Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Novi clan - novi problemi :)  (Posjeta: 7986 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Novi clan - novi problemi :)
« : 21-03-2015, 19:28:33 »
Pozdrav svima,
Novi sam clan vaseg foruma,zivim u Sarajevu i imam 27 godina.
U stanu sam i imam balkon (spominjem zbog savjeta gdje je najbolje da uzgajam bonsai)  :zalijevanje:
Sunca imam od zore pa do 12:00h..
Nadam se da cete mi pomoci i dati neke korisne savjete za uzgoj bonsaija..
Kupio sam sjemenke sljedecih vrsta:

Judino drvo
Kineski brijest
Jacaranda mimosifolija
Japanska dunja


Ako mozete ukratko da mi pojasnite za sad ovo:

kako koje sjeme da posijem da bi povecao sanse da proklija?
Kakva saksija je potrebna za ove vrste sad na pocetku?
Kakav treset? Temperature itd..
Citao sam po internetu da je najbolje preko noci ostaviti sjemena u mlaku vodu te ih sutradan posijati ne mnogo duboko u treset (sto sam uradio i sutra namjeravam da posijem sjemenke) pa vas molim za savjet.

 :hvalaaa:

Offline Marija

Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #1 : 21-03-2015, 20:18:45 »
Bonsai se ne uzgaja iz sjemena!!!!
Krivo si informiran što je to  bonsai.  Bonsai nema isto tako veze ni sa mladicama.
Kreni se informirat odavde: http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=892.0
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #2 : 21-03-2015, 20:58:39 »
Bas sam citao taj clanak i u njemu pise:

1.Baviti se bonsaiem znači, prvenstveno, gajiti drveće u posudama, bilo ono staro jednu ili dvadeset godina. To podrazumeva svakodnevnu brigu, gotovo svakodnevno zalivanje.

2. bonsai drvo nije neko specijalno drvo to je drvo iz vaše okoline, omiljene planine, iz sela vaših prijatelja ili rođaka. Ako želite MOZETE GA ODGAJATI OD SJEMENA koje ste sami sakupili, ispod drveta gde ste proveli neke lepe romantične trenutke.

Tako da smatram da je moje pitanje ok i da nisam nista pogrijesio, ja zelim da od sjemena uzgojim drvo koje cu gajiti,orezivati krošnje,korijenje, presađivatiu u odgovarajuću zemlju i odgovarajuću posudu itd..

Samo sam trazio informacije kako da uspjesno posadim sjemena navedenih vrsta da bih mogao da nastavim dalje,pa ako neko ima informacije o tome (ukratko i na najjednostavniji nacin) molio bih ga da mi prenese iskustva i savjete..
Unaprijed hvala,,  :smile:

Offline Lilia

  • ZONA
  • Zaslužni član
  • *
  • Postova: 521
  • Lokacija: Međimurska županija
  • Total likes: 21
Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #3 : 21-03-2015, 21:10:50 »
Imaš 27 godina...i misliš se ozbiljnije baviti bonsaijem ??  I misliš da bi ti bilo dobro početi od sjemenja ?? Dobrooo...vremena imaš, možda i volje....ali da bi istinski uživao u ovom hobiju i uživao u divotama drvca u bonsai posudi....malo pročitaj temu za početnike  :verycool: i skopčat ćeš zašto je najbolje preskočiti fazu sjemenki, mladica debljine olovke ili drvaca debljine kažiprsta !! Ali...ako si ti odlučio sijati.......najbolje ti je da onda posjetiš...Cvijet info forum !!  Tamo imaš informacije za sijanje drveća, grmlja, cvijeća....pa možda...pronađeš drugi hobi !! :bravoPrika:

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #4 : 21-03-2015, 23:37:17 »
Shvatio sam da je lakse poceti od yamadorija i da je to hajmo reci neka kratica,
ali pored yamadorija koje cu sakupljati zelio sam da imam i nesto sto je kod mene niklo i sto sam ja uzgojio,mislim iskreno da bi to imalo vecu vrijednost od bilo cega sto je vec negdje naraslo (barem sentimentalnu) :)
Ne kazem da ce to izrasti pa postati neki bonsai ali vrijedi pokusati,nek raste uz sve ostalo pa sta bude..
 :smile:

e sad da li ima neko znanje o uzgoju od sjemena i kako koje od navedenih sjemena posijem da niknu?
Znaci radi se o :

Judino drvo
Kineski brijest
Jacaranda mimosifolija
Japanska dunja

kako koje sjeme da posijem da bi povecao sanse da proklija?
Kakva saksija je potrebna za ove vrste sad na pocetku?
Kakav treset? Temperature itd..
Da li se neke od ovih spomenuti mogu uzgajati u zatvorenom prostoru (soba) ili iskljucivo vani?

MOLIO BIH SAMO KO IMA ODGOVORE NA OVA PITANJA I ZNANJA DA MI ODGOVORI DA NE DUZIMO ITD..
SAMO ME ZANIMA TO STO SAM PITAO PA AKO NIJE TESKO...

Hvala

Offline jurica

Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #5 : 22-03-2015, 08:12:02 »
Napravi mješavinu 50 % treseta i 50% nekog granuliranog materijala (pumice, leca, agroperlita , zeolita , ...) i posij u neku nisku kutiju . Pokrij staklom , kontroliraj vlagu , po danu luftaj (pusti otvoreno par cm.) po noći zatvori, Kad proklija počni sve više otvarati staklo da bi nakon nekog vremena maknuo skroz staklo, kada ga maknut procijenit ćeš sam na oko kad sijanci uznapreduju.Nakon godinu dana presadi u posudice. I već ti je kasno za to napraviti , ja sijem javore u 11mj. radi toga što sijeme mora proći i osjetiti zimu radi boljeg klijanja (kako se to stručno zove zaboravio sam)

Sada što se tiče odabira sjemena:
-Judino drvo - lijep cvijet i preveliki list po meni nije za bonsai
-Kineski brijest - sutropsko dvo nije za naše podneblje
-Jacaranda - nemam pojma što je to
-Japanska dunja- Ima lijepih bonsaia od njih , ali ako već želiš bolje bi bilo u nekom rasadniku kupiti sadnicu

Bonsai se ne drži u stanu osim tropskih i sutropskih vrsti za koje trebaš u stanu opet stvoriti posebne uvijete za uzgoj (svijetlost , temperaturu , vlažnost itd...)
Judino drvo i Japanska dunja nikako nesmiju u stan , ja ih imam posađene u vrtu kao ukrasno grmlje.
Neznam koliko sam ti pomogao , ali loš ti je odabir vrsta za to, ako se već hoćeš time igrati nabavi si sjeme Japanskog Javora Palmatuma.

Offline LONICERA

Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #6 : 22-03-2015, 10:23:03 »
Jacaranda je tropsko drvo, mislim da će biti teško uzgojiti je u našim uvjetima. Svejedno sjeme imaš, posij pa što bude.

Offline Sunnah

  • Novi član
  • *
  • Postova: 16
  • Lokacija: Bosnia and Herzegovina - Sarajevo
  • Total likes: 0
Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #7 : 22-03-2015, 11:35:00 »
JURICA - hvala na odgovoru  :jupije: To sam samo i trazio,savjet i pomoc  ;)
a to sto sjeme mora da osjeti zimu strucno se zove hladna stratifikacija - moze se uraditi i tako sto se stave sjemenke u frizider na odredeni period 2-3 mjeseca..
Imam sjemenke pa cu pokusati..

A ukucaj na google Jacaranda mimosifolija bonsai,vidjeces da je zanimljivo i jako lijepo : http://i428.photobucket.com/albums/qq6/poopsy40/Jacaranda%201/6.jpg?t=1350849779

Pomogao si mi koliko si mogao i zaista hvala na odgovoru,mislim da sam za sad dobio odgovore za onaj dio sto mi je sad potreban a za dalje drugi put ;)

LONICERA - Hvala i tebi na odgovoru ;)  :hvalaaa:

Javicu se kad nadjem svoj prvi yamadori ;)
A javicu i kako napreduju sjemenke ..

Offline LONICERA

Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #8 : 22-03-2015, 17:21:27 »
Mislim da tropske i suptropske vrste ne trebaju stratifikaciju  ali nemam baš neko iskustvo sa sjemenom pa  :dunno: :dunno: :dunno:

Offline grabar

Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #9 : 22-03-2015, 17:37:32 »
A ukucaj na google Jacaranda mimosifolija bonsai,vidjeces da je zanimljivo i jako lijepo : http://i428.photobucket.com/albums/qq6/poopsy40/Jacaranda%201/6.jpg?t=1350849779
pa po sliki meni izgleda ko glicinija ili nešto tako
bolje ti posadi marohanu to ti se više isplati  :mdr: :mdr: :mdr: :mdr:

Offline Marija

Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #10 : 23-03-2015, 08:53:18 »
Shvatio sam da je lakse poceti od yamadorija i da je to hajmo reci neka kratica,
ali pored yamadorija koje cu sakupljati zelio sam da imam i nesto sto je kod mene niklo i sto sam ja uzgojio,mislim iskreno da bi to imalo vecu vrijednost od bilo cega sto je vec negdje naraslo (barem sentimentalnu) :)

IZ yamadorija nije lakše nego je rezultat kvalitetniji. Bonsai nije mladica u posudi niti je osoba kojoj su iznikle dvije travke uzajivač bonsaija. Bonsai je stablo sa karakterom!
U prirodi nema gotovih bonsaija pa da ih onda samo doneseš kući. Na kvalitetnom statnom materijalu iz prirode treba radit 5-10 godina da bi dobio kvalitetan bonsai.
Iz sjemenke nakon 5-10 godina nemaš skoro ništa, ništa od karaktera , snage i kvalitete onog materijala koji je iz prirode.

IMAŠ POTPUNO KRIVU PREDODŽBU ŠTO JE BONSAI.
Guštaj u sijanju biljaka i klijanju, ali to ti nema veze s bonsaima, i ovdje nećeš naći informacije o tome, jer mi radimo nešto drugo. Prosurfaj po forumu pa vidi.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline SamuraiSA

Odg: Novi clan - novi problemi :)
« Odgovori #11 : 14-05-2015, 15:59:39 »
Pozdrav entuzijasti iz Sarajeva,

Moj prijedlog za tebe je sljedeći.
Možeš krenuti sa sijanjem drvcadi iz sjemenki, zašto da ne. Ali nebi ti bilo loše otići u jedan od rasadnika (MBM kod Remize, Park u Nedžarićima i sl.)
Kupi neki interesantnu sadnicu. Dakle bitno je da ima što deblje deblo, a što manju ali interesantnu krošnju.
A ako nađeš i primjerak sa interesantnim korijenom, imaš jack pot za početnika.

sa tom sadnicom možeš da se igraš, planiraš budući izgled.. raspored grana i sl.

Balkon je BTW horror za uzgajanje Bonsai-ja. Govorim iz iskustva..

puno sreće