Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Imam li šansi?  (Posjeta: 6569 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Imam li šansi?
« : 24-05-2015, 15:17:56 »
Dakle, kad dođe vrijeme za yamadori, hoću li uspjet sačuvat dovoljno korijenske mase prilikom ekstrakcije, a da pri tome neću morat srušiti cijeli zid odozdo? Je li već netko pokušavao nešto slično?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline LONICERA

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #1 : 24-05-2015, 19:46:33 »
Ja sam imala sličnu situaciju. Sjeme breze je našlo povoljne uvjete za rast između složenih crijepova i tu rasla par godina. Kad smo micali crijep fini sitni korijen se nalazio u procijepima između dva crijepa. Bez problema se je primila čak ako me sjećanje dobro služi već je imala listiće. Šteta da tad nisam razmišljalao bonsaiu. Bila je zakrivljena i kržljava.
Sudeći po tvojoj slici morat ćeš maknuti gornja dva, tri reda cigle.

Offline brko

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #2 : 24-05-2015, 20:50:46 »
  -šanse imaš i to puno,samo ne diraj do trećeg mjeseca i mislim da ti je sve ispod prvog reda cigle u fugnama ,jer tu ima mehovine i pijeska i tu su sitne žilice ,tako sam i ja moju izvadio i godinama se družimo,
a i ovo ti je zgodno što se formirala na cigli samo na đi lijep kamen i stavi ga umijesto cigle i gotovo :smile:.

Offline grabar

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #3 : 25-05-2015, 05:47:35 »
ako ti nema sitnih žilica kad ga budeš vadio u 3mjesecu onda ga malo zagrebi ispod nabaria i hormona za korjenjivanje pa posadit u adekvatan supstrat čak ga možeš i u nalion stavit i čekat

Offline rerom

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #4 : 25-05-2015, 07:51:17 »
Ako bi mi bio voljan objasniti ovaj postupak sa provociranjem rasta novog sitnog korijenja step by step sa nekim vremenskim orijentirima, bio bih zahvalan.
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline brko

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #5 : 25-05-2015, 08:08:29 »
Ako bi mi bio voljan objasniti ovaj postupak sa provociranjem rasta novog sitnog korijenja step by step sa nekim vremenskim orijentirima, bio bih zahvalan.


  -1.pažljivo izvadi da saćuvaš što više sitnog korijenja
   2.posadi u trening posudu(sanduk)u pripremljeni substrat(floreoflor+treset+perlit +10% humusa)
   3.ukoliko nije imala dovoljno sitnih žilica ,na nebariju malo zagrebeš koru na par mjesta i naprašiš hormonom NEOKOR III,proizvodi plantela.
   4.a možeš i naguliti vrbove kore ,držati u vodi 7 dana i s tom vodom nastaviti zaljevati     
   jer,u vrbi ima hormona rasta.
   5.ako slućajno ima malo korijenja ,onda sve lijepo zamotaš u crni najlon,svaki dan prozraćuješ i kad krene izrezuješ svaki dan 2-3 rupice r cca 2-3 cm
uostalom taj postupak je jurica jako lijepo opisao na forumu.(ja isprobo na hrastu i mogu samo reći :worthy:hvala jure)

  -možda bi još ponešto trebalo reći ,no to ću ostaviti onima sa više iskustva ,jer ja baš i nisam maher i ja sam poćetnik i to malo prestar :smile:.
A ti momće malo kasniš ,nekih dva mjeseca no zato imaš puno vremena do iduće sezone pa se pripremi ,forumaši koji imaju puno staža i iskustva sve su fino opisali samo ćitaj i ući i sretno....

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #6 : 25-05-2015, 15:55:51 »
Nisi napisao o kojoj se vrsti radi.Vaditi na proljeće.Bilo bi dobro ako nađeš sličan kamen i uglaviš ga među korjenje umjesto cigle.Posaditi malo dublje a onda kroz dvije godine ponovo izdizati u posudi do sadašnje visine.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline Radovan

  • Zaslužni član
  • *****
  • Postova: 1967
  • Lokacija: Nedelišće, Čakovečka 13
  • Total likes: 86
    • Donator foruma
Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #7 : 25-05-2015, 15:59:10 »
S obzirom da ima puno svjetlosti ja bih prikratio one gornje grane i skinuo onu koja je slomljena.Drvo će se tako kroz ljeto manje mučiti zbog nedostatka vlage na cigli.
Med Murom i Dravom Međimurski je cvetnjak!

Offline rerom

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #8 : 25-05-2015, 16:39:28 »
Da, slažem se oko kamena koji će u tegli zamjeniti postojeću ciglu ispod nebarija, i nemam isprike da nisam uspio pronaći odgovarajući i estetski zanimljiv kamen, obzirom da je u tom slučaju vrijeme na mojoj strani  :smile:
Ono čega se najviše bojim je da će mi faliti sitne korijenske mase prilikom ekstrakcije tj. seljenja u posudu. Drvo je uživo čisti potencijal, i ne bih htio na njemu eksperimentirati tehnike koje nisam nikad koristio, akoje predlaže Brko, no kako se ono kaže - svaka škola košta/prvi puta je najteže, pa će tako morati biti i u mojem slučaju.
Slomljenu granu ću definitivno odstranit, a možda dođem u napast i poslušam ostatak Radovanovog savjeta te prikratim još koju granu i olakšam drvu ljeto.
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline rerom

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #9 : 25-05-2015, 16:48:43 »
I da, na kojoj udaljenosti od debla bih trebao presjeći ove debele korijenske žile? pitam iz razloga jer se bojim da se sitna korijenjska masa nalazi prilično daleko od debla.
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline brko

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #10 : 26-05-2015, 10:08:30 »
I da, na kojoj udaljenosti od debla bih trebao presjeći ove debele korijenske žile? pitam iz razloga jer se bojim da se sitna korijenjska masa nalazi prilično daleko od debla.

  -treba ti posuda 40x40 cm nutarnje mjere ,dubine do 35 cm i lijepa kamenćina na koju ćeš to smjestiti ,debelo korijenje i nebari malo zagrebeš poprašiš NEOKOROM   III ,posudu napuniš supstratom i redovito zaljevaš i neboj se sve će biti ok i novih žilica i korijen ćeš kasnije formirati oko kamena kad budeš presađivao.
a sad poslušaj Radovana i malo ju otibaj i bit će to pravo drvce,a korijenje ti nije daleko otišlo u zid vidjet ćeš kad budeš vadio .Reko sam ti da sam ja moju brezu vadio isto tako iz zida i bila je skoro 1,5 m visoka a smjestio sam je u kantu od polikolora odrezanu na 12 cm tako da nema više od 8-9 cm mješavine u koju je posađena a napunila je korijenja ko u prići.samo šibaj i ne sekiraj se unaprijed ,bit će sve ok :smile:.

PS-ta drvca koja tako izrastu na exstremno lošim mjestima su ti preveliki oportunisti da bi se samo tako predali...

Offline LONICERA

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #11 : 26-05-2015, 10:43:54 »

I da, na kojoj udaljenosti od debla bih trebao presjeći ove debele korijenske žile? pitam iz razloga jer se bojim da se sitna korijenjska masa nalazi prilično daleko od debla.



Debelo korijenje ćeš rezati tek kad vidiš kompletnu situaciju s korijenom. Za sitni korijen bih se dala kladiti da je ispod prve i druge cigle, no nikad se nezna. Sretno.

Offline rerom

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #12 : 29-05-2015, 16:52:53 »
Mislim da ću imati problema sa kupovinom predloženog Plantellinog neokora III za zakorijenjivanje..naime, u par trgovina mi je rečeno da ga nema, a u zadnjoj mi rekli da je zabrana iz eu prodavanje istog....ima ko kakvog pojma gdje bi ga se dalo nabaviti, ili mi preostaje ebay?
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline LONICERA

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #13 : 29-05-2015, 22:11:50 »
Ne znam u kojim dućanima si tražio, ali znalo ga je biti u poljoapotekama. Za zabranu ne znam, možda tko ima stare zalihe ako je to točno.

Offline Marija

Odg: Imam li šansi?
« Odgovori #14 : 30-05-2015, 16:27:04 »
Ne treba ti hormon za zakorjenjivanje kod vađenja iz prirode. Važnije je kvalitetno ga izvaditi sa što više malih žilica i dobro se o njemu brinuti nakon vađenja. I narvno da je posađen u dobrom substratu.
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai