Dobrodošli, Gost. Prijavite se ili registrirajte. Propustili ste aktivacijski email?

Autor Tema: Jedan bosanac :D  (Posjeta: 3433 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline alem85

Jedan bosanac :D
« : 30-08-2015, 16:51:07 »
Pozdrav, Moje ime je Alem i dolazim iz Travnika. Ranije sam se dugo bavio aquascapingom (tehnika uzgoja bilja u akvarijumima) ali sam raskrstio sa vodom nakon mini poplave. U nedostatku hobija zaljubio sam se u Bonsai. Čitam već neko vrijeme o svemu i odlučio sam da što prije krenem u yamadori avanturu jer živim u mjestu koje je bukvalno okruženo stjenovitim planinama. Jasno mi je da se mora čekati godinu dana da se primi pa sam odlučio da odmah ganjam nekoliko potencijalnih bonsaia. Zanima me kolike su šanse da u ovo periodu do 15.09 uzmem neke yamadorije? Crnogorične pretpostaavljam? i da li se mogu držati u djelimično zatvorenom balkonu? ili pak mora biti otvoren prostor skroz?

Nadam se vašim odgovorima i savjetima :-)

Offline jurica

Odg: Jedan bosanac :D
« Odgovori #1 : 30-08-2015, 20:30:13 »
Prije svega dobro došao na forum i nadam se dugom druženju ovdje .
Balkon ti je nužno zlo , dio vrta oko kuće je jako puno bolje rješenje.
Ja crnogoricu počinjem vaditi tamo poslije 15.9. i vadim negdje do kraja 10 mj.
Listopadno nikad nisam vadio na jesen već počinjem vaditi kad kod mene zima malo popusti ,tamo polovicom 2.mj.
Puno sreće želim u pronalaženju što boljih drva i da ti se sve primi što nađeš. :great:

Offline 6oku

Odg: Jedan bosanac :D
« Odgovori #2 : 30-08-2015, 20:44:44 »
Zdravo bosanac :).
Ja sam Boris iz  Banjaluke i evo već 8 godina pratim ovaj forum i upijam svaki post.  Živim u stanu sa zatvorenim balkonom i centralnim grijanjem i sve simsove sam okupirao mini predbonsaijima.
U zatvorenom prostoru stabla se jednostavno ne mogu održati, iskustveno mišljenje koje važi za stanove. Pokušao sam u balkonu ali zime su jednostavno prehladne za male saksije, tako da ih u tom periodu cuvam u podrumu (zimzelene vrste u osvjetljenom prostoru, a bjelogorične u totalnom mraku).
Prošle godine sam,  u drugoj polovini Avgusta,  izvadio nekoliko stabala i sva su uspješno preživjela, ali u velikim saksijama i na vikendici u hladovini, uz sedmična obilna zaljevanja.   
pozdrav

Offline alem85

Odg: Jedan bosanac :D
« Odgovori #3 : 31-08-2015, 23:27:21 »
Uh ja imam samo opcije dva balkona. Jedan je na  juznoj strani i otvoren je a drugi je na sjevernoj strani i zatvoren je i izoliran. Nema smisla da idem u drva ako cu ih samo paziti i unistiti na balkonu :( uopce mi nije naumpalo da bi to mogao biti problem.

Offline 6oku

Odg: Jedan bosanac :D
« Odgovori #4 : 01-09-2015, 20:38:47 »
Ako ti je izolirani balkon bez grijanja onda možeš pokušati. U svakom slučaju ovo mi je najdraži hobi u životu,što i tebi želim.

Offline alem85

Odg: Jedan bosanac :D
« Odgovori #5 : 01-09-2015, 22:28:18 »
Moram pokusati :) balkon je dobro izloiran i sigurno mogu da krenem tu jer svakako ide na pocetku u malo dubljusaaksiju dok se ne uhvati pa imam godinu da nesto skontam :) jedva cekam vikend da idem u lov! Reci mi gdje se u bih moze naci adekvatan supstrat i gnojiva? :smile:

Offline alexhor

Odg: Jedan bosanac :D
« Odgovori #6 : 03-09-2015, 10:04:17 »
Alem, dobrodošao na forum. Kao i obično kad dođe netko novi, treba ga malo usporiti.  :halt:
Svatko tko pronađe iznenadni interes za bonsai, uključujući mene a i mnoge starosjedioce ovdje, obično ulijeće u hobi u punoj brzini. Vjerujem da si već malo prokrstario po forumu jer ovdje ima obilje informacija.
Skrećem ti pažnju na sljedeće. Sad kad dolazi vrijeme crnogoričnih yamadorija, pronađi sve informacije o tome da bi znao o čemu moraš voditi brigu. Neće biti dovoljno samo odvaliti neki bor i staviti ga u posudu. Ako imaš oko sebe stjenovite planine tamo ćeš se morati truditi i oko najmanjeg korijenčića jer je svaki važan. Trebat ćeš nastojati zadržati što više originalnog materijala (zemlje) da ne remetiš korijenje, trebaš sobom ponijeti dobar alat, i ne zaboraviti plastičnu vreću da zaštitiš korijenje od isušivanja prilikom transporta itd.  Ima tih sitnica oko pripreme iako se ponekad dogodi da netko na silu iščupa neki borić i on se primi. Ali takvi izuzeci potvrđuju pravilo. Zašto ne treba žuriti navrat nanos? Zato jer kasnije to stvara frustraciju i odustajanje.
Pripremi posude i kontejnere, nabavi supstrat i složi si mješavinu kakvu trebaš, pripremi alat (da, u stjenovitom terenu treba i čekić, a nerijetko i "štemajzla" ili "pajser"), pa tek onda u lov.
Balkon ti je kao što kaže jurica, nužno zlo, ali i on se može urediti da u njemu imaš mini vrt. Promisli malo o policama i kako najbolje iskoristiti prostor da sve možeš dohvatiti, a da bude sigurno da ti ne popada s balkona. Možda i ne trebaš tražiti veliki bonsai, mali shohini do 20 cm su jednako zanimljivi za razvoj.
Supstrat ćeš trebati pronaći negdje u svojoj blizini, najčešće  je to neka vrsta granula od spaljene i zatim lomljene gline, iskreno pojma nemam ima li toga u tvojem okruženju, ali probaj potražiti. Za gnojivo mislim da u ovom trenutku još ne trebaš brinuti. Eto...
Usput, ako imaš još pitanja i nepoznanica slobodno pitaj, ali probaj prvo pretražiti forum jer ovdje su već postavljena gotovo sva početnička pitanja pa jednako tako u odgovori na njih. Ljudi ovdje su jako voljni pomoći, ali im se često neda ponavljati što su već nekoliko puta pisali na drugom mjestu. Nemoj zamjeriti na tome :)

Svakako pročitaj:
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=892.0
http://www.hobibonsai.com/index.php?topic=1553.0
Pa se onda navikni na ono gore lijepo pole "Traži"

Sretno... :great: