Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Yamadori i dozvola  (Posjeta: 10132 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Yamadori i dozvola
« : 20-05-2015, 07:34:09 »
Prije mojeg prvog posta, najprije pozdrav svima od još jednog novajlije!! Trenutno kujem planove za yamadori jesenko/zimsko razdoblje, a između ostalog me interesira na koji način ishodujete dozvolu za vađenje stabala iz šuma i drugih terena? Tnx
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline jurica

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #1 : 20-05-2015, 07:53:11 »
Za privatno vlasništvo ja razgovaram sa vlasnikom parcele. I do sada mi niko nije rekao da nesmijem kad mu pokažem ili objasnim što bi uzeo .
A za državno otišao sam u ispostavu Hrvatskih šuma , lijepo objasnio što bi mi trebalo i dobio sam dozvolu da mogu vaditi na području Istarske županije uz prethodnu najavu šumaru na području gdje mislim vaditi.

Offline rerom

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #2 : 20-05-2015, 08:20:40 »
Zahvaljujem se za brzi odgovor. Još bi me interesiralo na koji način i što si točno objasnio u ispostavi Hrvatskih šuma?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline jurica

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #3 : 20-05-2015, 08:45:14 »
Zahvaljujem se za brzi odgovor. Još bi me interesiralo na koji način i što si točno objasnio u ispostavi Hrvatskih šuma?
Da bi godišnje izvadio nekoliko zakržljalih drva iz prirode i da ću ih koristiti za bonsai .

Offline Tonika

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #4 : 20-05-2015, 09:30:11 »
Jel ti se kad dogodilo da te netko zaustavio i pitao što radiš? Mislim od službenih osoba.

Offline jurica

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #5 : 20-05-2015, 09:50:36 »
Jednom policija i odmah sam otišao zatražiti dozvolu .

Offline zen

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #6 : 20-05-2015, 17:37:52 »
Jurice, jel bi mogao pomoći savjetom oko izdavanja dozvole za yamadori? Naša udruga razmišlja tražiti dozvolu za yamadori hunting, pa te lijepo molim za pomoć. Hvala

Offline Marija

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #7 : 20-05-2015, 18:50:29 »
Zahvaljujem se za brzi odgovor. Još bi me interesiralo na koji način i što si točno objasnio u ispostavi Hrvatskih šuma?
Da bi godišnje izvadio nekoliko zakržljalih drva iz prirode i da ću ih koristiti za bonsai .

Nema nikakve pravne osnove za tu dozvolu, već si naišao na fleksiblnog lika koji je shvatio da tu nema štete i dobio si je. Ja sam 4 godine radila u HŠ u Splitu i sve ij tamo poznajem pa dozvolu nisam dobila. Zasta pravne osnove nema i kad naletiš na nekog rigidnog nema pomoći.  :frown:
Htjela sam reći Igore, da si imao sreće.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline zen

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #8 : 20-05-2015, 19:20:18 »
Znači nema šanse dobiti pismenu dozvolu za vađenje drva? A, Marija s pravne strane, jel postoji mogućnost da se sakupljanje drvenastih vrsta regulira Ugovorom između dvije pravne osobe, u ovom slučaju Udruga i Hrvatske šume d.o.o.?

Offline zen

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #9 : 20-05-2015, 19:42:05 »
Evo upravo sam doznao da neke Uduge s Hrvatskim šumama imaju sklopljene ugovore... npr. Hrvatski gljivarski savez. Njima je dopušteno da članovi udruge ulaze u šumu s članskom iskaznicom i osobnom iskaznicom, ali se prije ulaska u šumu moraju javiti nadležnoj šumariji.

Offline Adrian

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #10 : 20-05-2015, 21:02:02 »
Jednom davno sam u Austriji iskapao Pinus cembru. Supruga je ostala kraj auta na šljunčanom parkingu. Uskoro je stigao službeni auto i rendžer koji se parkirao baš kraj našeg auta i čovjek pošao u šumu. Supruga je bila uvjerena da ćemo završiti u zatvoru, da je on od nekud gledao dalekozorom..... na sreću, nisam ga ja ni zanimao, ni sreo.....

Offline rerom

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #11 : 21-05-2015, 07:36:18 »
Hm, nakon svih pročitanih odgovora, priznajem da sam ostao zbunjen  :ashamed:
U biti ispada da je u nas yamadori  ' krivolov '  , ili... ni sam ne znam kako bih sad to sam sebi objasnio?  :question: 
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline Marija

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #12 : 21-05-2015, 09:04:44 »
Evo upravo sam doznao da neke Uduge s Hrvatskim šumama imaju sklopljene ugovore... npr. Hrvatski gljivarski savez. Njima je dopušteno da članovi udruge ulaze u šumu s članskom iskaznicom i osobnom iskaznicom, ali se prije ulaska u šumu moraju javiti nadležnoj šumariji.

Skupljanje gljiva ili skupljanej ljekovitog bilja je uređenom nekim pravilnikom, pa ti temeljem njega HŠ daju dozvolu, a vađenje zakržljalih stabala nije, pa ti nema dati dozvolu temeljem čega. To znači da nema pravne osnove.

A druga je stvar da su za šumarskog stajališta zakržljala stabla bezvrijedna, pa tu nema štete.
Nema ni seljakova krava dozvolu da pase na državnim zemljištima, pa pase i nitko joj to ne naplaćuje....
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline jurica

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #13 : 21-05-2015, 09:29:50 »
Ja sam tu dozvolu išao vadit jer su me zaustavile "Kobre" i svega me pretresle, pa objašnjavaj za drva , pa sume provjeravali sat vremena valjda sve do pradjedova , ito je sve skupa trajalo skoro 1 h i tu sam popizdi pa sam išo tražit taj papir.
Vrijedi li to što ili ne svejedno mi je ,  da me opet neka zaustavi stavim mu to pod nos paneka onda radi što hoće samo da me ne gnjavi sa bezveznim i glupim pitanjima.
Nesreća u svom tom je bila što je tuda taj dan prolazio Prdsjednik RH a ja sa šumskog puta izlazim na glavnu cestu i odma tiru riru.  :bomb:

Offline Marija

Odg: Yamadori i dozvola
« Odgovori #14 : 21-05-2015, 09:50:00 »

Vrijedi li to što ili ne svejedno mi je ,  da me opet neka zaustavi stavim mu to pod nos paneka onda radi što hoće samo da me ne gnjavi sa bezveznim i glupim pitanjima.

Super je što si dobio tu dozvolu.  Naravno da vrijedi.  :mdr:
Žao mi je što je i ja nemam, što ću kad sam naletjela na  rigidnog službenika u HŠ.  :dunno:
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai