Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bonsai maslina - napad štetnika ???  (Posjeta: 5983 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline laco

Bonsai maslina - napad štetnika ???
« : 15-03-2015, 17:59:09 »
Molim pomoć imam maslinu staru 18 godina koju mi je napao štetnik koji se javlja u obliku bijelih točkica s donje strane lista. Uhvatila me panika jer mi je zahvatilo cijelu krošnju kojoj su se listovi počeli uvijati. Sve se ovo dogodilo u tri tjedna mog izbivanja iz kuće. Bio sam rehabilitaciji u Biokovki. Sin mi je za to vrijeme zalijevao maslinu po mojim i ostala bonsai drvca.

Offline Marija

Odg: Bonsai maslina - napad štetnika ???
« Odgovori #1 : 15-03-2015, 18:57:43 »
Stavi sliku!
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline laco

Odg: Bonsai maslina - napad štetnika ???
« Odgovori #2 : 12-04-2015, 14:12:38 »
Svi listovi su se osušili i otpali, na granama su vidljive sitne kržice. Na otpalim listovima sa donje strane su bile bilele točkice veličine 0.3-0.5 mm. Mogu li ikako spasiti moju maslinu koja je stara 18 godina.

Offline etherus4

Odg: Bonsai maslina - napad štetnika ???
« Odgovori #3 : 12-04-2015, 15:01:32 »
Budući da se iz slike ne vidi dobro uzročnika bolesti, moguće je samo zagađati ali pokušati ću pomoći.

Ako su te sitne kvržice crne ili tamnije boje je kad ih pritisnete ili zagrebete po površini raspuknu i sadrže
bijelkasta jajašca, radi se o maslinovom mediču Saissetia oleae

Ako su te sitne kvržice nepomiče i izgledaju kao tvorevina same masline, to bi mogao biti
rak kore Pseudomonas syringae.

Listovi su najv, otapali radi stresa biljke kao i te točkice kao sekundarni štetnik, a ne uzrok.

Ukoliko stavite bolju sliku napadnutih/oštećenih grana i otpalog lišća mogao bih bolje
procijeniti.


Offline laco

Odg: Bonsai maslina - napad štetnika ???
« Odgovori #4 : 12-04-2015, 15:35:36 »
Možda se iz ove slike može odrediti o kojem se štetniku radi.

Offline etherus4

Odg: Bonsai maslina - napad štetnika ???
« Odgovori #5 : 12-04-2015, 17:42:05 »
Sad vidim o čemu se radi.

Ove kvržice nisu nametnici već puči na kori biljaka zvane Lenticela, služi kao otvor na biljnim organima za izmjenu plinova,
budući da se radi o maslini, neke sorte (bjelica,buža i još neke) imaju dosta izražene lenticele i isprva nalikuju na štitaste uši(nametnike).

Mislim da ovdje nije bio problem nametnika, već neadekvatni uvjeti za maslinu (mogu samo nagađati ali visoka vlaga i temperatura mogu potaknuti
razvoj nekih uši,) ali po slici vidim da su mlade grane i grančice suhe (tj izgledaju mi dosta mrtvo, jel :) ) pa pretpostavljam da se osušila.

Prije nego posegnete za mojim savjetom,budući da se radi o starijem primjerku, možda da počekate savjet od iskusnijh bonsai-ista, ali ja bih odstranio sve suhe grane do živog debla dio po dio, vratio je u vegetativu i iznova formirao krošnju.

nadam se da sam pomogao koliko mogu iz slike vidjeti.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bonsai maslina - napad štetnika ???
« Odgovori #6 : 12-04-2015, 19:43:56 »
Ja mislim da je nije dobro zalijevao.Ako je toliko godina bila živa,sada je u roku tri tjedna mogla stradati jedino zbog nedostatka vlage u supstratu.Porezati sve suhe grane,potopiti cjelu posudu u vodu da se supstrat dovoljno navlaži,pa možda potjera iz spavajućih pupova na stablu.Naravno ako je dio korjenove bale još živ. :molitva:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Marija

Odg: Bonsai maslina - napad štetnika ???
« Odgovori #7 : 12-04-2015, 21:16:33 »
Ako je otpalo i osušilo se lišće, onda je mrtva. Probaj prelomit neku grančicu ili je zagrebi noktom, ako je zelena, živa je, ako ne nije. To bijelo nisu nametnici.

Slažem se s radovanom, ovdje je ljudski faktor u pitanju, uostalom, nema tog nametnika koji bi tako lako mogao ubit maslinu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline laco

Odg: Bonsai maslina - napad štetnika ???
« Odgovori #8 : 16-04-2015, 13:32:37 »
Orezao sam sve suhe vrhove grančica dok nisam dobio zelenu orezotinu. Grane su vidljivo tamno zelene boje kao kora debla.