Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Bolesti na glogu?  (Posjeta: 12365 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Bolesti na glogu?
« : 16-04-2015, 15:31:49 »
Izgleda da i ova biljka može biti bolesna. Google ima problem s pretraživanjem "bolesti gloga" jer pronađe sve ono što glog liječi tako da nisam imao sreće s tim. Možda ovdje ima znalaca. Na jednoj grani usukali se listovi i postali tamno crveni, ali ne suhi. Izgledaju bolesno...

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #1 : 16-04-2015, 17:19:53 »
 :hihihi:  ...ali ovo meni izgleda baš zgodno !!! držim fige da nije bolest !

Offline LONICERA

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #2 : 16-04-2015, 17:26:18 »
To se i meni pojavilo na jednom glogu. Čini mi se da su na naličju lista neke ličinke ,ali sam ćorava,pa provjeri dali ih ti vidiš. Čini mi se da je Adrian već nešto pisao o tome,ali nikako da nađem. Za sada sam uklonila tih par listića.

Offline alexhor

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #3 : 16-04-2015, 20:32:19 »
Pretražio sam forum i nisam našao, zato sam otvorio temu s naslovom točno tako kako sam tražio (i kako bi netko drugi tražio) pa kad razriješimo dilemu, može pomoći još nekome.
Ja sam isto primjetio da je to samo na jednoj grani a druge su ok, bez ikakvih naznaka, dakle vjerojatno nije rarazno. Čini mi se da sam i ja ispod vidio nekakvu malu uš ili što je.

Offline LONICERA

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #4 : 16-04-2015, 21:09:23 »
Evo našla sam.
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3006.msg42378#msg42378
Najviše mi liči na ovu uvezenu osicu, s prethodne teme.
 Danas sam na buxusima na dvije lokacije uočila buxusovog moljca, pa sam špricala buxuse Bokserom  (Pregledajte si buxuse tko ih ima ). Špricnula sam malo i glog. Ako je grinja niš koristi.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #5 : 16-04-2015, 21:16:57 »
Nije to što misliš Lonicera.To na glogu je bakterijska palež,teška bolest,napada inaće i vočke,pogotovo jabuke i kruške.Kod teškog napada zahvati cjele grane koje se onda moraju odrezati,jer nema neko dobro sredstvo za zaštitu.To bi vam Adrian znao bolje pojasniti.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline LONICERA

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #6 : 16-04-2015, 21:33:07 »
Nadam se da će se Adrian uskoro javiti , ali me zbunjuju te ličinke na naličju napadnutog dijela lista pa se ipak nadam da bi to mogla biti ova osica, pojavilo se u ovom periodu prilično suha i vjetrovita vremena što mi se onda čini da nije gljivično,a i ne izgleda kao kovrčavost lista breskve. Što se tiče bakterijske paleži , pogledala sam malo slike na netu pa mi ne izgleda tako. Možda se samo tješim.
Adrian javi se trebamo te!!!!

Offline alexhor

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #7 : 16-04-2015, 22:15:39 »
Nisam našao nikakvo živo biće, jednostavno je promijenjena pigmentacija i list se malo usukao, no ovo crveno nije zadebljano nego je jednostavno takve boje.

Offline LONICERA

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #8 : 16-04-2015, 22:59:03 »
Malo sam istraživala po netu još me najviše podsjeća na ovo:

http://www.bladmineerders.nl/gallen/hemiptera/cryptomyzus/ribis/ribis.htm

iako , uši?

Offline Adrian

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #9 : 17-04-2015, 07:05:29 »
Taphrina crataegi - vrsta gljivica roda Taphrina -  Ascomycetes,  napada glog -  Crataegus . Uzrokoje hipertrofiju i crvenkasto smeđu deformacija lišća , mladica, ....

A slično uzrokuje i Aphis pomi, lisna uš koja se u proljeće javlja na jabuci, sad dal ide na glog ?????

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #10 : 17-04-2015, 09:09:30 »
Dobro da nije bakterijska palež,jer je i moj glog malo crni.Imao sam lani na jabuci bakterijsku na dvije grane koje sam odmah odrezao i spalio.Djelovalo mi je jako slično.No sad kad se bolje sjetim i lani su bili crni listići ali su grane preživjele-na glogu.Čini mi se da sam ih samo potrgao sa grana. :grrrrrr:
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline alexhor

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #11 : 17-04-2015, 10:11:04 »
Ipak sam našao beštiju veću od bakterije, tamnozelena uš veličine oko milimetar. I nije "zapiljena" u list nego se kreće okolo poput paukića, doduše malo sporije...

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #12 : 17-04-2015, 10:48:14 »
 :tlab: ...nož u ruke i ....kolinje ! :tlab:

Offline LONICERA

Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #13 : 17-04-2015, 13:59:17 »
Ipak sam našao beštiju veću od bakterije, tamnozelena uš veličine oko milimetar. I nije "zapiljena" u list nego se kreće okolo poput paukića, doduše malo sporije...


Našla ih i ja. Mislim da smo detektirali problem. :hihihi:

Radovane, u našem slučaju listići ne crne u ovoj fazi su oni nekako tamno crveni.

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Bolesti na glogu?
« Odgovori #14 : 17-04-2015, 19:14:24 »
Dobro ja velim crni a nije,isto je kod mene kao na prvoj slici od Aleksandra.Ja mislim da je ipak u pitanju gljivica kao što kaže Adrian.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!