Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Imam li šansi - nastavak  (Posjeta: 3023 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rerom

Imam li šansi - nastavak
« : 27-06-2015, 11:55:09 »
Danas prolazim pored drvca kojeg sam nedavno spominjao u temi ' Imam li šanse ', i imam što vidjeti...neki majstor ga je pokupio  tuzic
Vidi se da je ciljano samo drvo po tome što je prvih par redova cigli oko korijena lijepo uklonjeno, a žile su prerezane taman gdje sam ih i sam mislio odrezati. Ostatak zidina i bilja okolo, netaknuto..
Drvu želim puno sreće, da preživi . face
... gajim nadu da ću možda jednog dana ponovo naletjeti na isto drvo..gotovo sam siguran da ću ga prepoznati jer sam ga se puno puno divio gledajući ga i razmišljajući o tome što ćemo i kako...baš me sve skupa rastužilo. Znam da će ih biti još,  al ovoga ću se uvijek sjećati i vjerojatno će mi uvijek faliti

'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline DonQuijote

Odg: Imam li šansi - nastavak
« Odgovori #1 : 27-06-2015, 20:27:37 »
Ako se nastaviš zanimati za bonsai sasvim sigurno ćeš pronaći bitno bolje startere od ovog :verycool:

Offline brko

Odg: Imam li šansi - nastavak
« Odgovori #2 : 28-06-2015, 00:18:56 »
Ako se nastaviš zanimati za bonsai sasvim sigurno ćeš pronaći bitno bolje startere od ovog :verycool:

  -Lijepo ti je Don sve objasnio,e sad jedna narodna "kad nađeš ne kaži ,kad izgubiš ne traži",vjerovatno je ne ko prije tebe snimio drvce i kad te vidio da se muvaš okolo uradio najbolje što mu je palo na pamet ,odnio ga dok je vrijeme,no ne brini ima još lijepih drva koja čekaju na tebe ,ovo ti nije suđeno ,ideš dalje :smile:.

Offline rerom

Odg: Imam li šansi - nastavak
« Odgovori #3 : 28-06-2015, 08:05:22 »
Dečki tnx  8)
Sljedeća dilema uzrokovana ovim drvom je kako postupiti sljedeći puta?..seliti doma pronađeno drvo odmah, bez obzira na godišnje doba, ili čekati da mi ga eventualno netko opet pokupi pred nosom? Kako vi postupate, i koje su šanse da takvo drvo preživi, obzirom na selidbu u ljeto ?  :question:
'Slika je lijepa onda kada je možemo gledati bezbroj puta, a da joj se svaki puta iznova divimo.' M. Fizi

Offline DonQuijote

Odg: Imam li šansi - nastavak
« Odgovori #4 : 28-06-2015, 21:19:13 »
Ovo je mlado drvo i možda bi čak i preživjelo, ali drva se vade u sezoni mirovanja, to je osnovno pravilo.
 Kod nas baš i nema puno bonsaista da bi se morao bojati da će ti neko izvaditi bezecirano drvo, tim više što su vrlo dobra drva uglavnom daleko od puteva.
Ako baš naiđeš na situaciju da dolaze bageri  i drvo treba spasiti danas, onda vadi, ali prvo i osnovno pravilo je SEZONA MIROVANJA :molitva:

Offline LONICERA

Odg: Imam li šansi - nastavak
« Odgovori #5 : 28-06-2015, 22:39:37 »
U potpunosti se slažem s Donom. Sva drvca izabrana u prirodi vadim strogo u rano proljeće prije kretanja vegetacije jer im želim dati što bolju šansu za preživlljavanje. Priroda mog posla je takva da sam često  u prilici da biljke vadim i u vegetaciji i tu su u preživljavanju bitni uvjeti u kojima biljka raste ,zatim vrsta koju vadiš, dali su vegetativni vrhovi mladi i mekani ili su već očvrsnuli itd. Ne brini preboljet ćeš ovo drvce. Sigurno će biti još pokoji gubitak , ali se naučimo nositi s tim.