Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Gorski javor, usukani listovi  (Posjeta: 3964 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alexhor

Gorski javor, usukani listovi
« : 28-05-2015, 09:25:13 »
Radi se dakle o pseudoplatanusu. Izgleda potpuno zdrav i vigorast, ali primjećujem da svako malo jedan od parova listova već od samog početka počinje izbacivati listove nekako zgužvane, deformirane, usukane, i nikad se ne izravnaju.
Ono što je zanimljivo je da npr. izbaci tri normalna para listova, pa jedan usukani pa iza njih opet normalni. Nije na svim granama isto, izgleda da se to događa po nekakvom slučajnom redosljedu. kad te listove maknem nikome ništa. Ima grana koje nemaju ni jedan zgužvani  par listova.
Ima li netko kakvu predodžbu što bi to moglo biti. Virus? Liječi li se to?

Offline Marija

Odg: Gorski javor, usukani listovi
« Odgovori #1 : 28-05-2015, 09:45:35 »
Mi smo imali slično na tršljama .... pa smo dali uzorak na Institut za jadranske kulture i rekli su nam da se radi o nekim oku nevidljivim grinjama ili nešto tako  .... i rekli kojim sredstvom da to riješimo.

Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline alexhor

Odg: Gorski javor, usukani listovi
« Odgovori #2 : 28-05-2015, 09:49:41 »
Na jednom listu sam našao samo jednu malu zelenu lisnu uš koja je možda tamo slučajno. Primjećujem da je taj usukani list jako krt, ne može ga se razmotati ili izravnati jer se lomi, kao da postoji abnormalni rast stanica pa je sav nekako lomljiv, ko stabljika. I nema nikakvih ekstra izraslina koje ne bi pripadale javoru niti promjene boje. List niti nije samo usukan u prirodnoj formi, nego baš raste ko da je bio izložen Černobilu pa ni sam ne zna kud i kako raste.

Offline Helio

Odg: Gorski javor, usukani listovi
« Odgovori #3 : 28-05-2015, 12:13:21 »
Je li ti možda pojava tih usukanih listića, korespondira sa aplikacijama prihrane?

Offline alexhor

Odg: Gorski javor, usukani listovi
« Odgovori #4 : 28-05-2015, 12:34:13 »
Hmm, sad kad me to pitaš, moglo bi biti povezano, ali šteta što nisam vodio neki dnevnik.
Do sad sam koristio Plantela List u zalijevanju, jedamput Drin folijarno (to je bilo ranije) i Jednom Slavol, isto ranije.
Evo etikete Plantela Lista (ali nisam ga upotrebljavao folijarno):

Offline jurica

Odg: Gorski javor, usukani listovi
« Odgovori #5 : 28-05-2015, 12:58:51 »
Mi smo imali slično na tršljama .... pa smo dali uzorak na Institut za jadranske kulture i rekli su nam da se radi o nekim oku nevidljivim grinjama ili nešto tako  .... i rekli kojim sredstvom da to riješimo.



I kojim sredstvom ? Isti problem imam na dvije zelenike i baš sam danas htio špricati protiv kovrčavosti lista a bit će da to nije to ?

Offline Adrian

Odg: Gorski javor, usukani listovi
« Odgovori #6 : 28-05-2015, 13:13:19 »
Ako su u pitanju grinje, najbolji je Demitan, dobro oprati, ne treba prejaka koncentracija, već dobro oprati.

Offline Marija

Odg: Gorski javor, usukani listovi
« Odgovori #7 : 28-05-2015, 21:54:44 »
Mi smo imali slično na tršljama .... pa smo dali uzorak na Institut za jadranske kulture i rekli su nam da se radi o nekim oku nevidljivim grinjama ili nešto tako  .... i rekli kojim sredstvom da to riješimo.



I kojim sredstvom ? Isti problem imam na dvije zelenike i baš sam danas htio špricati protiv kovrčavosti lista a bit će da to nije to ?

Ispravak, krivo sam zapamtila, rečeno nam je da se radi o ličinkama osa šiškarica koje jedi mlade listove, a ne o grinjama.
Preporučen nam je Vertimec.



evo kako je to izgledalo o ovoj temi http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=3006.msg42378#msg42378
Pozdrav, Marija
https://meledabonsai.com/ | Meleda Bonsai

Offline Adrian

Odg: Gorski javor, usukani listovi
« Odgovori #8 : 29-05-2015, 12:22:48 »
Confidor, Actara, Calypso.....