok za listopadne nemogu to reći za sada imam samo jednog koji mi je živ evo 4. godinu.
  -jure majstore pa on je već u posudi to ti je pola posla :chinaman:-a što veliš da je samo jedan,jedan ,ali vrijedan :verycool:...

Offline LONICERA

Odg: Iskustva da hrastovima.
« Odgovori #14 : 07-04-2015, 20:48:15 »
Jurica, kad pomislim na stari hrast prva misao mi je moć, snaga. Ovaj mi upravo tako izgleda. Moćno.